Badania DNA na pokrewieństwo – jakie relacje i więzy krwi można sprawdzić? 👵👶

Zdarza się, że to dziadkowie mają wątpliwości, czy dziecko, które uważają za wnuka/wnuczkę, faktycznie pochodzi od ich syna. Innym razem chodzi o rodzeństwo, które jest niepewne istniejącego między sobą pokrewieństwa. Jeszcze inna sytuacja jest taka, że matka chce udowodnić dziadkom, że to ich wnuk/wnuczka. Przykładów sytuacji, w których testy DNA na pokrewieństwo okazują się szczególnie przydatne można by przytoczyć bardzo wiele.

✅ Do takiego badania wystarczy wykorzystać dowolne próbki, np. wymazy z policzka, smoczek, szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami i wiele innych. Wykonanie go jest bardzo proste: można umówić wizytę w przychodni lub zrobić badanie w domu.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy jesteśmy rodziną? Badanie genetyczne da odpowiedź

Badania pokrewieństwa pozwalają zbadać naprawdę wiele różnych rodzinnych relacji i przydają się w wielu sytuacjach. Laboratorium zawsze dobiera metodę, która najlepiej sprawdzi się w danym przypadku – przede wszystkim biorąc pod uwagę płeć uczestników. Oto niektóre sposoby wykorzystania badań pokrewieństwa:

Czy to dziecko mojego syna – badanie dziadków i wnuków

Bywa, że dziadkowie mają wątpliwości, czy ich wnukowi/ wnuczce rzeczywiście należy się spadek. Pojawia się pytanie, czy dziecko faktycznie pochodzi od ich syna. Badanie pokrewieństwa pozwala jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Pokrewieństwo między dziadkami a wnukami (np. dziadkiem a wnukiem czy babcią a wnuczką) ustala się w prosty spokój wykonując badanie DNA.

Czy mamy tych samych rodziców – badanie rodzeństwa

Romans któregoś z rodziców, adopcja, brak podobieństwa – zdarza się, że to rodzeństwo nie jest pewne łączących je biologicznych więzi. Osoby te często trafiają na siebie po wielu latach i mają przypuszczenie, że mogą posiadać wspólnych rodziców. Testy DNA pozwalają im te przypuszczenia potwierdzić (lub wykluczyć). W ten sposób bada się osoby tej samej płci (dwóch potencjalnych braci lub dwie potencjalne siostry) bądź osoby mieszanej płci (brata i siostrę).

Czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca – badanie krewnych

Jeśli z jakiegoś powodu dziadkowie nie są dostępni, zbadać można również innych członków rodziny ojca – np. jego brata lub siostrę, czyli potencjalnego wujka/ ciocię dziecka. Badając najbliższych krewnych zmarłego ojca, możemy z bardzo dużym prawdopodobieństwem potwierdzić istniejące pokrewieństwo.

Dlaczego warto zrobić badanie pokrewieństwa? 4 najważniejsze powody

  • Możliwość unormowania prawnej sytuacji rodziny – rezultat takiego testu nierzadko jest przydatny w sprawach sądowych, np. o spadek czy alimenty. Wynik jest dokumentem, który możesz przedstawić w sądzie, a badanie możesz wykonać także z pełną procedurą sądową. Badania pokrewieństwa zlecają także sądy.
  • Spokój i pewność do końca życia badania genetyczne mają to do siebie, że wystarczy wykonać je tylko raz w życiu. Im wcześniej zdecydujesz się na jego realizację, tym dłużej będziesz cieszyć się pewnością i spokojem. Pomyśl, jak łatwo możesz pozbyć się wątpliwości i nerwów!
  • Szansa na zyskanie nowego członka rodziny – podejrzewasz, że dana osoba może być Twoim bliskim krewnym? Po potwierdzeniu tej informacji testem genetycznym możesz zbudować nową relację i nadrobić czas, który straciliście.
  • Okazja do poprawy relacji w rodzinie – z powodu niepewności co do pokrewieństwa w Waszej rodzinie dominują takie emocje jak złość, wzajemne obwinianie czy brak szacunku? Jednoznaczny wynik to szansa, by się ich pozbyć i by odbudować Wasze relacje i więzi.
badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa, pokrewieństwo, badania DNA w ustaleniu pokrewieństwa

.

Jakie próbki nadają się do badania pokrewieństwa? Zrób dyskretnie z dowolnej próbki

Wymaz z policzka, smoczek, gryzak dziecięcy, papierosy, nakładka na żeby, włosy z cebulkami, chusteczka z katarem, szczoteczka do zębów. Wystarczy takie próbki zebrać i spakować do zwykłej, czystej koperty.

⏩ Dodatkowo wszystkie przekazane przez Ciebie próbki objęte są gwarancją. Co daje taka gwarancja? Jeśli niska jakość próbki nie pozwoli na przeprowadzenie analizy (bo np. została ona zanieczyszczona obcym DNA), będziesz mógł przekazać kolejny przedmiot, który przeanalizujemy dla Ciebie bezpłatnie, aż do uzyskania wyniku.

Czy wynik badania pokrewieństwa można wykorzystać w sądzie? Dowód w sprawie o alimenty lub spadek

✅ Wynik testu na pokrewieństwo może posłużyć jako dowód w sądzie, np. w sprawie spadkowej czy alimentacyjnej. Rodziny decydują się sięgnąć po badanie pokrewieństwa m.in. wtedy, gdy potencjalny ojciec dziecka nie żyje i wykonanie standardowego testu na ojcostwo jest po prostu niemożliwe.

Badanie odbywa się wówczas zgodnie z formalną procedurą, która obejmuje m.in.: pobranie próbek w placówce przy świadkach oraz weryfikację tożsamości badanych na podstawie okazanych dokumentów. Dodatkowo do wyniku dołączona zostaje również ekspertyza eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa (pełni on funkcję biegłego sądowego). ✅ Co ważne, wynik prywatnego badania na pokrewieństwo również może być wykorzystany w sądzie. Najczęściej pełni on jednak funkcję dowodu wstępnego, stanowiącego podstawę do rozpoczęcia procesu.

Jak zrobić test na pokrewieństwo? Z domu lub w placówce

badanie pokrewieństwa, badania pokrewieństwa, pokrewieństwo, badania DNA w ustaleniu pokrewieństwaNie ma znaczenia w jakim kraju mieszkasz – próbki do testów genetycznych napływają do nas z całego świata. Aby zrobić badanie wystarczy telefonicznie lub za pośrednictwem internetu zamówić specjalny zestaw do samodzielnego pobierania materiału genetycznego. Później wystarczy wysłać je do laboratorium wraz z wypełnionymi dokumentami zlecenia badania.

Jeśli chciałbyś, aby w poborze próbek pomógł Ci specjalista (lub wykonujesz badanie na potrzeby sprawy sądowej), możesz też zgłosić się do jednej z ponad 200 placówek zlokalizowanych w całej Polsce.

⏩ Wszystkim naszym pacjentom zapewniamy pełną dyskrecję i dbamy o bezpieczeństwo ich danych osobowych. Dajemy również możliwość zlecenia badania anonimowo, tzn. bez konieczności podawania danych osobowych jego uczestników.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Zobacz, jak wyglądają analizy w naszym laboratorium

porozmawiaj o badaniu z konsultantem