Profil genetyczny a wiarygodność testu na ojcostwo

Testy na ojcostwo polegają na porównaniu profili genetycznych dziecka i ojca. Są to unikalne zestawy odcinków DNA. Niektóre fragmenty profili są podobne u osób spokrewnionych. Dzięki ich porównaniu możemy więc jednoznacznie potwierdzić ojcostwo.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest profil genetyczny?

Profil genetyczny to zestaw wybranych odcinków DNA człowieka (markerów genetycznych). Jego połowę stanowią geny odziedziczone po matce, a drugą połowę po ojcu. Każdy człowiek posiada unikalny profil genetyczny, dlatego nazywa się go genetycznym odciskiem palca. Wyjątkiem są jedynie bliźnięta jednojajowe. Otrzymują one od rodziców taki sam zestaw genów, dlatego mają taki sam profil genetyczny [1].

Profil genetyczny ustalić można na podstawie próbki zawierającej DNA pacjenta. Laboratorium może więc to zrobić m.in. na podstawie wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, włosa wyrwanego z cebulką, kawałka paznokcia, a nawet niedopałka papierosa. W sprawdzonym laboratorium do badania DNA możesz przekazać nawet najbardziej niestandardowe próbki!

Analizę profilu genetycznego wykorzystać można do:

  • Testu na ojcostwo i badania pokrewieństwa – niektóre fragmenty profili genetycznych są takie same u osób ze sobą spokrewnionych. Ich porównanie może więc jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo.
  • Identyfikacji tożsamości po wypadku czy zbrodni – na podstawie śladów DNA pozostawionych przez sprawcę czy ofiarę można ustalić jej profil genetyczny. Dzięki temu policja lub prokuratura może zidentyfikować tożsamość danej osoby [1].

Ustalanie profilu genetycznego – profil genetyczny a test na ojcostwo

Markery genetyczne składające się na profil genetyczny zapisuje się pod postacią dwóch liczb. Oznaczają one powtórzenia motywów nukleotydowych. Jedna z liczb pochodzi od matki, a druga od ojca. Niektóre markery genetyczne u dziecka i jego rodzica oznaczone będą więc tą samą liczbą [2].

Testy na ojcostwo są wiarygodne właśnie dzięki analizie profili genetycznych. Żadna inna metoda badania nie jest w stanie z taką pewnością wykluczyć lub potwierdzić pokrewieństwa. Jednak, aby wynik był wiarygodny, musimy wybrać badanie analizujące przynajmniej 24 markery genetyczne. W innym przypadku wynik badania może być niejednoznaczny [3].

Wynik testu na ojcostwo będzie zawierał tabelę z profilami genetycznymi badanych osób. Pacjent będzie mógł więc zweryfikować, jakie markery były badane oraz jakie liczby zostały im przyporządkowane podczas analizy. Umieszczenie tabeli z profilami genetycznymi w wyniku potwierdza rzetelność badania [2].

Źródła:

  1. https://pewnytato.pl/profil-genetyczny/
  2. https://www.testdna.pl/poradnik/jakie-informacje-bedzie-zawieral-panstwa-wynik-testu-na-ojcostwo/
  3. https://pewnytato.pl/jak-sprawdzic-czy-testy-na-ojcostwo-sa-wiarygodne/

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Zobacz, jak wyglądają analizy w naszym laboratorium

porozmawiaj o badaniu z konsultantem