bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Próbki dyskretne czyli mikroślady – czym są i gdzie się je wykorzystuje?

Mikroślady, to inaczej próbki dyskretne, które wykorzystać można do badania DNA. Są one bardzo pomocne, jeśli nie mamy możliwości pozyskania wymazu z policzka. To właśnie dzięki mikrośladom możemy wykonać badanie DNA w sposób dyskretny. Zobacz, jak możesz to zrobić!

Czym są mikroślady?

Mikroślady biologiczne to niestandardowe próbki, które można przekazać do badania DNA. Może być to dowolny przedmiot. Musi on jednak zawierać materiał genetyczny badanej osoby. Dzięki temu mikroślady mogą zostać wykorzystane do wykonania testu na ojcostwo i badania pokrewieństwa. Próbka dyskretna, która nie zawiera materiału genetycznego, jest bezużyteczna w tego typu badaniach. [1].

Jakie próbki dyskretne można przekazać do badania?

Mikroślady czyli inaczej próbki dyskretne, które najczęściej oddaje się do badania to:

 • Wyrwane włosy z cebulką
 • Ubranie lub inny materiał poplamiony krwią
 • Bielizna zawierająca ślady krwi lub śluzu
 • Zużyta maszynka do golenia
 • Używana szczoteczka do zębów
 • Zużyta chusteczka higieniczna
 • Zużyty wacik do czyszczenia uszu
 • Zużyta prezerwatywa
 • Niedopałek papierosa
 • Użyte sztućce
 • Użyta szklanka lub butelka po napoju
 • Nadgryzione ciastko
 • Zużyty tampon, podpaska lub wkładka higieniczna
 • Znaczek pocztowy, który badana osoba nakleiła śliną
 • Smoczek dziecka [1], [2]

Żadna z przekazanych próbek dyskretnych nie może być zanieczyszczona DNA innej osoby. Nie możemy więc oddać do badania szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia, której użyły dwie osoby. Taka próbka nie zostanie przyjęta to badania, więc pacjent zostanie poproszony o przesłanie dodatkowego mikrośladu [2].

Jak zabezpieczyć mikroślady przed badaniem?

Mikroślady biologiczne przed badaniem DNA trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Jest to bardzo proste. Wystarczy w jednorazowych rękawiczkach pobrać naszą próbkę i włożyć ją do czystej papierowej koperty. Nigdy nie należy wkładać mikrośladu do woreczka foliowego, ponieważ próbka może w nim zapleśnieć. Tak zabezpieczone próbki należy opisać i przesłać je do laboratorium [3].

Pamiętajmy, aby przed pobraniem próbki do badania, upewnić się, że na pewno należy ona do właściwej osoby. Przekazanie do badania złego mikrośladu skutkować będzie otrzymaniem fałszywego wyniku [2].

Mikroślady a wynik badania DNA

Wielu pacjentów obawia się, że wynik badania DNA na podstawie mikrośladów nie będzie wiarygodny. Jest on jednak tak samo pewny, jak wynik badania z wymazu z policzka. W każdej części naszego organizmu DNA jest takie samo. Rodzaj oddanej próbki nie ma więc najmniejszego wpływu na wynik badania [3]. Użyte mikroślady biologiczne mają wpływ jedynie na czas oczekiwania na wynik – badanie w oparciu o inne próbki niż wymaz z policzka trwa o kilka dni roboczych dłużej.

Źródła:

 1. https://centrumdna.pl/test-na-ojcostwo-w-oparciu-o-mikroslady/
 2. https://www.testdna.pl/mikroslady-niestandardowy-material-do-analizy-dna/
 3. https://www.geneticus.pl/porady/czym-sa-mikroslady/

Więcej informacji:

Oceń
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.