Czy matka jest zawsze pewna?

czy matka jest zawsze pewna, test na macierzyństwo, ustalenie macierzyństwaBadania pokrewieństwa nie obejmują tylko i wyłącznie testów na ustalenie ojcostwa. Choć niektórym osobom może się to wydać nieprawdopodobne, czasem i matka nie ma 100% pewności co do biologicznej więzi łączącej ją z dzieckiem. Kiedy będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją? Czy istnieją metody, dzięki którym można potwierdzić lub wykluczyć macierzyństwo? Oczywiście! Z pomocą przychodzą bowiem badania genetyczne.

Powszechnie uważa się, że macierzyństwo jest sprawą niekwestionowaną. Pod tym względem kobiety mają zdecydowaną przewagę nad mężczyznami, którzy pewności co do swojego ojcostwa nie mogą mieć nigdy. I choć dla niektórych będzie to na pewno sporym zaskoczeniem przypadki wątpliwego macierzyństwa, mimo iż niezwykle rzadko, również mają miejsce. Testy w kierunku ustalenia macierzyństwa realizuje się w następujących sytuacjach:

  • Gdy adoptowane dziecko i matka spotykają się po latach i pragną potwierdzić łączące ich więzi
  • Gdy istnieje podejrzenie, że dziecko mogło zostać podmienione w szpitalu
  • Gdy kobieta przeszła zabieg in vitro i chce być pewna, że wszczepiono jej właściwy zarodek

Jak wygląda badanie na ustalenie macierzyństwa

czy matka jest zawsze pewna, test na macierzyństwo, ustalenie macierzyństwaBadanie na ustalenie macierzyństwa opiera się na identycznych zasadach jak badanie ojcostwa. W dużym uproszczeniu polega ono na porównaniu profili genetycznych wszystkich uczestników testu – w tym przypadku domniemanej matki oraz dziecka – na wskazaniu podobieństw i różnic występujących między nimi. Analogicznie do testu na ojcostwo, test na macierzyństwo może mieć charakter prywatny lub sądowy.

W przypadku testów na ojcostwo realizowanych z zachowaniem procedur sądowych jednocześnie wykonywany jest test na macierzyństwo, stąd też w badaniu ojcostwa dla sądu wymagany jest udział minimum 3 osób – matki, domniemanego ojca oraz dziecka. Dzięki temu od razu wykluczana jest hipoteza, mówiąca o możliwości podmienienia dziecka w szpitalu po narodzinach.

Próbkę do analizy będzie stanowił wymaz z wewnętrznej strony policzka lub jeśli nie ma możliwości pobrania wymazów bezpośrednio od matki tzw. mikroślady.

Macierzyństwo określa się z tak samo wysokim prawdopodobieństwem jak w przypadku testu na ojcostwobadanie może wykluczyć daną kobietę jako biologiczną matkę dziecka w 100% lub potwierdzić jej macierzyństwo w ponad 99,99%.

 

.

Oceń