Badanie wolnego DNA płodu – do czego służy?

Badanie wolnego DNA płodu należy do najbardziej przełomowych badań całej medycyny ostatnich lat. Jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla ciąży. Ma bardzo szeroki zakres analizy, gdyż pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych, potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo i ustalić płeć dziecka. Na czym polega badanie wolnego płodowego DNA? Sprawdź poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Badanie wolnego DNA płodu – co oznacza?

Badanie wolnego płodowego DNA – na czym polega test NIFTY?

Jaka jest cena badania wolnego DNA płodu?

Badanie wolnego płodowego DNA – co zawiera pakiet Pewna Mama?

Badanie wolnego DNA płodu – co oznacza?

Badania wolnego DNA płodu, czyli badania cffDNA, bazują na odkryciu, że w krwi kobiety ciężarnej znajduje się materiał genetyczny pochodzący od płodu. Określa się go terminem wolnego płodowego DNA [1].

Wolne płodowe DNA, czyli cffDNA, to porwane, krótkie fragmenty DNA płodu. Podczas ciąży są obecne w krwiobiegu przyszłej mamy, gdzie przedostają się przez łożysko. Zauważalne są już w siódmym tygodniu ciąży, a ich stężenie rośnie aż do szczęśliwego rozwiązania. CffDNA wchodzi w skład pozakomórkowego DNA i  w okolicy dwunastego tygodnia ciąży wynosi około 10-12% ogółu. Wolne płodowe DNA znika z organizmu kobiety niedługo po porodzie [2].

Badanie wolnego płodowego DNA – na czym polega test NIFTY?

Badanie cffDNA to przesiewowe, nieinwazyjne badanie, które wykonuje się na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej, pobieranej jak do morfologii. W teście NIFTY, badanie cffDNA ma na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia u dziecka najczęstszych chorób genetycznych, w tym trisomii, zespołów mikrodelecji i mikroduplikacji oraz nieprawidłowości związanych z liczbą chromosomów płci [3]. Dodatkowo badanie wolnego płodowego DNA pozwala sprawdzić płeć dziecka.

Badanie wolnego płodowego DNA ma bardzo wysoką czułość – dla trisomii 21, czyli zespołu Downa, większość testów uzyskuje czułość powyżej 99%. Do czasu badań cffDNA z taką czułością można było wykonać jedynie badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja [1].

Od zakresu analizy testu uzależniona jest cena badania wolnego DNA płodu.

Jaka jest cena badania wolnego DNA płodu?

Badanie wolnego płodowego DNA jest badaniem prywatnym, nierefundowanym przez NFZ.

Badanie wolnego DNA płodu – cena –  od 2 tys. do 3 tys. złotych – badanie obejmuje test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia i badanie w kierunku ryzyka chorób genetycznych u rozwijającego się płodu [3].

Badanie wolnego DNA płodu – cena –  od 5 tys. do 7 tys. złotych – badanie obejmuje najwcześniej na świecie dostępny test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży [4].

Idealnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży jest jednak skorzystanie z Pakietu Pewna Mama, który łączy genetyczne badania prenatalne i ustalenie ojcostwa. Cena badania wolnego DNA płodu w pakiecie jest bardzo atrakcyjna i wynosi 6970 złotych [5].

Badanie wolnego płodowego DNA – co zawiera Pakiet Pewna Mama?

Badanie wolnego płodowego DNA zawarte w Pakiecie Pewna Mama daje możliwość ustalenia ojcostwa, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości z nim związane, a także przeprowadzenia kompleksowego testu genetycznego, wykrywającego najczęstsze choroby płodu [5].

Pakiet Pewna Mama składa się z dwóch badań o bardzo szerokim zakresie, które są w pełni bezpieczne dla matki oraz dziecka.

Pierwsze z nich to test na ojcostwo w ciąży z krwi matki i wymazów z policzka lub próbek dyskretnych od domniemanego ojca, takich jak np. włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia, szczoteczka do zębów [5].

Drugie badanie to test NIFTY, który jest przesiewowym badaniem płodu pod kątem wad genetycznych o bardzo szerokim zakresie –  analizuje ryzyko aż 94 choroby [5]. Ponadto na życzenie Pacjentki istnieje możliwość poznania płci dziecka.

Pakiet Pewna Mama dostępny jest już od 10 tygodnia ciąży, dzięki czemu kobieta tak wcześnie może zyskać pewność co do ojcostwa dzidziusia i odzyskać spokój o jego zdrowie.

Wyjątkowy czas ciąży nie powinien wiązać się z obawami, nerwami i stresem. Badania wolnego płodowego DNA niejednokrotnie pozwalają kobietom wrócić do równowagi psychicznej, odzyskać spokój i cieszyć się ciążą. Wykonaj badanie cffDNA i rozwiej swoje wątpliwości raz na zawsze!

Źródła:

  1. https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/badania-w-ciazy/nipt-czyli-badania-wolnego-plodowego-dna-z-krwi-matki/
  2. https://www.testdna.pl/wolne-plodowe-dna/
  3. https://www.poradagenetyka.pl/poradnik-pacjenta/ciaza-i-badania/badania-wolnego-plodowego-dna-cffdna/
  4. https://www.testdna.pl/cennik-test-na-ojcostwo/
  5. https://ojcostwoprenatalne.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/pakiet-pewna-mama/

Praca laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

porozmawiaj o badaniu z konsultantem