Ustalenie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca

ustalenie ojcostwa po śmierciWspółczesna genetyka dysponuje narzędziami, które pozwalają nam na skuteczne ustalenie ojcostwa danego mężczyzny nawet w sytuacji, gdy ten już nie żyje. W tym celu stosuje się kilka metod – ich wybór uzależniony jest od konkretnego przypadku.

Do ustalenie ojcostwa zmarłego domniemanego ojca wykorzystujemy następujące narzędzia: 

  • Analiza mikrośladów – w tym przypadku rodzina zmarłego musi dysponować materiałami (tzw. „mikrośladami”) pochodzącymi bezpośrednio od domniemanego ojca. Mogą to być np. szczoteczka do zębów, włosy wyrwane z cebulkami, plamy krwi itp. Pełną listę materiałów mikrośladowych mogą Państwo uzyskać od konsultanta, dzwoniąc lub pisząc do naszego laboratorium.

  • Analiza chromosomu Y – w sytuacji, gdy rodzina zmarłego nie dysponuje materiałami „mikrośladowymi” ustalenie ojcostwa możliwe jest dzięki włączeniu do badania dodatkowych osób – krewnych zmarłego.  Muszą to jednak być mężczyźni (np. brat, ojciec, dziadek zmarłego) ponieważ chromosom Y dziedziczony jest tylko w linii męskiej.
  • Analiza statystyczna – jeśli do badania włączone zostały dodatkowe osoby, z których przynajmniej jedna jest płci żeńskiej, wówczas konieczne będzie zastosowanie analizy autosomalnego DNA.

Pewność wyniku: 

ustalenie ojcostwa po śmierciUstalenie ojcostwa przeprowadzane po śmierci domniemanego ojca odznacza się nieco mniejszą skutecznością niż test na ojcostwo przeprowadzany u osób żyjących. Dzięki niemu można potwierdzić ojcostwo domniemanego mężczyzny z prawdopodobieństwem sięgającym 95% lub też wykluczyć je z prawdopodobieństwem 99%. Skuteczność badania DNA zwiększa się wraz z włączeniem do testu DNA na ojcostwo dodatkowych osób. Nasze laboratorium korzysta wyłącznie z wysokiej klasy odczynników oraz nowoczesnych urządzeń, które pozwalają nam uzyskać maksymalnie najlepsze rezultaty.

Cena badania DNA na ustalenie ojcostwa 

Cena badania DNA wykonywanego po śmierci domniemanego ojca uzależniona jest od zastosowanej metody. Dlatego też w celu uzyskania szczegółów dotyczących wyżej opisanego testu prosimy o kontakt z naszymi konsultantami.

.

.