Pewne badanie DNA ze smoczka, włosów, szczoteczki do zębów czy nawet… nadgryzionego wafelka! 🍴 🍼 🚬
Włosy z cebulkami, chusteczka z katarem, smoczek, butelka po napoju, balon, szklanka czy nawet nadgryziony wafelek… Czy wiesz, że takie przedmioty to świetne próbki do testu na ojcostwo? Badanie DNA zrobisz tak naprawdę w oparciu o dowolne przedmioty z materiałem genetycznym badanych. Na czym polega test na ojcostwo w oparciu o mikroślady? I jak to możliwe, że każda próbka jest tak samo pewna?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Co to są mikroślady?
- Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?
- Czy wszystkie próbki są tak samo pewne?
- Jak zabezpieczyć próbki dyskretne?
Co to są mikroślady?
Mikroślady to wszelkie niestandardowe próbki, które wykorzystywane są w celu przeprowadzenia testu na ojcostwo. Do mikrośladów kwalifikują się wszystkie te przedmioty, na których może znajdować się DNA badanej osoby. Takie próbki często nazywa się próbkami dyskretnymi, ponieważ można zebrać je w sposób wygodny, szybki i dyskretny. Najważniejsze jest to, że nie ma znaczenia, czy do badania oddawane są mikroślady czy wymazy z policzka. Wszystkie próbki są tak samo pewne! W przypadku mikrośladów wyodrębnienie ludzkiego DNA wymaga odrobinę bardziej skomplikowanych procedur, stąd też różnica w cenach testów na ojcostwo w oparciu o te próbki.
Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Do testu na ojcostwo możesz przekazać dowolne próbki, przykładowo:
- Włosy – wyrwane wraz z cebulkami, a nie ścięte (przynajmniej 5 sztuk włosów).
- Niedopałek papierosa.
- Smoczek, gryzaczek.
- Butelka/puszka po napoju – przekazany może zostać np. sam korek-niekapek.
- Nadmuchany balon – ze spuszczonym powietrzem.
- Sztućce.
- Szklanka/kubek/kieliszek.
- Szczoteczka do zębów.
- Patyczek z loda/lizaka.
- Maszynka do golenia.
- Plamy krwi – np. na chusteczce lub pasku z glukometru.
- Zużyty tampon lub podpaska.
- Zużyta chusteczka higieniczna – z zawartą w niej wydzieliną z nosa.
- Patyczki kosmetyczne – ze znajdującą się na nich wydzieliną uszną.
- Ślady spermy – mogą one znajdować się na bieliźnie, chusteczce lub innym materiale.
- Nagryziony wafelek/ciastko.
Czy wszystkie próbki są tak samo pewne?
Realizacja testu DNA na ojcostwo opartego na analizie próbek dyskretnych pozwala na potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999% bądź 100% wykluczenie takiej możliwości. Skuteczność badania jest więc tak samo wysoka bez względu na rodzaj pobranego materiału.
Innymi słowy: każda próbka przekazana do badania DNA jest tak samo pewna. Jak to możliwe? Każda z próbek zawiera po prostu potrzebne do testu na ojcostwo DNA.
W centrumDNA każda próbka jest ponadto objęta gwarancją do skutku. Jeśli z jakiegoś względu nie nada się do badania, możesz przekazać kolejną BEZPŁATNIE.
Jak zabezpieczyć próbki dyskretne?
Próbki do badania ojcostwa warto w miarę możliwości zbierać w rękawiczkach lub przez chusteczkę higieniczną. Każdą próbkę spakuj osobno do czystej papierowej koperty (jak na listy) lub kartonowego pudełka. Następnie każdą opisz np. „dziecko – chłopiec”, „domniemany ojciec”.
Przed wysłaniem próbek do laboratorium należy przechowywać je w suchym i zaciemnionym miejscu – kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym mógłby spowodować częściową lub całkowitą degradację materiału genetycznego.
Więcej informacji:
.