Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

test na ojcostwo z mikrośladu, test na ojcostwo w oparciu o mikroślady, test na ojcostwo oparty na mikrośladachStandardową próbkę do prywatnego oraz sądowego testu na ojcostwo stanowi wymaz z policzka. Uzyskuje się go za pomocą przeznaczonych do tego wymazówek, a więc patyczków zakończonych bawełnianymi nasadkami. Czasem pobranie wymazu bezpośrednio od ojca lub dziecka jest jednak niemożliwe. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem będzie analiza próbek niestandardowych, czyli mikrośladów. Czym one są?

Co to są mikroślady?

Mikroślady to wszelkie niestandardowe próbki, które wykorzystywane są w celu przeprowadzenia testu na ojcostwo. Do mikrośladów kwalifikują się wszystkie te przedmioty, na których może znajdować się DNA badanej osoby, a więc:

  • Włosy – ważne aby zostały one wyrwane wraz z cebulkami, a nie ścięte (włosy zebrane ze szczotki nie nadają się). Do przeprowadzenia analizy potrzebne jest przynajmniej 5 sztuk włosów.
  • Szczoteczka do zębów – musi mieć wyraźne ślady używania. Szczoteczka użyta zaledwie kilka razy nie będzie nadawała się do analizy.
  • Maszynka do golenia – musi zostać użyta przynajmniej kilkakrotnie. Przed wysłaniem do laboratorium należy ją dokładnie osuszyć.
  • Plamy krwi – powinno się je zasuszyć, a następnie zebrać w czystą chusteczkę higieniczną, wacik, bądź materiał.
  • Zużyty tampon lub podpaska – przed wysłaniem próbek do laboratorium tampon/podpaskę należy umieścić w czystej kopercie, zapewniając przy tym prawidłowy odpływ powietrza.
  • Zużyta chusteczka higieniczna – z zawartą w niej wydzieliną z nosa.
  • Patyczki kosmetyczne – ze znajdującą się na nich wydzieliną uszną.
  • Ślady spermy – mogą one znajdować się na bieliźnie, chusteczce lub innym materiale.
  • I wiele innych
Skuteczność analizy opartej na mikrośladach

test na ojcostwo z mikrośladu, test na ojcostwo w oparciu o mikroślady, test na ojcostwo oparty na mikrośladachRealizacja testu opartego na analizie mikrośladów pozwala na potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem powyżej 99,99%, bądź 100% wykluczenie takiej możliwości. Skuteczność badania jest więc w tym przypadku tak samo wysoka, jak podczas analizy tradycyjnych próbek. Badanie mikrośladów bywa jednak nieco trudniejsze. Głównie z uwagi na niższą jakość materiału lub jego zanieczyszczenie.

Aby analiza mikrośladów dała wiarygodny wynik konieczna jest pewność, że dostarczone materiały faktycznie należą do badanej osoby. Jest to jeden z powodów, dla którego mikrośladów nie traktuje się jako próbek standardowych.

Jak zabezpieczyć mikroślady

Próbki do badania ojcostwa należy zbierać w rękawiczkach. Bezpośrednie dotknięcie ich ręką mogłoby spowodować zanieczyszczenie obcym DNA. Próbki najlepiej włożyć do czystej i suchej koperty, plastikowego woreczka lub pojemnika. Mokre próbki należy odpowiednio osuszyć, aby nie doprowadzić do ich zapleśnienia. Przed wysłaniem próbek do laboratorium należy przechowywać je w suchym i zaciemnionym miejscu – kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym mógłby spowodować częściową lub całkowitą degradację materiału genetycznego.

 

Więcej informacji:

.