.
Kiedy można określić płeć dziecka po poronieniu? – Badania genetyczne określające płeć
Określenie płci po poronieniu daje rodzicom możliwość skorzystania z przysługujących praw bez względu na to, w którym tygodniu doszło do straty. Zatem jak wykonać niezbędne badania po poronieniu i skorzystać z przysługujących praw?
.
Kiedy można określić płeć po poronieniu?
Bardzo często lekarz ma możliwość określenia płci dopiero po 16 tyg. Mimo to, jeśli poronienie miało miejsce np. w 6. lub 8. tygodniu ciąży nie przekreśla to szans na skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu. Rodzice w takiej sytuacji mogą wykonać badanie genetyczne określające płeć po poronieniu. W tym celu rodzice przekazują do laboratorium zabezpieczony materiał poronny.
Cena badania płci po poronieniu: 487 zł
Czas realizacji badania:
1. Materiał w soli fizjologicznej 3-4 dni robocze
2. Materiał w bloczku parafinowym 4-5 dni robocze
Badanie genetyczne po poronieniu określające płeć w 5 krokach – jak wykonać?
- Poproś lekarza o zabezpieczenie materiału poronnego do badania genetycznego.
Zwróć uwagę, aby lekarz zabezpieczył w soli fizjologicznej np. kosmówkę, kosmki kosmówki lub przypępowinowe fragmenty łożyska. Jest to bardzo ważne do przeprowadzenia badania. W niektórych szpitalach pacjentki zamiast materiału w soli fizjologicznej otrzymują bloczki parafinowe (najczęściej 2 tygodnie po zabiegu łyżeczkowania). Również na takiej próbce przeprowadzamy badanie określające płeć po poronieniu.
- Uzupełnij formularz zlecenia badania dostępny TUTAJ i dołącz go wraz z kserem karty potwierdzającą ciążę do poprawnie zapakowanej próbki do transportu. Jak to zrobić możesz zobaczyć TUTAJ.
- Zadzwoń pod numer 730-390-056 i zamów kuriera, który odbierze próbkę ze wskazanego adresu. Próbki w soli fizjologicznej odbieramy od poniedziałku do czwartku.
- Dokonaj opłaty za badanie w wysokości 487 zł.
- Oczekuj na wynik badania. Wyślemy go tak, jak zostało to zaznaczone na formularzu zlecenia badania
Określenie płci po poronieniu a prawa rodziców – jak z nich skorzystać?
Wynik badania daje rodzicom możliwość uzyskania ze szpitala Karty Martwego Urodzenia. Na jej podstawie rodzice dokonują rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tam uzyskują Akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Dokument ten daje możliwość ubiegania się o zasiłek pogrzebowy (rodzice uzyskują 4 tys. bez względu na to jaki był koszt pogrzebu).
Kobieta może skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego po poronieniu 56 dni (urlop macierzyński liczy się od dnia poronienia).