Cena badania DNA – od czego zależy?

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze badania DNA

▶ Drodzy Pacjenci: informujemy, że mimo wprowadzonego stanu epidemii laboratorium wciąż pracuje, przyjmuje próbki, wykonuje analizy i wydaje wyniki terminowo. Niektóre przychodnie przyjmują Pacjentów, zachęcamy również do skorzystania z DOMOWYCH rozwiązań: zamówienie zestawu, wizyta domowa pielęgniarki, pobranie próbek bez zestawu i wydruk formularza. Stale monitorujemy sytuację, bezpieczeństwo pacjentów i pracowników to dla nas priorytet. Więcej informacji >>>

Ceny badań DNA bardzo się różnią – obecnie na rynku dostępne są badania ojcostwa za 500-2500 złotych. Skąd te różnice w cenie? Czy bardzo tanie testy na ojcostwo są tak samo pewne jak badania, za które płaci się więcej? Zanim zdecydujesz się na badanie – sprawdź, co wpływa na cenę testu na ojcostwo i na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium i konkretnej oferty. Wybierz badanie, co do którego wiarygodności nie będziesz miał żadnych wątpliwości. Pamiętaj, że test na ojcostwo wykonujesz raz w życiu.

Spis treści:

testy DNA na ojcostwo cena, test DNA na ojcostwo cena, cena badania DNA, badania DNA cena, badanie DNA cena, cena testu na ojcostwo
testy DNA na ojcostwo cena

Kiedy wynik testu na ojcostwo może być błędny?

I czy taka sytuacja jest możliwa? Niestety tak – w momencie, gdy laboratorium nie poddaje się kontrolom i nie przestrzega konkretnych procedur bezpieczeństwa, na wyniku może wystąpić błąd. A przecież przez ostatnie 2-3 lata powstało wiele firm, które mają w ofercie bardzo tanie testy na ojcostwo. Niska cena wydaje się kusząca, ale warto sobie uświadomić, że często wiąże się ona z oszczędnościami – na szkoleniach, udziale w programach biegłości, procedurach czy odczynnikiem.

Zanim zlecisz test na ojcostwo, wyobraź sobie: robisz test w niecertyfikowanym i tanim laboratorium – wykluczenie ojcostwa. Pokazujesz matce dziecka, idziesz do prokuratury… Potem sąd zleca ponowne badanie, ale w wiarygodnym laboratorium. Wynik Cię zaskakuje – potwierdzenie ojcostwa! Ten błąd może zniszczyć życie Twoje i całej Twojej rodziny…

W CentrumDNA mamy wdrożone procedury, które gwarantują pewny wynik, m.in.:

 • dwukrotna analiza, jeśli test wyklucza ojcostwo – badanie wykonywane drugi raz, z drugiej próbki i przez drugi zespół;
 • stałe szkolenia laborantów;
 • podwójna kontrola wyniku – jeden pracownik przeprowadza badanie, a drugi go kontroluje;
 • profile DNA laborantów są obecne w bazie laboratorium;

Czy tanie testy na ojcostwo to świetna okazja? Nie zawsze…

Przeglądasz oferty i Twoją uwagę zwraca przede wszystkim niska cena? To naturalne – zwykle chcemy zapłacić jak najmniej, żeby przesadnie nie obciążać swojego portfela. Tym bardziej, że mało kto zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę wpływa na cenę takiego badania…

Niska cena i wysoka jakość nie zawsze idą w parze – a przecież badanie na ojcostwo wykonujesz raz w życiu, więc jego wynik musi być pewny i jednoznaczny.

Aby obniżyć cenę badania DNA, laboratoria często po prostu rezygnują z udziału w programach biegłości czy szkoleń. Zwykle jest to bowiem kosztowne i wymaga dostosowania pracy do rygorystycznych wymogów, na co nie wszystkie placówki są gotowe. Tymczasem działanie zgodnie z normą ISO 17025 i uzyskane certyfikaty (Gednap, ISFG) nie tylko gwarantują pewny wynik, ale świadczą też o bezstronności i wiarygodności laboratorium.

Niska cena nierzadko jest również po prostu ceną początkową – później laboratorium pobiera dalsze opłaty za opcje, które powinny znajdować się w standardzie. Jakie? Czasami dodatkową opłatę trzeba uiścić, by otrzymać zestaw kurierem/do paczkomatu w formie dyskretnej, zapłacić przekazem pocztowym (na koncie nie zostanie żaden ślad), uzyskać wynik po polsku, przebadać kolejną próbkę czy otrzymać na swoim rezultacie profile genetyczne… Zatem ostatecznie koszt badania DNA może być znacznie wyższy.

Badanie DNA cena – w CentrumDNA masz pewność, ile zapłacisz

badania DNA cena, badanie DNA cenaW CentrumDNA masz zawsze stałą cenę i od początku wiesz, ile zapłacisz – bez dodatkowych kosztów. Bez względu na to, jakie próbki przekażesz (np. wymazy z policzka, szczoteczkę czy maszynkę do golenia) cena badania DNA będzie bez ukrytych kosztów. Każda próbka objęta jest ponadto gwarancją. Co to oznacza? Jeśli okaże się, że przekazany materiał nie nadaje się do badania (np. zawiera mieszaninę DNA) – bezpłatnie przebadamy kolejną próbkę. I tak do skutku!

 

Jak zamówić test na ojcostwo w centrumDNA?

Wystarczy, że zamówisz zestaw do pobrania próbek na dowolny adres, pobierzesz próbki samodzielnie (to bardzo proste i bezbolesne), a potem zamówisz bezpłatnego kuriera.

Zwróć uwagę na dyskrecję i ochronę danych osobowych

Przed podjęciem decyzji o wyborze laboratorium mało kto wybiega w przyszłość i zastanawia się, w jaki sposób laboratorium zapewnia dyskrecję? Interesuje nas przede wszystkim cena oraz jak wygląda wykonanie samego badania na ojcostwo. A potem, gdy już wybrałeś i zleciłeś badanie, procedury bezpieczeństwa stają się bardzo ważne … O co dokładnie chodzi?

Wyobraź sobie, że dopiero po złożeniu zamówienia okazuje się, że nie możesz zapłacić za badanie dyskretnie np. poprzez system dotpay albo przekazem pocztowym. A brak „ruchu” na koncie jest dla Ciebie priorytetowy. Tak samo może być z wynikiem badania, który nie może zostać przesłany w dyskretny sposób albo do paczkomatu.

To nie wszystko. Sam kontakt z Laboratorium z pytaniem „czy doszły próbki?”, „na jakim etapie jest moje zlecenie?”, „kiedy będzie wynik?” powinien wyglądać tak, że laboratorium z takimi informacjami ODDZWONI na numer podany w formularzu zlecenie testu, po potwierdzeniu hasła. Nie chciałbyś sytuacji, kiedy dzwonisz do laboratorium i od razu uzyskujesz wszystkie informacje? A co jeżeli zadzwoni ktoś inny i zostanie poinformowany, że takie badanie u nas figuruje? Jeżeli więc zależy Ci na pełnej dyskrecji powinieneś zapytać o te wszystkie szczegóły, zanim wybierzesz laboratorium.

Badanie DNA koszt – co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Zwróć uwagę na te 9 elementów

 • Doświadczenie i liczba wykonanych badań – zasada jest prosta, im laboratorium jest dłużej na rynku tym więcej badań wykonało. A wiadomo, że każdy przypadek jest indywidualny, dzięki diagności zdobywają doświadczenie, które jest kluczowe przy wykonywaniu badań DNA. Poza tym Laboratorium, które jest na rynku co najmniej kilka lat nie zniknie z dnia na dzień.
 • Rodzaj analizowanych próbek – czy wiesz, że im bardziej nietypowe próbki bada laboratorium tym większa szansa, że doskonale poradzi sobie z każdym przesłanym materiałem. Próbki w postaci wymazu z policzka, chusteczki z katarem czy szczoteczki do zębów to chleb powszedni. Co innego próbki bardziej „wyszukane” takie jak: nakładka na żeby, nagryziony chrupek, pestka czy nawet odzież To już jest tzw. „szkoła wyższa” i analiza takich próbek świadczy o rzetelności i doświadczeniu laboratorium.
 • Wynik potwierdzający ojcostwo z najwyższym możliwym prawdopodobieństwem – zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii potwierdzenie ojcostwa powinno być wydawane z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Tylko taki wynik jest całkowicie pewny i jednoznaczny.
 • Analiza 24 markerów DNA – to największa dostępna pula na rynku. Badanie tak dużej liczby markerów pozwala wydać jednoznaczny rezultat nawet w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko dziecko i domniemany ojciec. Wówczas analiza 16 markerów DNA może nie wystarczyć. To jest tak samo jak z przeglądem auta – im więcej części się sprawdzi tym większa pewność, że auto będzie sprawne.
 • Uzyskane certyfikaty i działanie zgodnie z normą ISO 17025  – jeśli laboratorium pracuje zgodnie z międzynarodowymi normami i regularnie poddaje się kontrolom zewnętrznym, możesz mieć pewność co do jakości realizowanych badań. Takie certyfikaty jak GEDNAP, ISFG czy udział w międzynarodowym programie biegłości CTS to pewność wykonania badania. Wdrożone procedury gwarantują Ci, że każda czynność wykonywana jest przez personel w taki sposób, że nie ma mowy o popełnionym błędzie.
 • Wysokiej jakości odczynniki – w CentrumDNA stosujemy odczynniki marki PROMEGA, czyli najlepsze dostępne na rynku. Nie są to odczynniki „domowej roboty”, które bez ściśle określonej walidacji mogą generować błędy w samej analizie. I jeśli laboratorium zasłania się tajemnicą handlową, bądź ostrożny, ponieważ jakość odczynników może mieć wpływ na przeprowadzoną analizę.
 • Profile genetyczne na wyniku – to właśnie te profile (nazywane „genetycznymi odciskami palca”) ustala się w teście na ojcostwo i ze sobą porównuje. Wynik badania DNA bez profili genetycznych jest bezwartościowy, ponieważ tylko dzięki nim masz rzetelny dowód z przeprowadzonego testu.
 • Podwójna kontrola wyniku wykluczającego ojcostwo – aby mieć pewność, że nie doszło do pomyłki, każde badanie, którego wynik wyklucza ojcostwo, powinno zostać przeprowadzone dwa razy, z dwóch różnych próbek i przez dwa niezależne zespoły.
 • Gwarancja na próbki – czyli badanie do skutku bez dodatkowych opłat i możliwość dostarczenia następnej próbki. W niektórych laboratoriach za każdą dodatkową próbkę trzeba płacić, a przecież może się zdarzyć, że materiał nie będzie nadawał się do analizy (np. z powodu zanieczyszczenia innym DNA).
testy DNA na ojcostwo cena, test DNA na ojcostwo cena, cena badania DNA

Zanim zdecydujesz się na zlecenie testu na ojcostwo, dobrze zatem sprawdzić, co jest oferowane w cenie i standardzie. Dzięki temu zyskasz pewność nie tylko co do jakości rezultatu, ale też – ostatecznej ceny badania DNA.

Praca laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Więcej informacji:

5/5 - (1 vote)

porozmawiaj o badaniu z konsultantem