Test na ojcostwo na 24 markerach DNA

Dowiedz się, co decyduje o pewności badania DNA

24 markery DNA, test na ojcostwo na 24 markerach DNATym, co decyduje o pewności uzyskanego wyniku badania DNA, jest w dużej mierze właśnie liczba i jakość analizowanych markerów. Markery to nic innego jak specjalne miejsca na DNA, które są charakterystyczne dla danej osoby. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór tych miejsc (nie może on być przypadkowy). Specjaliści wybierają takie markery, które są najbardziej charakterystyczne. To gwarantuje pewność wyniku.

Tego dowiesz się z artykuły:

Jakie markery znajdują się na wyniku badania?

Na wyniku wydawanym przez CentrumDNA znajdują się:
  • Markery DNA badane przez FBI (13 markerów DNA wchodzących w skład systemu CODIS)
  • Markery DNA badane przez służby europejskie (10 markerów DNA z systemu systemu ENFSI)
  • Markery płci

Czym są markery DNA?

Markery genetyczne to charakterystyczne miejsca na DNA danej osoby. Są one ustalone już w momencie poczęcia i nie zmieniają się przez całe życie. Nie mają na nie wpływu takie czynniki jak leki, przeziębienie, używki, ciąża, wiek… Markery DNA składają się na profil genetyczny – charakterystyczny i unikalny dla każdego człowieka (oprócz bliźniąt jednojajowych) „genetyczny odcisk palca”.

Czy badanie 16 markerów jest wystarczające?

Wiele laboratoriów w Polsce analizuje 16 markerów DNA. Jest to związane przede wszystkim z niższymi kosztami analiz. Niektóre laboratoria dopiero w sytuacji, kiedy wynik budzi ich wątpliwości, proponują klientowi rozszerzenie analizy o dodatkowe markery.

24 markery DNA, test na ojcostwo na 24 markerach DNAWynik wydany na podstawie analizy 16 markerów DNA rzeczywiście może być pewny. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że mniejsza ilość badanych układów zwiększa ryzyko konieczności włączenia do badania próbki od matki. O tym laboratoria często nie informują, a dla klientów, którzy wykonują badanie na ojcostwo tylko na podstawie próbki ojca i dziecka, jest to ważne. Włączenie do badania próbki matki może być niemożliwe (matka nie wyraża na to zgody) i może też zwiększyć koszty samego badania. Warto ponadto pamiętać, że analiza 24 markerów DNA to „złoty standard”.

Badanie na 16 i 24 markerach DNA można porównać obrazowo. Oddając samochód do mechanika mamy do wyboru sprawdzenie go w 16 lub 24 miejscach. Który wariant lepiej wybrać, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku?

Jakie musi być prawdopodobieństwo wyniku testu na ojcostwo?

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której często laboratoria nie wspominają. Pewny wynik badania DNA to taki wynik, który wyklucza ojcostwo ze 100% pewnością lub potwierdza je z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Takie są rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Jeśli laboratorium wydaje wynik z prawdopodobieństwem np. 99,9% to taki wynik według tej organizacji nie jest pewny i na pewno wymaga włączenia próbki matki lub rozszerzenia analizy o dodatkowe markery DNA.

24 markery DNA, test na ojcostwo na 24 markerach DNA

Dlaczego warto wybrać test na ojcostwo na 24 markerach DNA?

Badanie 24 markerów DNA daje Ci:
  • Pewny wynik badania zgodny z rekomendacją polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii
  • Możliwość wykonania badania na podstawie próbki jedynie od ojca i dziecka
  • Spokój – masz świadomość, że badanie zostało wykonane na liczbie markerów, która jest „złotym standardem”

Praca laboratorium

porozmawiaj o badaniu z konsultantem