badanie płci po poronieniu

.
Kiedy można określić płeć dziecka po poronieniu? – Badania genetyczne określające płeć

Określenie płci po poronieniu daje rodzicom możliwość skorzystania z przysługujących praw bez względu na to, w którym tygodniu doszło do straty. Zatem jak wykonać niezbędne badania po poronieniu i skorzystać z przysługujących praw?

.

Kiedy można określić płeć po poronieniu?

 

Bardzo często lekarz ma możliwość określenia płci dopiero po 16 tyg. Mimo to, jeśli poronienie miało miejsce np. w 6. lub 8. tygodniu ciąży nie przekreśla to szans na skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu. Rodzice w takiej sytuacji mogą wykonać  badanie genetyczne określające płeć po poronieniu. W tym celu rodzice przekazują do laboratorium zabezpieczony materiał poronny.

Cena badania płci po poronieniu: 397 zł

Czas realizacji badania:
1. Materiał w soli fizjologicznej 3-4 dni robocze

2. Materiał w bloczku parafinowym 3-4 dni robocze


Badanie genetyczne po poronieniu określające płeć w 5 krokach – jak wykonać?

 

  1. Poproś lekarza o zabezpieczenie materiału poronnego do badania genetycznego.

Zwróć uwagę, aby lekarz zabezpieczył w soli fizjologicznej np. kosmówkę, kosmki kosmówki lub przypępowinowe fragmenty łożyska. Jest to bardzo ważne do przeprowadzenia badania. W niektórych szpitalach pacjentki zamiast materiału w soli fizjologicznej otrzymują bloczki parafinowe (najczęściej 2 tygodnie po zabiegu łyżeczkowania). Również na takiej próbce przeprowadzamy badanie określające płeć po poronieniu.

  1. Uzupełnij formularz zlecenia badania dostępny TUTAJ i dołącz go wraz z kserem karty potwierdzającą ciążę do poprawnie zapakowanej próbki do transportu. Jak to zrobić możesz zobaczyć TUTAJ.
  1. Zadzwoń pod numer 730-390-056 i zamów kuriera, który odbierze próbkę ze wskazanego adresu. Próbki w soli fizjologicznej odbieramy od poniedziałku do czwartku.
  2. Dokonaj opłaty za badanie w wysokości 397 zł.
  3. Oczekuj na wynik badania. Wyślemy go tak, jak zostało to zaznaczone na formularzu zlecenia badaniabadanie płci po poronieniu

 

badanie płci po poronieniuOkreślenie płci po poronieniu a prawa rodziców  – jak z nich skorzystać?

 

Wynik badania daje rodzicom możliwość uzyskania ze szpitala Karty Martwego Urodzenia. Na jej podstawie rodzice dokonują rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego.  Tam uzyskują Akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Dokument ten daje  możliwość ubiegania się o zasiłek pogrzebowy (rodzice uzyskują 4 tys. bez względu na to jaki był koszt pogrzebu).

Kobieta może skorzystać  ze skróconego urlopu macierzyńskiego po poronieniu 56 dni (urlop macierzyński liczy się od dnia poronienia).