Sądowe ustalenie ojcostwa

sądowy test na ojcostwo, sądowe ustalenie ojcostwa, badania ojcostwa do sądu

Zrób sądowy test na ojcostwo bez skierowania z sądu

Wynik testu na ojcostwo jest Ci potrzebny do sądu – np. jako dowód w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa? Badanie z pełną procedurą sądową możesz zlecić prywatnie, czyli bez skierowania z sądu. Przedstawiając gotowy dowód, zyskasz na czasie. Będziesz mieć ponadto szansę samodzielnego wybrania laboratorium i wykonania badania w dogodnym dla siebie miejscu i momencie.

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto bierze udział w sądowym teście na ojcostwo?

W takim badaniu biorą udział dziecko, domniemany ojciec i matka (chyba że z obiektywnych przyczyn jej udział nie jest możliwy). Dlaczego? Oprócz ojcostwa ustala się także macierzyństwo, aby wykluczyć np. podmianę dzieci w szpitalu.

sądowy test na ojcostwo, sądowe ustalenie ojcostwa, badania ojcostwa do sąduSądowy test na ojcostwo wymaga zachowania określonej procedury. Chodzi przede wszystkim o pobranie próbek w placówce, po potwierdzeniu tożsamości uczestników i w obecności świadków, aby sąd miał całkowitą pewność, że materiał pochodzi od właściwych osób. Do wyniku testu na ojcostwo dołączona zostaje również ekspertyza eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego.

Wynik badania przeprowadzonego z pełną procedurą sądową to pełnowartościowy dowód dla sądu, który pozwala rozstrzygnąć wiele spraw, m.in. o zaprzeczenie lub ustalenie ojcostwa.

Co zrobić, jeśli chcesz zbadać tylko dziecko i domniemanego ojca?

Jak najbardziej możesz! Wystarczy zdecydować się na test prywatny na podstawie dowolnych próbek – np. wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia. Możesz pobrać je w domu lub w jednej ze 100 dostępnych placówek.

W centrumDNA analizujemy aż 24 markery genetyczne, dzięki czemu wynik badania na ojcostwo jest jednoznaczny nawet przy badaniu tylko mężczyzny i dziecka. Taki wynik jest identyczny jak badania do celów sądowych z udziałem matki i zgodny z rekomendacjami Pol­skiego Towarzyst­wa Medy­cyny Sądowej i Krymi­nologii.

Gdzie zrobić testy na ojcostwo do sądu?

Pobranie próbek do testów na ojcostwo do sądu ma miejsce w przychodni najbardziej dogodnej dla Pacjentów. Możesz umówić się do jednej z 200 placówek w całej Polsce. Po przyjściu do placówki wszystkie osoby zostaną poproszone o okazanie dokumentów tożsamości (aby mieć pewność, że na badaniu stawiły się właściwe osoby). Potem próbki zostaną pobrane w obecności świadków, a następnie niezbędne będzie wypełnienie dokumentów.

Ile kosztują badania na ojcostwo do sądu?

Cena badań na ojcostwo do sądu oscyluje w granicach 1400-2000zł. Natomiast w CentrumDNA koszt badania na ojcostwo do sądu wynosi 1597 złotych. W tej cenie masz pobranie próbek dla trzech osób (matka, dziecko, domniemany ojciec) w wybranej przychodni, analizę na 24 markerach DNA w laboratorium pracującym zgodnie z normą ISO 17025, dokument potwierdzający obecność badanych osób na pobraniu próbek oraz ekspertyzę biegłego sądowego dołączoną do wyniku. Nie ma żadnych ukrytych kosztów!

Czy wynik testu prywatnego może być wykorzystany w sądzie?

Najczęściej jest on dowodem wstępnym, czyli takim, który staje się podstawą do rozpoczęcia procesu w sądzie (bez niego prokurator może odmówić założenia sprawy). Jeśli żadna ze stron nie wnosi sprzeciwu i jeśli sąd nie wymaga opinii biegłego – wynik testu prywatnego może być dowodem rozstrzygającym, czyli wystarczającym do wydania wyroku.

Jeśli nie masz zatem możliwości wykonania testu do celów sądowych, warto zdecydować się na ten prywatny, ponieważ w sądzie w wielu przypadkach także będzie przydatny. Z doświadczenia naszych Pacjentów możemy potwierdzić, iż w wielu przypadkach prywatny test na ojcostwo z danymi osobowymi również bywa decydujący.

Dlaczego warto zrobić badania ojcostwa przed rozprawą w sądzie?

Wiele osób zastanawia się, czy jest sens robić testy na ojcostwo do sądu jeszcze przed rozprawą – czy może lepiej poczekać, aż to sąd zleci badanie? Okazuje się, że wykonanie badania DNA na własną rękę może przynieść naprawdę wiele korzyści? Jakich?

1. Oszczędność czasu i nerwów – wbrew pozorom sądy same z siebie rzadko zlecają badania genetyczne – częściej starają się orzekać na podstawie zeznań świadków, zdjęć, sms-ów i innych tego rodzaju dowodów. To powoduje, że potrzeba kilku rozpraw, aby wydać orzeczenie. Przedstawienie wyniku testu na ojcostwo na pierwszej rozprawie bardzo często pozwala skrócić ten czas nawet do jednej rozprawy.

2. Oszczędność pieniędzy – im więcej rozpraw, tym większe koszty. A ponadto – jeśli sąd jednak zleci test DNA, prawdopodobnie będzie to droższe badanie niż to wykonywane prywatnie. I wbrew pozorom sąd rzadko je opłaca, najczęściej to po prostu strony.

3. Większa wygoda – zlecając badanie bez skierowania z sądu, możesz wybrać dogodne dla siebie miejsce i czas zamiast dostosowania się do z góry narzuconych wymogów.

Dlaczego warto zrobić testy na ojcostwo do sądu w centrumDNA?

CentrumDNA – zawsze pewny wynik

24 markery DNA Analiza 24 markerów DNA. Wybierając test na ojcostwo na podstawie 24 markerów DNA, zyskasz jednoznaczny wynik – nawet w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko domniemany ojciec i dziecko. Jak to możliwe? Analiza 24 markerów DNA pozwala uzyskać wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem co najmniej 99,9999%. Taki rezultat jest zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, a więc i całkowicie jednoznaczny. 24 markery DNA to ponadto największa pula dostępna na rynku! 24 markery DNA…

certyfikat ISO 17025

Certyfikowane laboratorium. Analizy wykonujemy dla Ciebie w certyfikowanym laboratorium. Pewność Twojego wyniku gwarantuje Ci również wdrożony system kontroli jakości ISO 17025. Wykonywanie badań zgodnie z normami ISO 17025 oznacza, że każdy etap pracy w laboratorium wykonywany jest i nadzorowany zgodnie z surowymi kryteriami stawianymi przez normę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dbamy o najwyższą jakość realizowanych badań i regularnie poddajemy się kontrolom. Certyfikaty…

badania od 2008 roku

10 lat doświadczenia i ponad 7000 analiz. CentrumDNA działa na rynku już 10 lat. Mamy więc ogromne doświadczenie w realizacji badań genetycznych – podparte opiniami zadowolonych pacjentów. W laboratorium pracują tylko doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni specjaliści, którzy od wielu lat na co dzień zajmują się wykonywaniem analiz. Masz zatem gwarancję, że Twoje badanie będzie wykonane prawidłowo i z zachowaniem wszystkich procedur. 10 lat centrumDNA…

współpraca z ekspertami

Współpraca z ekspertami. CentrumDNA współpracuje ze specjalistami z długoletnim stażem – z zakresu detektywistyki, prawa i psychologii z całej Polski. Współpracujemy również z sądami, które zlecają u nas realizację badań genetycznych, których wyniki są dowodami w sprawach sądowych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że organy wymiaru sprawiedliwości darzą nas zaufaniem. Nasi eksperci…

dwukrotna analiza

Dwukrotna analiza. W przypadku wyniku wykluczającego ojcostwo badanie jest wykonywane 2 razy, przez 2 niezależne zespoły i na podstawie 2 różnych próbek. To dodatkowo gwarantuje wiarygodność otrzymanego rezultatu i pozwala Ci zyskać całkowitą pewność. Laboratorium ma ponadto wdrożone określone procedury (m.in. kontrola pracy przez drugiego pracownika podczas kluczowych etapów badania). Metoda badania…

Zobacz, jak wyglądają analizy w naszym laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

porozmawiaj o badaniu z konsultantem