bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Genetyczne badanie nietolerancji laktozy – pewna diagnoza

Szacuje się, że częściej niż co 3 dorosła osoba w Polsce ma poważne problemy z trawieniem laktozy. Dzieje się tak w wyniku wydzielania niewystarczającej ilości laktazy, enzymu trawiennego rozbijającego laktozę, będącej składnikiem wielu produktów mlecznych, na mniejsze części łatwo przyswajalne dla naszego organizmu. Jak wygląda rozpoznanie choroby jaką jest nietolerancja laktozy? Kiedy warto się zbadać w tym kierunku? Z nami dowiesz się więcej.

Laktoza – gdzie zaczyna się jej nietolerancja?

Laktoza to organiczny związek chemiczny, występujący w produktach mlecznych. Związek ten samodzielnie nie ulega wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Aby tak się stało laktoza musi zostać rozbita na cukry proste. Zdrowy ludzki organizm dzięki enzymowi laktazy dzieli laktozę na mniejsze części – galaktozę i glukozę, które dzięki temu mogą zostać właściwie strawione.

Z wiekiem jednak aktywność laktazy słabnie. Okres najwyższej aktywności przypada na okres niemowlęcy, co wynika z prostej przyczyny – większość pokarmu przyjmowanego przez człowieka bezpośrednio po narodzinach opiera się na mleku matki. Osoby chore, cierpiące na nietolerancje laktozy narażone są na uszkodzenie jelita grubego. Nierozłożona laktoza jest bowiem szkodliwa. W jelicie grubym dochodzi wtedy do procesów, które prowadzą do tworzenia się gazów, kwasów tłuszczowych, czy wody.

Nietolerancja laktozy – jakie są objawy?

Znaczna większość dolegliwości wywoływanych przez nietolerancję laktozy wiąże się z problemami gastrycznymi. Nasilenie objawów związane jest z przyjętą ilością laktozy, im większa dawka tym mocniejsze są objawy. Wśród najczęstszych objawów nietolerancji laktozy wyróżnia się:

 • biegunki
 • bóle brzucha o różnym nasileniu
 • nadmierna ilość gazów
 • wzdęcia i wymioty
 • uczucie pełności i przelewania się
 • osteoporoza

Tego typu objawy mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości, to też powoduje, że nietolerancja laktozy bywa diagnozowana dosyć późno. Chorzy na nietolerancję laktozy mogą skarżyć się na powyższe dolegliwości już kilkadziesiąt minut po spożyciu produktów z laktozą, w niektórych przypadkach może to zająć kilka dni.

Badanie genetyczne na nietolerancję laktozy – jak je zrobić? Czy warto?

W przypadku nietolerancji laktozy mamy do czynienia z 3 rodzajami tej choroby:

 • wrodzoną (najrzadsza, występująca od urodzenia, tzw. alaktazja)
 • pierwotną (najczęściej występująca, ujawnia się w okresie dojrzewania, dziedziczona genetycznie)
 • nabytą (wywoływana jest jako skutek uboczny innych chorób, bądź jest efektem przyjmowanych leków, ta odmiana jest uleczalna)

Nietolerancję diagnozy można zdiagnozować na podstawie badań DNA. Ich niewątpliwą zaletą jest wygoda. Przede wszystkim badanie nie wymaga specjalnego przygotowania się, nie trzeba przechodzić na dietę albo specjalnie przyjmować pokarmów z laktozą po to by badanie „wyszło”.

Dlaczego warto wykonać badanie genetyczne? Nietolerancja laktozy jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jej przyczyną jest mutacja w genach LCT, ściśle związanych z enzymem laktazy. To sprawia, że badanie DNA pozwala stwierdzić predyspozycję genetyczną w kierunku pierwotnej nietolerancji laktozy.

Próbką na podstawie której przeprowadza się badanie jest wymaz z policzka. Próbkę można pobrać samodzielnie, wystarczy wykupić badanie, a otrzymasz specjalny zestaw, dzięki któremu pobierzesz wymazy z policzka, a następnie my je odbierzemy, całkowicie bezpłatnie.

nietolerancja_laktozy_zamów_mob
nietolerancja_laktozy_zamów

Masz objawy nietolerancji laktozy? To może być też celiakia!

Niestety, nietolerancja laktozy oraz celiakia (nietolerancja glutenu) mogą być ze sobą powiązane. Dlaczego? U osób z celiakią dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, a to z kolei odbija się na niedoborach enzymów trawiennych, w tym laktazy. W takim przypadku osoba chora po przejściu na dietę bezglutenową ma szansę pozbyć się całkowicie nietolerancji laktozy! Po kilku miesiącach kosmki jelitowe mają szansę się odbudować, dzięki czemu organizm znowu zacznie wytwarzać laktazę.

pakiet_zdrowe_jelita_zamów_mob
pakiet_zdrowe_jelita_zamów

Nietolerancja laktozy oraz nietolerancja glutenu to najbardziej powszechne nietolerancje pokarmowe. W związku z tym przygotowaliśmy specjalny Pakiet Zdrowe Jelita, dzięki któremu przy jednej okazji zbadasz wszystkie geny odpowiadające za obie nietolerancje pokarmowe! Kompleksowa diagnostyka z jednej próbki.

Opinie Pacjentów – sprawdź co o nas mówią

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.