Jak uniknąć płacenia alimentów na nie swoje dziecko?

naciąganie na alimenty, alimenty na nieswoje dziecko, alimenty na nie swoje dziecko, alimentyJeśli masz wątpliwości, że jesteś ojcem dziecka i wydaje Ci się, że nie powinieneś płacić alimentów, wykonaj test DNA na ojcostwo. Jego wynik w jednoznaczny sposób wskaże, czy to Twoje dziecko. Zyskasz całkowitą pewność, która pozwoli Ci unormować sytuację prawną. Pamiętaj, że badanie na ojcostwo do celów sądowych to najbardziej wiarygodny dowód dla sądu!

Naciąganie na alimenty. „To nie było moje dziecko… A ja płaciłem alimenty!”

Takie sytuacje zdarzają się niestety stosunkowo często. Zwykle mają miejsce wtedy, gdy para spodziewa się dziecka po niedługim czasie związku. Jeden z mężczyzn, którzy wykonywali u nas badania na ojcostwo, miał właśnie tego typu problem. Po miesiącu od pierwszego spotkania okazało się, że jego partnerka jest w ciąży. Związek nie przetrwał, a mężczyzna po narodzinach dziecka zaczął płacić alimenty.

Niestety – po jakimś czasie kobieta coraz bardziej utrudniała mu kontakty z dzieckiem. Rozwiązaniem była realizacja testu na ojcostwo, którego wynik jednoznacznie wykluczył ojcostwo tego mężczyzny. Okazało się więc, że płacenie alimentów nie było zasadne!

Jak uniknąć płacenia alimentów na nieswoje dziecko? Zrób test DNA

Jego wynik w sposób całkowicie pewny potwierdza albo wyklucza ojcostwo. Dlaczego? Do badania wykorzystuje się materiał DNA i ustala profile genetyczne badanych. Nie bez powodu nazywane są „genetycznymi odciskami palca” – są bowiem unikalne dla każdego z nas, niezmienne oraz dziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce. Specjalista może więc porównać profile DNA i ustalić pokrewieństwo między badanymi.

Dla sądu najpewniejszy dowód to test na ojcostwo do celów sądowych, który wymaga specjalnej procedury. Możesz zlecić go samemu lub przez sąd. Co ważne, możesz wykonać też badanie DNA do celów prywatnych. Jego wynik jest tak samo pewny, jednak sąd traktuje go jako dowód wstępny, ponieważ nie wymaga potwierdzenia tożsamości uczestników.

Jak uniknąć płacenia alimentów na nieswoje dziecko? Postępowanie prawne

Wszystko zależy od Twojej sytuacji prawnej. Możesz złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa albo o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. W każdym przypadku musisz udowodnić swoje racje, przedstawiając dowody (najpewniejszy to test DNA). Możesz wnioskować też o zniesienie alimentów.

Pierwszy z pozwów powinieneś złożyć wtedy, gdy istnieje domniemanie, że jesteś ojcem dziecka. W praktyce: jeśli jesteś mężem matki, gdy byłeś nim w momencie narodzin dziecka albo gdy urodziło się ono do 300 dni od ustania Waszego małżeństwa. Drugi z pozwów składasz wtedy, gdy uznałeś już dziecko narodzone poza małżeństwem, ale później dowiedziałeś się, że wcale nie jesteś jego ojcem biologicznym.