Alergia a nietolerancja pokarmowa – z czego wynikają różnice?
Mnóstwo osób myli ze sobą pojęcia alergii oraz nietolerancji pokarmowej. Z czego wynika różnica? Gdzie są podobieństwa? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.
Spis treści:
- Nietolerancja pokarmowa – czym jest?
- Rodzaje nietolerancji pokarmowych
- Alergia a nietolerancja pokarmowa – gdzie są różnice?
Nietolerancja pokarmowa – czym jest?
Nietolerancja pokarmowa to nic innego jak nadwrażliwość pokarmowa, wynikająca z działania czynników niezwiązanych z układem immunologicznym człowieka. Do nietolerancji pokarmowej powstaje w momencie, gdy nasz organizm nie jest w stanie przyswoić bądź strawić konkretnego składnika bądź związku chemicznego, będącego częścią pokarmu. O dziwo mechanizm powstawania nietolerancji pokarmowych nie do końca jest znany, co też utrudnia diagnostykę dolegliwości towarzyszących nietolerancjom pokarmowym.
Rodzaje nietolerancji pokarmowych
Do nietolerancji pokarmowych przyczyniają się czynniki farmakologiczne, enzymatyczne, metaboliczne czy toksyczne. I taki też jest główny podział nietolerancji jeśli chodzi o jej rodzaje.
Do najpopularniejszych nietolerancji pokarmowych zaliczyć możemy nietolerancję celiakii (nietolerancja metaboliczna), nietolerancję histaminy (nietolerancja farmakologiczna), a także nietolerancję laktozy (nietolerancja metaboliczna).
Alergia a nietolerancja pokarmowa – gdzie są różnice?
Alergia a nietolerancje pokarmowe, tego typu rozważania towarzyszą często Pacjentom sięgającym po porady alergologiczne i nie tylko. Pojęcia alergii i nietolerancji pokarmowej są błędnie używane zamiennie.
Zasadniczą różnicą, która pozwala odróżnić obie choroby jest źródło jej powstawania. W przypadku alergii za występowanie objawów, a co za tym idzie choroby, odpowiedzialna jest reakcja ze strony układu odpornościowego człowieka. Natomiast odnosząc się do nietolerancji pokarmowych, ich powstawanie spowodowane jest przez czynniki nieimmunologicznych.
Kolejną różnicą jest czas, w którym wystąpić mogą przykre objawy. W przypadku nietolerancji pokarmowych objawy występują szybciej. W części przypadków nawet chwilę po spożyciu szkodliwego alergenu. W przypadku alergii czas ujawnienia się dolegliwości jest dłuższy – wynosi on maksymalnie do 72 godzin.
I tutaj różnice zaczynają się kończyć. Objawy jakie dają alergie i nietolerancje pokarmowe są bliźniaczo podobne i to też może być powód, dla którego ludzie używają tych pojęć na przemian.