Jak prawidłowo pobrać próbki do badania ojcostwa?
Szybkie i proste pobranie próbek DNA
Do testu na ojcostwo możesz przekazać dowolne próbki: zarówno wymazy z policzka, jak i np. szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, włosy z cebulkami, smoczek czy niedopałek papierosa. Co ważne, takie próbki możesz pobrać w każdym miejscu na świecie! Wystarczy zamówić zestaw pobraniowy na dowolny adres, a potem odesłać materiał do laboratorium. Każda próbka jest objęta gwarancją – jeśli z jakiegoś powodu nie będzie nadawała się do badania, możesz kolejną przekazać bezpłatnie! A jak pobrać próbki? To szybkie i wygodne!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Z czego można pobrać DNA?
- Jak pobrać próbki do badania ojcostwa? Wymazy z policzka
- Jak pobrać próbki do badania ojcostwa? Próbki dyskretne
- Co oznacza gwarancja na próbki?
- Jaka próbka jest pewniejsza?
- Jak umówić się na badanie? Wypełnij formularz
Z czego można pobrać DNA?
DNA można pobrać tak naprawdę z dowolnych materiałów używanych przez daną osobę. Do testów genetycznych wykorzystywane są zarówno wymazy z policzka, jak i np. maszynka do golenia, smoczek, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, kubek, plaster z krwią, podpaska, prezerwatywa, chusteczka z katarem, puszka czy butelka po napoju, guma do żucia… Do badania ojcostwa najlepiej przekazać po prostu takie próbki, które najłatwiej zebrać.
Jak pobrać próbki do badania ojcostwa? Wymazy z policzka
Wymaz z policzka z powodzeniem można pobrać samodzielnie – to naprawdę proste i komfortowe, nawet w przypadku małego dziecka. Jest to ponadto zupełnie bezbolesne i trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund! To bardzo trwała próbka, która w suchym miejscu może być przechowywana nawet długi czas. Wszystkie potrzebne elementy (m.in. wymazówki i rękawiczki) znajdują się w naszym zestawie pobraniowym.
Godzinę przed pobraniem nie należy jeść, pić (oprócz czystej wody), żuć gumy, palić papierosów ani zanieczyszczać jamy ustnej w inny sposób. Jeśli wymaz pobierany jest od malutkiego dziecka, odstęp między karmieniem a pobraniem powinien wynosić min. 30 minut. Nie ma konieczności bycia na czczo.
Warto je włożyć, aby nie zanieczyścić przez przypadek wymazówki. Jeśli nie masz takiej możliwości lub po prostu nie chcesz tego robić, zachowaj ostrożność i nie dotykaj bawełnianej główki gołymi rękami.
Wymazówki znajdują się w papierowym opakowaniu w kartonowej wsuwce. Wyjmij najpierw jedną wymazówkę, potrzyj prawy policzek ok. 10 razy, a następnie schowaj z powrotem do papierowego opakowania. Drugą wymazówką powtórz czynności na lewym policzku. Papierowe opakowanie z wymazówkami włóż do kartonowej wsuwki.
Podpisz, do kogo należą pobrane wymazy (imieniem i nazwiskiem, a przy badaniu anonimowym „domniemany ojciec”, „dziecko” etc.). Pamiętaj, aby wypełnić również formularz zlecenia badania na ojcostwo.
Jak pobrać próbki do badania ojcostwa? Próbki dyskretne
Do badania DNA na ojcostwo możesz przekazać też mikroślady, czyli przedmioty z materiałem genetycznym uczestników badania. Mogą to być np. włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, puszka po napoju, szklanka, niedopałek papierosa czy smoczek. Wystarczy zapakować takie próbki, które będzie Ci najłatwiej zebrać!
Jeśli masz do dyspozycji np. maszynkę do golenia, gumę do żucia czy inne mokre materiały – poczekaj, aż wyschną. Dzięki temu nie zapleśnieją i będą nadawały się do analizy.
Warto z nich skorzystać, żey nie zanieczyścić próbek. Aby nie dotykać ich gołymi rękami, możesz też wykorzystać suchy i czysty woreczek foliowy czy papier. Jeśli nie masz niczego takiego pod ręką, postaraj się nie dotykać miejsc, gdzie może znajdować się DNA (np. góra szklanki czy ustnik papierosa).
Próbkę włóż do czystej, papierowej koperty, a jeśli jest większa – do kartonu. Możesz też skorzystać z pojemnika na żywność lub na mocz. Jeśli przekazujesz do badania DNA np. szklankę czy kubek, postaraj się zabezpieczyć taką próbkę dodatkowo np. folią bąbelkową albo papierem. To zmniejszy ryzyko stłuczenia.
Zamknij kopertę/pudełko i podpisz, do kogo należy każda próbka. Pamiętaj, aby wypełnić również formularz zlecenia badania.
INSTRUKCJA POBRANIA PRÓBEK [PDF]
Co oznacza gwarancja na próbki? Kolejną badamy bezpłatnie
Każda próbka, którą do nas przekażesz, jest objęta gwarancją. To oznacza, że jeśli z jakiegoś powodu nie będzie nadawała się do analizy (np. ze względu na zanieczyszczenie innym DNA czy zbyt małą ilość materiału genetycznego), możesz przekazać bezpłatnie kolejną. Działamy do skutku – aż do wydania pewnego wyniku.
Jaka próbka jest pewniejsza?
Każda próbka jest tak samo pewna i gwarantuje jednoznaczny wynik, czyli potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Analizowane w teście ojcostwa fragmenty DNA są identyczne w każdej komórce organizmu. Laboratorium nie dzieli ponadto próbek na lepsze i gorsze, ponieważ posiada doświadczenie w analizie wielu różnych materiałów, nawet tych pozornie uważanych za nietypowe.
Ważne jednak, aby mieć pewność, do kogo należy materiał. Wynik jest bowiem wydawany na podstawie przekazanych do laboratorium próbek.
Jak umówić się na badanie? Wypełnij formularz
Badanie na ojcostwo w ciąży, po narodzinach, badanie pokrewieństwa lub test zdrady. Umów się na wybrane przez siebie badanie w dowolnej lokalizacji, w dogodnym terminie! Poniższy formularz dostępny jest 24 godziny na dobę.