Jak zrobić testy na rodzicielstwo i co warto o nich wiedzieć?

Duże możliwości badań pozwalają nam dziś nie tylko na potwierdzenie ojcostwa, ale również macierzyństwa. Niekiedy zdarza się, że kobieta urodziła dziecko przez zapłodnienie in vitro lub podejrzewa, że mogło dojść do podmiany dziecka w szpitalu. W tym wypadku warto skorzystać z tego typu badań. Jeśli zastanawiasz się, jak wykonać takie testy i czy łatwo je przeprowadzić, poczytaj więcej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polegają testy na rodzicielstwo?

Test na rodzicielstwo polega na pobraniu próbek od badanych osób i ustaleniu ich profili genetycznych. Na końcu profile są ze sobą porównywane. Wymaz do badania można pobrać z policzka lub dostarczyć szereg różnorodnych próbek dyskretnych.

Badanie łatwo przeprowadzimy samodzielnie w domu, ale również mamy możliwość skorzystania z jednego z wielu punktów pobrań. Dostępne są także pielęgniarki mobilne, które podjeżdżają pod wskazany adres.

Jakie próbki nadają się do badania na rodzicielstwo?

Badanie na rodzicielstwo możemy przeprowadzić na podstawie wymazu z policzka lub innych próbek, które mogą znaleźć się w naszym otoczeniu. Są to m.in. gryzak dziecka, smoczek, patyczek po lodzie, krew, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, chusteczka z katarem, maszynka do golenia, szklanka, kubek, sztućce, włosy z cebulkami, inhalator. Będą to wszystkie przedmioty, z którymi miała styczność osoba badana i mogła pozostawić na nich swój materiał genetyczny.

Czy test na rodzicielstwo da się zrobić w domu?

Testy można spokojnie wykonać w domu. Jedynym działaniem, jakie trzeba podjąć, jest zamówienie zestaw, zebranie próbek oraz ich odesłanie. Zestaw do badań można zamówić kurierem lub do paczkomatu.

Istnieje jeszcze jeden sposób. Możemy zebrać materiał do badań patyczkiem kosmetycznym. Później wystarczy wejść na stronę, pobrać formularz i wypełnić go, a następnie wysłać do laboratorium. Jest to bardzo bezpieczna, szybka i niezwykle dyskretna forma badania.

Badania na rodzicielstwo w domu zrobisz też przez pobranie próbek przez pielęgniarkę, która podjedzie pod wskazany adres.

Czy testy na rodzicielstwo da się zrobić dyskretnie?

Tak! Testy jak najbardziej wykonamy dyskretnie. Nikt nie będzie miał dostępu do danych osobowych, których używamy. Aby pobrać wynik badań, należy podać kod bezpieczeństwa. Dyskrecję podczas badań zapewnią nam również próbki dyskretne, które możemy samodzielnie pobrać w każdym momencie i dowolnym miejscu, w którym osoba badana je pozostawiła.

Kiedy warto zrobić badanie na rodzicielstwo?

Zawsze kiedy pojawiają się wątpliwości co do wiarygodności rodzicielstwa jednego z partnerów, warto wykonać badanie. Zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujemy potwierdzenia ojcostwa w sądzie podczas sprawy o ustalenie ojcostwa, alimenty czy spadek. Badanie będzie też pomocne przy zachwianym zaufaniu do partnera, jeśli pojawiają się plotki na temat jego niewierności czy rzekomej zdrady.