Badanie płci oraz przyczyn poronienia na materiale poronnym
.

Wykonanie tego badania daje rodzicom możliwość poznania przyczyny poronienia, a tym samym szybszego powrotu do równowagi. Na podstawie tego wyniku badania lekarz genetyk może powiedzieć jakie dalsze kroki podjąć, aby zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży.

Jedną z najczęstszych przyczyn poronienia są wady genetyczne dziecka.

W pierwszym trymestrze ciąży 50–80% zarodków wykazuje nieprawidłowości chromosomowe. Najczęstszymi są aberracje liczby chromosomów. Częstość nieprawidłowości chromosomalnych spada wraz ze wzrostem częstości poronień, a nieprawidłowy kariotyp poronionego płodu jest szansą dla kolejnej ciąży”[1]


Wykonując badanie rodzice mogą:

  • dowiedzieć się, czy przyczyną poronienia była wada genetyczna dziecka oraz czy istnieje ryzyko powtórzenia się jej w kolejnej ciąży
  • uzyskać informację o płci, dzięki czemu będą mogli skorzystać z przysługujących praw (skrócony urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy, możliwość skorzystania z odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej
    .

Jakie wady genetyczne płodu wykrywa badanie przyczyn poronienia?

– Zespół Turnera– Trisomię 22 chromosomu
– Zespół Downa– Trisomię 16 chromosmu
– Zespół Edwardsa– Trisomię 15 chromosomu
– Zespół Patau– Triploidie

Wymienione wady stanowią 85% znanych aberracji chromosomowych wywołujących poronienie stwierdzanych u poronionych samoistnie zarodków i płodów.

Badania po poronieniu – co badamy?

Do badań po poronieniu wykorzystujemy fragmenty zabezpieczonych tkanek po poronieniu. Realizujemy badania z:

  • Kosmówki zabezpieczonej w roztworze soli fizjologicznej
  • Bloczków parafinowych (Badanie można przeprowadzić nawet kilka miesięcy po poronieniu)
  • Tkanek poronnych (ale nie całe płody) zabezpieczonych w roztworze soli fizjologicznej

Badanie po poronieniu – Krok po kroku

1. Zabezpieczenie materiału

Analizie poddawany jest materiał poronny, zabezpieczany po poronieniu. Lekarz powinien umieścić materiał w sterylnym pojemniku i wypełnić go solą fizjologiczną. Następnie dokładnie zamknąć pojemnik i zabezpieczyć go folią, taśmą lub parafilmem.

Najlepszym materiałem do badań jest kosmówka. Jeżeli jest taka możliwość, lekarz powinien zabezpieczyć właśnie ją.

Ważne! Od tego jaki materiał zostanie zabezpieczony zależy realizacja badania.

W przypadku gdy poronienie miało miejsce w domu, materiał do badań można zebrać samodzielnie i tak samo zabezpieczyć go w pojemniku, dbając o to by go nie zanieczyścić go.

Badania przeprowadzamy także z bloczków parafinowych, które zabezpieczane są po badaniach histopatologicznych. Badania na takim materiale można przeprowadzić nawet po kilku latach. Bloczki parafinowe odbiera się z pracowni patomorfologicznej. Wniosek o wypożyczenie bloczków prześlemy Państwu na e-maila.

2. Przesłanie materiału do laboratorium

Do badania wykorzystujemy również wymaz z policzka od matki, można pobrać go na zwykły patyczek kosmetyczny. Aby to zrobić, należy potrzeć końcówką po wewnętrznej stronie policzka.

Kiedy wymaz jest pobrany, a materiał zabezpieczony należy wypełnić formularz zlecenia badania, który prześlemy do Państwa mailowo.

Kiedy paczka jest przygotowana należy zadzwonić pod numer 665-761-161 i poinformować, że paczka jest gotowa do odbioru.

Laboratorium wezwie darmowego kuriera po odbiór próbek. Kurier może odebrać paczkę bezpośrednio ze szpitala, przychodni lub domu. Należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu próbki oraz paczki. Materiał powinien trafić do laboratorium jak najszybciej. Do czasu nadania paczki, materiał należy trzymać w temeraturze 4-8 stopni np. lodówce.

3. Przebieg badania

Badanie podzielone jest na dwa etapy i trwa od 3 do 9 dni.

Pierwszy etap to określenie płci oraz jakość próbki – zależy od niej możliwość przeprowadzenia dalszej analizy.

Drugi etap polega na badaniu określającym występowanie genetycznych nieprawidłowości, które mogą być przyczyną poronienia. Podczas procedury badania, porównujemy profil genetyczny dziecka i matki. Dzięki temu mamy pewność, że badany materiał pochodzi od dziecka

4. Otrzymanie wyniku i konsultacja genetyczna

Płeć dziecka oraz szanse na badanie przyczyn poronienia poznają Państwo po 4 dniach roboczych.

Jeżeli próbka będzie dobrej jakości i będą chcieli Państwo zbadać przyczyny poronienia, rozpoczniemy drugi etap. Jego wynik będzie gotowy do 5 dni od rozpoczęcia analizy.

Wynik przekazywany jest telefonicznie, mailiowo, bądź listownie, w zależności od Państwa preferencji. Po drugim etapie badania, będą Państwo mogli skonsultować wynik z lekarzem genetykiem w cenie badania.

Dzięki temu uzyskacie Państwo odpowiedzi na wszelkie dodatkowe pytania i poznacie szczegóły wyniku. W czasie konsultacji, możecie Państwo omówić wyniki innych badań genetycznych.

5. Płatność za badanie

Koszt pierwszego etapu tj. ustalenia płci dziecka oraz jakości próbki to 397 zł.

Drugi etap kosztuje 423 zł. Dzięki podzieleniu płatności nie ryzykują Państwo straty pieniędzy. Płatności można wykonać bezpośrednio przed badaniem.

Odpowiemy na każde twoje pytanie!

 

Zamów  badanie po poronieniu?

Skontaktuj się z nami i umów badanie

Napisz lub zadzwoń do nas teraz. Uzgodnimy szczegóły i dogodny termin badania

Zamów bezpłatnego kuriera po odbiór próbek

Możesz też dostarczyć próbki osobiście do jednej z naszych placówek. Zadzwoń do nas i wybierz najwygodniejszą opcję.

Zamów kuriera pod numerem: 534 942 008

Odbierz wynik oraz dowiedz się co dalej zrobić

Badanie wykonywane jest w 72 godziny. Wynik przekażemy Ci telefonicznie, mailowo lub listownie. Wybierz dogodne dla siebie rozwiązanie.

Więcej informacji dlaczego warto wykonać takie badanie na stronie: www.poronilam.pl oraz www.badaniaprenatalne.pl