Badanie płci oraz przyczyn poronienia na materiale poronnym
.

Pierwsze badanie po poronieniu

Poroniłaś i chcesz dowiedzieć się dlaczego tak się stało? Nie wiesz od czego najlepiej rozpocząć diagnostykę? Wykonaj pierwsze i najważniejsze badanie, którym jest badanie materiału z poronienia.

Dzięki niemu dowiesz się, czy dziecko było obciążone chorobą genetyczną, która spowodowała, że ciąża musiała zakończyć się przedwcześnie.

 

W pierwszym trymestrze ciąży 50–80% zarodków wykazuje nieprawidłowości chromosomowe. Najczęstszymi są aberracje liczby chromosomów. Częstość nieprawidłowości chromosomalnych spada wraz ze wzrostem częstości poronień, a nieprawidłowy kariotyp poronionego płodu jest szansą dla kolejnej ciąży”[1]

Wykonując to badanie masz możliwość poznania przyczyny poronienia, a tym samym szybszego powrotu do równowagi. Na podstawie tego wyniku badania lekarz genetyk może powiedzieć jakie dalsze kroki podjąć, aby zwiększyć szanse na donoszenie kolejnej ciąży.


Badanie materiału z poronienia – 5 powodów, dla których warto wykonać to badanie w naszym laboratorium


✅ 1. Sprawdzane są wszystkie chromosomy pod kątem aberracji liczbowych
– w większości laboratoriów sprawdzane jest kilka, wybranych chromosomów. Dzięki temu jest znacznie większa możliwość poznania przyczyny poronienia

✅ 2. Próbka z poronienia jest porównywana z wymazem od matki, dzięki temu rodzice zyskują pewność, że badanie aberracji chromosomowych zostało przeprowadzone na próbce od dziecka

✅ 3. Po zakończonym badaniu, rodzice mają zagwarantowaną konsultację telefoniczną z lekarzem genetykiem, który nie tylko omówi uzyskany wynik, ale również wskaże najlepsze dalsze postępowanie

✅ 4. W ramach badania rodzice mogą uzyskać wynik dot. płci po poronieniu, który umożliwi im skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu

✅ 5. Cena badania obejmuje także odebranie próbki przez kuriera z dowolnego miejsca w Polsce


Badanie genetyczne po poronieniu – cena i czas realizacji

Badanie materiału z poronienia pod kątem liczbowych aberracji chromosomowych możesz wykonać w naszym laboratorium zarówno na próbce zabezpieczonej w soli fizjologicznej jak i w bloczku parafinowym bez żadnych dodatkowych opłat!

Badanie celiakii, celiakia badanie, celiakia Cena badania genetycznego próbki z poronienia zawiera:

  • Sprawdza wszystkie (nie wybrane!) chromosomy pod kątem liczbowych aberracji chromosomowych
  • Wyniki online już w 5-15 dni roboczych
  • Konsultację telefoniczną z lekarzem genetykiem
  • Możliwość otrzymania wyniku płci
  • Brak ukrytych kosztów

+ Bezpłatny odbiór próbki ze szpitala/domu na terenie całej Polski

Cena: 1187 zł  badanie na celiakię


Jakie wady genetyczne płodu wykrywa badanie przyczyn poronienia?

Badanie metodą MLPA obejmuje wszystkie chromosomy. Sprawdzane są one pod kątem aberracji liczbowych. Badanie to może m.in. wykryć takie wady genetyczne jak:

– Zespół Turnera – Trisomię 22 chromosomu
– Zespół Downa – Trisomię 16 chromosmu
– Zespół Edwardsa – Trisomię 15 chromosomu
– Zespół Patau – Triploidie

 

Wymienione wady stanowią 85% znanych aberracji chromosomowych wywołujących poronienie stwierdzanych u poronionych samoistnie zarodków i płodów.

Badanie próbki z poronienia – jaką próbkę należy przekazać do badania?

Do badania po poronieniu wykorzystujemy fragmenty zabezpieczonych tkanek po poronieniu (zabezpieczone przez lekarza podczas zabiegu łyżeczkowania lub przez pacjentkę samodzielnie w domu).

Realizujemy badania z:
Kosmówki, kosmków kosmówki, fragmentów pępowiny, przypępowinowych fragmentów łożyska zabezpieczonych w soli fizjologicznej
Bloczków parafinowych (badanie można przeprowadzić nawet kilka miesięcy po poronieniu)

Badanie po poronieniu – Krok po kroku

1. Zabezpieczenie materiału

Analizie poddawany jest materiał poronny, zabezpieczany po poronieniu. Lekarz powinien umieścić materiał w sterylnym pojemniku i wypełnić go solą fizjologiczną. Następnie dokładnie zamknąć pojemnik i zabezpieczyć go folią, taśmą lub parafilmem.

Najlepszym materiałem do badań jest kosmówka, fragment pępowiny, przypępowinowe fragmenty łożyskaWażne! Od tego jaki materiał zostanie zabezpieczony zależy realizacja badania.

W przypadku gdy poronienie miało miejsce w domu, materiał do badań można zebrać samodzielnie i tak samo zabezpieczyć go w sterylnym pojemniku jak na mocz.

Badania przeprowadzamy także z bloczków parafinowych, które zabezpieczane są po badaniach histopatologicznych. Badania na takim materiale można przeprowadzić nawet po kilku latach. Bloczki parafinowe odbiera się z pracowni patomorfologicznej.

Do badania wykorzystujemy również wymaz z policzka od matki. Pobranie jest bardzo proste – przesyłamy Państwu instrukcję

Po pobraniu wymazu i odpowiednim zapakowaniu materiału należy wypełnić formularz zlecenia badania i dołączyć go do przesyłki.

2. Przesłanie materiału do laboratorium

Kiedy próbka jest już zapakowana należy zadzwonić pod numer 730-390-056 w celu zamówienia bezpłatnego kuriera. Może on przyjechać zarówno do szpitala jak i do domu. Do czasu przyjazdu kuriera próbkę należy przechowywać w lodówce.

3. Przebieg badania

Badanie podzielone jest na dwa etapy i trwa od 5 do 15 dni roboczych.

Pierwszy etap to określenie płci oraz jakość próbki – zależy od niej możliwość przeprowadzenia dalszej analizy.

Drugi etap polega na badaniu określającym występowanie genetycznych nieprawidłowości, które mogą być przyczyną poronienia. Podczas procedury badania, porównujemy profil genetyczny dziecka i matki. Dzięki temu mamy pewność, że badany materiał pochodzi od dziecka

4. Otrzymanie wyniku i konsultacja genetyczna

Jeśli zaznaczysz, że chcesz otrzymać wynik dot. płci po poronieniu, aby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu wówczas taki wynik otrzymasz już po 5 dniach roboczych. Wynik dot. liczbowych aberracji chromosomowych następnie otrzymasz do kolejnych 10 dni roboczych. 

O dostępnym wyniku poinformujemy Cię SMS/e-mail. Następnie będziesz mogła wybrać dogodny termin konsultacji telefonicznej z lekarzem genetykiem

5. Płatność za badanie

Całościowy koszt badania próbki z poronienia pod kątem wad genetycznych płodu to 1187 zł. Płatności należy dokonać do 2 dni roboczych od przekazania próbki.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak zlecić badanie płci po poronieniu

Napisz lub zadzwoń do nas teraz. Uzgodnimy szczegóły i dogodny termin badania

Zamów bezpłatnego kuriera po odbiór próbek

Możesz też dostarczyć próbki osobiście do jednej z naszych placówek. Zadzwoń do nas i wybierz najwygodniejszą opcję.

Zamów kuriera pod numerem: tel: 534 942 008

Pobierz wynik z panelu pacjenta i dopełnij wszelkich formalności, aby skorzystać z przysługujących praw po poronieniu

porozmawiaj o badaniu z konsultantem