Wynik testu na ojcostwo – jakie informacje zawiera i dlaczego zawsze jest pewny?

wynik testu na ojcostwo, co oznacza wynik testu na ojcostwo, jak interpretować test na ojcostwo✅ Wykonanie testu genetycznego zapewnia Ci jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa ✅ Wynik zawsze jest pewny – nawet w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko domniemany ojciec i dziecko, ponieważ analizujemy aż 24 markery DNA. To najwyższa pula na rynku! Co więcej, każda próbka jest tak samo pewna, dlatego możesz przekazać do badania np. używaną maszynkę do golenia czy słomkę od napoju. Wynik otrzymasz w postaci raportu.

Tego dowiesz się z artykułu:

Co znajduje się na wyniku testu na ojcostwo?

  • Profile genetyczne osób badanychprofil genetyczny nazywa się „genetycznym odciskiem palca”, ponieważ jest unikalny dla każdego z nas (wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe). Składa się on z pewnej liczby markerów, czyli miejsc na DNA, które opisane są za pomocą dwóch liczb (jedną dostaje się od ojca, drugą od matki). W centrumDNA analizujemy aż 24 takie markery. Profile genetyczne ojca oraz dziecka porównuje się ze sobą, co pozwala potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Obecność profili genetycznych na wyniku jest potwierdzeniem, że analiza rzeczywiście została wykonana.
  • Unikalny numer zlecenia i każdej próbki – każde zlecenie i każda próbka otrzymują indywidualne numery, które nigdy się nie powtórzą. Są one nadane za pomocą nowoczesnego oprogramowania. Zlecenia są identyfikowane właśnie na podstawie tych numerów, dlatego test na ojcostwo możesz wykonać również bez podawania danych osób badanych.
  • Opis zastosowanej metody – w tym miejscu dowiesz się, w jaki sposób zostało wykonane badanie, jakich odczynników i sprzętów używany i do jakich procedur się stosujemy.
  • Słowna interpretacja wyniku – po zakończeniu analizy genetycznej wykonywana jest analiza statystyczna (z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania). To obliczenie prawdopodobieństwa, z jakim badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka. Słowna interpretacja wyniku opisuje właśnie to prawdopodobieństwo. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, aby wynik był pewny, prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa musi wynosić co najmniej 99,9999%. Dzięki analizie 24 markerów DNA gwarantujemy Państwu taki wynik.
  • Informacja o jednostce wykonującej test – dokładne dane jednostki wykonującej badanie.
  • Podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających badanie – są to diagności laboratoryjni, którzy posiadają wykształcenie i doświadczenie w realizowaniu badań genetycznych. Są ponadto specjalnie przeszkoleni i mają niezbędne upoważnienia. Na wyniku znajdują się również numery ich uprawnień.

wynik testu na ojcostwo, co oznacza wynik testu na ojcostwo, jak interpretować test na ojcostwo
wynik testu na ojcostwo, co oznacza wynik testu na ojcostwo, jak interpretować test na ojcostwo

Test na ojcostwo w centrumDNA – dlaczego wynik zawsze jest pewny?

wynik testu na ojcostwo, co oznacza wynik testu na ojcostwo, jak interpretować test na ojcostwo Analiza 24 markerów DNA. Wybierając test na ojcostwo na podstawie 24 markerów DNA, zyskasz jednoznaczny wynik – nawet w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko domniemany ojciec i dziecko. Jak to możliwe? Analiza 24 markerów DNA pozwala uzyskać wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem co najmniej 99,9999%. Taki rezultat jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, a więc i całkowicie jednoznaczny. 24 markery DNA to ponadto największa pula dostępna na rynku! 24 markery DNA…

wynik testu na ojcostwo, co oznacza wynik testu na ojcostwo, jak interpretować test na ojcostwo

Certyfikowane laboratorium. Analizy wykonujemy dla Ciebie w certyfikowanym laboratorium. Pewność Twojego wyniku gwarantuje Ci również wdrożony system kontroli jakości ISO 17025. Wykonywanie badań zgodnie z normami ISO 17025 oznacza, że każdy etap pracy w laboratorium wykonywany jest i nadzorowany zgodnie z surowymi kryteriami stawianymi przez normę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dbamy o najwyższą jakość realizowanych badań i regularnie poddajemy się kontrolom. Certyfikaty…

wynik testu na ojcostwo, co oznacza wynik testu na ojcostwo, jak interpretować test na ojcostwo

10 lat doświadczenia i ponad 7000 analiz. CentrumDNA działa na rynku już 10 lat. Mamy więc ogromne doświadczenie w realizacji badań genetycznych – podparte opiniami zadowolonych pacjentów. W laboratorium pracują tylko doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni specjaliści, którzy od wielu lat na co dzień zajmują się wykonywaniem analiz. Masz zatem gwarancję, że Twoje badanie będzie wykonane prawidłowo i z zachowaniem wszystkich procedur. 10 lat centrumDNA…

 

Czy wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Tak! Test na ojcostwo do celów sądowych jest pełnowartościowym dowodem, np. w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa czy alimenty. Co ważne, aby wykonać taki test, nie potrzebujesz skierowania z sądu. Wymaga on jednak zachowania procedury formalnej, która obejmuje m.in. udział matki w badaniu (aby ustalić również macierzyństwo) i pobranie wymazów z policzka w placówce w obecności świadków.

A jeśli mama nie może wziąć udziału w badaniu? Wynik testu prywatnego również może być dowodem dla sądu

wynik testu na ojcostwo, co oznacza wynik testu na ojcostwo, jak interpretować test na ojcostwoChociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę, także wynik prywatnego testu na ojcostwo (w którym najczęściej biorą udział tylko mężczyzna i dziecko) można przedstawić w sądzie. Często jest on dowodem wstępnym, czyli podstawą do rozpoczęcia sprawy w sądzie.

Jeśli jednak żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu, może stać się również dowodem rozstrzygającym – na jego podstawie sędzia może więc wydać wyrok. Jeśli nie masz więc możliwości zlecenia badania do celów sądowych, prywatny test na ojcostwo również będzie dowodem dla sądu.

Kiedy wynik testu na ojcostwo może się przydać?

Wynik testu na ojcostwo to jednoznaczna informacja, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Wynik testu na ojcostwo może się przydać, by:

✅ uzyskać spokój na zawsze i pozbyć się wątpliwości – wątpliwości co do ojcostwa nie znikną same. Raz zasiane, np. z powodu plotki, podejrzenia zdrady czy niezgadzającej się grupy krwi, będą tylko rosły. Jedyną możliwością, by się ich pozbyć, jest wykonanie testu na ojcostwo.

unormować prawną sytuację – wynik testu na ojcostwo jest bardzo dobrym dowodem w sądzie (np. w sprawach o ustalenie czy zaprzeczenie ojcostwa), pomaga też w podjęciu wielu decyzji (np. o uznaniu ojcostwa).

poprawić relacje w rodzinie – pewność co do ojcostwa to szansa na naprawę relacji w związku, zbudowanie mocnych więzi.

Zobacz, jak wyglądają analizy w naszym laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

porozmawiaj o badaniu z konsultantem