Ustalenie ojcostwa do celów sądowych

Pewny test DNA w Twoim mieście

Wynik testu na ojcostwo do celów sądowych jest pełnowartościowym dowodem w sprawie np. o ustalenie ojcostwa i alimenty. W badaniu uczestniczą trzy osoby (dziecko, potencjalny ojciec i matka), które okazują dokumenty tożsamości. Próbki w postaci wymazów z policzka lub krwi pobierane są w placówkach medycznych w całej Polsce, a do rezultatu badania dołączana jest ekspertyza.

Test do celów sądowych możesz zlecić prywatnie…

… czyli  bez skierowania z sądu . Dzięki temu zaoszczędzisz czas i będziesz mógł zlecić badanie w wybranym przez Ciebie laboratorium, w dogodnej lokalizacji.

Pewny wynik i zaufanie sądów

Gwarancją pewności jest analiza aż 24 markerów DNA. Rezultat badania z taką liczbą markerów wyklucza ojcostwo w 100% lub potwierdza je z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999% i jest pewny według Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Potwierdzeniem pewności i wiarygodności jest współpraca laboratorium z sądami w całej Polsce, które regularnie zlecają badania DNA. Liczne certyfikaty uzyskane przez laboratorium świadczą o jakości badań. Sprawdź certyfikaty…

Jak zrobić test DNA do celów sądowych?

1. Zadzwoń do nas i umów termin badania

Terminy umawiamy szybko, nawet z dwudniowym wyprzedzeniem, w placówkach w całej Polsce. Skontaktuj się z nami aby wybrać dogodną lokalizację blisko Ciebie.

2. Przyjdź do placówki na pobranie próbek

W umówionym terminie przyjdź do placówki. Zabierz ze sobą dokument tożsamości (w przypadku dziecka może to być skrócony akt urodzenia). Wymazy z policzka pobiera się łatwo, szybko i bezbolesne nawet u małych dzieci. Odbywa się to w obecności świadków, w tym lekarza lub diagnosty upoważnionego przez eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego. Dzięki temu sąd ma pewność, że próbki zostały pobrane od właściwych osób.

3. Odbierz wynik badania

Wynik analizy dostępny jest w ciągu 3-5 dni roboczych i możesz uzyskać go w wybrany przez siebie sposób (również telefonicznie lub e-mailem). W ciągu kilku dni wystawiana jest ekspertyza eksperta ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa, który pełni funkcję biegłego sądowego). Cały dokument – sprawozdanie z analiz wraz z ekspertyzą otrzymasz listem do ok. 10 dni roboczych od dostarczenia próbek do laboratorium.

Wynik badania do celów prywatnych również możesz wykorzystać w sądzie

Może być dowodem wstępnym w sprawie, a zdarza się, że zostaje na jego podstawie wydany wyrok (np. w sytuacji, gdy obie strony zgadzają się z rezultatem badania). Przeczytaj więcej o badaniu prywatnym…

Więcej informacji