Alergia a nietolerancja pokarmowa – z czego wynikają różnice?

Mnóstwo osób myli ze sobą pojęcia alergii oraz nietolerancji pokarmowej. Z czego wynika różnica? Gdzie są podobieństwa? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Spis treści:

Nietolerancja pokarmowa – czym jest?

Nietolerancja pokarmowa to nic innego jak nadwrażliwość pokarmowa, wynikająca z działania czynników niezwiązanych z układem immunologicznym człowieka. Do nietolerancji pokarmowej powstaje w momencie, gdy nasz organizm nie jest w stanie przyswoić bądź strawić konkretnego składnika bądź związku chemicznego, będącego częścią pokarmu. O dziwo mechanizm powstawania nietolerancji pokarmowych nie do końca jest znany, co też utrudnia diagnostykę dolegliwości towarzyszących nietolerancjom pokarmowym.

Rodzaje nietolerancji pokarmowych

Do nietolerancji pokarmowych przyczyniają się czynniki farmakologiczne, enzymatyczne, metaboliczne czy toksyczne. I taki też jest główny podział nietolerancji jeśli chodzi o jej rodzaje.

Do najpopularniejszych nietolerancji pokarmowych zaliczyć możemy nietolerancję celiakii (nietolerancja metaboliczna), nietolerancję histaminy (nietolerancja farmakologiczna), a także nietolerancję laktozy (nietolerancja metaboliczna).

Alergia a nietolerancja pokarmowa – gdzie są różnice?

Alergia a nietolerancje pokarmowe, tego typu rozważania towarzyszą często Pacjentom sięgającym po porady alergologiczne i nie tylko. Pojęcia alergii i nietolerancji pokarmowej są błędnie używane zamiennie.

Zasadniczą różnicą, która pozwala odróżnić obie choroby jest źródło jej powstawania. W przypadku alergii za występowanie objawów, a co za tym idzie choroby, odpowiedzialna jest reakcja ze strony układu odpornościowego człowieka. Natomiast odnosząc się do nietolerancji pokarmowych, ich powstawanie spowodowane jest przez czynniki nieimmunologicznych.test alergia max mob

Kolejną różnicą jest czas, w którym wystąpić mogą przykre objawy. W przypadku nietolerancji pokarmowych objawy występują szybciej. W części przypadków nawet chwilę po spożyciu szkodliwego alergenu. W przypadku alergii czas ujawnienia się dolegliwości jest dłuższy – wynosi on maksymalnie do 72 godzin.

Bezpłatne porady – rozmowa o badaniu z konsultantem

1. O jakim badaniu chcesz porozmawiać? rozwiń

2. Wybierz termin rozmowy rozwiń

Wybierz datę

Wybierz preferowane godziny

3. Podaj dane rozwiń

„Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, na podstawie art. 23 ustęp 1. punkt 3) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn.zm.), przez to testDNA Ekspertyzy Sp. z o.o. s.k. z siedzibą w Katowicach przy ul. F. Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000837178, NIP: 6342822607, Regon: 243412289. Osobie podającej dane przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.”

I tutaj różnice zaczynają się kończyć. Objawy jakie dają alergie i nietolerancje pokarmowe są bliźniaczo podobne i to też może być powód, dla którego ludzie używają tych pojęć na przemian.