Trombofilia wrodzona przyczyną poronienia - zwiększ szansę na ciążę
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Trombofilia wrodzona przyczyną poronienia – zwiększ szanse na kolejną ciążę

Jedną z przyczyn poronienia w pierwszym trymestrze bardzo często jest trombofilia wrodzona. Czym ona jest? Jest to genetyczna skłonność do tworzenia się zakrzepów, która nie daje żadnych widocznych objawów. Jak zatem ją wykryć i jakie są rokowania dla kolejnej ciąży?

Trombofilia wrodzona czym jest?

Trombofilia wrodzona określana jest jako skłonność/predyspozycja organizmu do tworzenia się zakrzepów. Za trombofilię wrodzoną uważa się obecność szczególnie mutacji czynnika V Leiden, mutację genu protrombiny. Wskazuje się, że jedną z przyczyn poronień nawracających i zgonu wewnątrzmacicznego w II połowie ciąż są właśnie mutacje oraz polimorfizmy w zakresie układu krzepnięcia i fibrynolizy, których obecność wiąże się z gotowością prozakrzepową i zmianami w krążeniu maciczno-łożyskowym.

badanie na trombofilie

Zamów pakiet badań trombofilii wrodzonej i zwiększ szanse na kolejną ciążę


trombofilia badanie

 

Dlaczego warto wykonać badanie na trombofilię wrodzoną?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich rekomendacjach zwraca uwagę na diagnostykę w tym kierunku: „U wszystkich kobiet z powtarzającymi się poronieniami należy przeprowadzić wywiad w kierunku trombofilii (…). Dodatni wywiad obliguje do wykonania badań w kierunku V Leiden czynnika V, mutacji genu protrombiny, stężenia antytrombiny oraz poziomu białka C i białka S.”

 • Dowiesz się, czy masz mutacje, które przyczyniają się do poronień – dzięki temu Twój lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie, które zwiększy szansę na prawidłowy przebieg ciąży.
 •  Twój lekarz na podstawie wyniku będzie wiedzieć, czy w Twoim przypadku częściej zlecić badania kontrolne.
 •  Dzięki analizie genu MTHFR będziesz wiedzieć, czy standardowy kwas foliowy jest dla Ciebie odpowiedni, czy jednak warto, aby lekarz wprowadził u Ciebie suplementację aktywnymi formami witamin z grupy B.

W razie stwierdzenia powikłań ciążowych takich jak: poronienie, choroba zakrzepowo-zatorowa należy wykonać m.in. badanie genetyczne, obejmujące – w zależności od objawów oraz wieku ciąży w którym nastąpiło poronienie (I czy II trymestr) – analizę czynnika V Leiden, mutację w genie protrombiny, a także analizę wybranych mutacji w genie MTHFR i PAI-1.

Zakres badania na trombofilię wrodzoną

Mutacja czynnika V Leiden

podnosi ryzyko wystąpienia zmian zakrzepowych (u homozygot może to być nawet o ok. 80 razy), poronień na wczesnym etapie, poronień w III trymestrze

Mutacja genu protrombiny – obecność mutacji w genie czynnika II krzepnięcia krwi prowadzi do wzmożonej syntezy protrombiny. Wysokie stężenie protrombiny prowadzi do wzrostu krzepliwości krwi oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia objawów choroby zakrzepowo-zatorowej i jej skutków. Nosicielstwo mutacji w genie protrombiny znacząco zwiększa ryzyko poronień samoistnych w I trymestrze ciąży.

MTHFR C677T i A1298C – polimorfizmy w tym genie zakłócają metabolizm folianów i aminokwasu homocysteiny, co może sprzyjać rozwojowi zakrzepicy i miażdżycy. Według niektórych doniesień naukowych zmiany w genie MTHFR mogą zwiększać ryzyko  powstawania wad cewy nerwowej u płodu

Czynnik V R2 – łagodny czynnik zmian prozakrzepowych

PAI-1/SERPINE1
zwiększa prawdopodobieństwo choroby zakrzepowo-zatorowej oraz chorób serca (ma to istotne znaczenie szczególnie wtedy, gdy dodatkowo występują dodatkowe mutacje związane z etiologią choroby zakrzepowo-zatorowej). Występowanie polimorfizmów (4G/4G i 4G/5G) w promotorze genu SERPINE1 wpływa na stężenie inhibitora aktywatora plazminogenu-1, co może przyczyniać się do utrudnionego zagnieżdżenia zarodka, poronieniami na wczesnym etapie ciąży.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak zlecić badanie płci po poronieniu

Napisz lub zadzwoń do nas teraz. Uzgodnimy szczegóły i dogodny termin badania

Zamów bezpłatnego kuriera po odbiór próbek

Możesz też dostarczyć próbki osobiście do jednej z naszych placówek. Zadzwoń do nas i wybierz najwygodniejszą opcję.

Zamów kuriera pod numerem: tel: 534 942 008

Pobierz wynik z panelu pacjenta i dopełnij wszelkich formalności, aby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu

 

 

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.