bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Zrób sądowy test na ojcostwo bez skierowania z sądu

Wynik testu na ojcostwo jest Ci potrzebny do sądu – np. jako dowód w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa? Badanie z pełną procedurą sądową możesz zlecić prywatnie, czyli bez skierowania z sądu. Przedstawiając gotowy dowód, zyskasz na czasie. Będziesz mieć ponadto szansę samodzielnego wybrania laboratorium i wykonania badania w niższej cenie, a także dogodnym dla siebie miejscu i momencie.

Kto bierze udział w sądowym teście na ojcostwo?

W takim badaniu biorą udział 3 osoby – dziecko, domniemany ojciec i matka (chyba że z obiektywnych przyczyn jej udział nie jest możliwy). Dlaczego? Oprócz ojcostwa ustala się także macierzyństwo, aby wykluczyć np. podmianę dzieci w szpitalu.

Sądowy test na ojcostwo wymaga zachowania określonej procedury. Chodzi przede wszystkim o pobranie próbek w placówce, po potwierdzeniu tożsamości uczestników i w obecności świadków, aby sąd miał całkowitą pewność, że materiał pochodzi od właściwych osób. Do wyniku testu na ojcostwo dołączona zostaje również ekspertyza eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego.

Wynik badania przeprowadzonego z pełną procedurą sądową to pełnowartościowy dowód dla sądu, który pozwala rozstrzygnąć wiele spraw, m.in. o zaprzeczenie lub ustalenie ojcostwa.

Co zrobić gdy chcesz zbadać tylko dziecko i domniemanego ojca?

Jak najbardziej możesz! Wystarczy zdecydować się na test prywatny na podstawie dowolnych próbek – np. wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Możesz pobrać je w domu lub w jednej z prawie 300 dostępnych placówek.


W CentrumDNA analizujemy aż 24 markery genetyczne, dzięki czemu wynik badania na ojcostwo jest jednoznaczny nawet przy badaniu tylko mężczyzny i dziecka. Taki wynik jest identyczny jak badania do celów sądowych z udziałem matki i zgodny z rekomendacjami Pol­skiego Towarzyst­wa Medy­cyny Sądowej i Krymi­nologii.

Gdzie zrobić testy na ojcostwo do sądu?

Pobranie próbek do testów na ojcostwo do sądu ma miejsce w przychodni najbardziej dogodnej dla Pacjentów. Możesz umówić się do jednej z 300 placówek w całej Polsce. Po przyjściu do placówki wszystkie osoby zostaną poproszone o okazanie dokumentów tożsamości (aby mieć pewność, że na badaniu stawiły się właściwe osoby). Potem próbki zostaną pobrane w obecności świadków, a następnie niezbędne będzie wypełnienie dokumentów.

Ile kosztują badania na ojcostwo do sądu?

Cena badań na ojcostwo do sądu oscyluje w granicach 1400-2000zł. Natomiast w CentrumDNA koszt badania na ojcostwo do sądu sprawdzisz w cenniku. Koszt badania obejmuje pobranie próbek dla trzech osób (matka, dziecko, domniemany ojciec) w wybranej przychodni, analizę na 24 markerach DNA w laboratorium pracującym zgodnie z normą ISO 17025, dokument potwierdzający obecność badanych osób na pobraniu próbek oraz ekspertyzę biegłego sądowego dołączoną do wyniku. Nie ma żadnych ukrytych kosztów!


Czy wynik testu prywatnego może być wykorzystany w sądzie?

Najczęściej jest on dowodem wstępnym, czyli takim, który staje się podstawą do rozpoczęcia procesu w sądzie (bez niego prokurator może odmówić założenia sprawy). Jeśli żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu i jeśli sąd nie wymaga opinii biegłego – wynik testu prywatnego może być dowodem rozstrzygającym, czyli wystarczającym do wydania wyroku.

Jeśli nie masz zatem możliwości wykonania testu do celów sądowych, warto zdecydować się na ten prywatny, ponieważ w sądzie w wielu przypadkach także będzie przydatny. Z doświadczenia naszych Pacjentów możemy potwierdzić, iż w wielu przypadkach prywatny test na ojcostwo z danymi osobowymi również bywa decydujący.

Dlaczego warto zrobić badania przed rozprawą w sądzie?

Wiele osób zastanawia się, czy jest sens robić testy na ojcostwo do sądu jeszcze przed rozprawą – czy może lepiej poczekać, aż to sąd zleci badanie? Okazuje się, że wykonanie badania DNA na własną rękę może przynieść naprawdę wiele korzyści? Jakich?

1. Oszczędność czasu i nerwów – wbrew pozorom sądy same z siebie rzadko zlecają badania genetyczne – częściej starają się orzekać na podstawie zeznań świadków, zdjęć, sms-ów i innych tego rodzaju dowodów. To powoduje, że potrzeba kilku rozpraw, aby wydać orzeczenie. Przedstawienie wyniku testu na ojcostwo na pierwszej rozprawie bardzo często pozwala skrócić ten czas nawet do jednej rozprawy.

2. Oszczędność pieniędzy – im więcej rozpraw, tym większe koszty. A ponadto – jeśli sąd jednak zleci test DNA, prawdopodobnie będzie to droższe badanie niż to wykonywane prywatnie. I wbrew pozorom sąd rzadko je opłaca, najczęściej to po prostu strony.

3. Większa wygoda – zlecając badanie bez skierowania z sądu, możesz wybrać dogodne dla siebie miejsce i czas zamiast dostosowania się do z góry narzuconych wymogów.

Zobacz jak wygląda praca w laboratorium CentrumDNA

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.