bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Celiakia – dlaczego warto wykonać badanie DNA?

Zrób test DNA na celiakię i odzyskaj zdrowie!

Borykasz się z problemami zdrowotnymi i nie możesz znaleźć ich przyczyny? Może się okazać, że odpowiada za nie właśnie celiakia (trwała nietolerancja glutenu). Celiakia występuje u ponad 400 000 osób w Polsce, z czego aż 95% chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Nieleczona celiakia aż 40-krotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Wykonując jedno proste badanie genetyczne, możesz pomóc sobie w pozbyciu się przykrych dolegliwości oraz zapobiec konsekwencjom nieleczonej celiakii. Taka informacja będzie istotna również dla Twoich bliskich, ponieważ celiakia jest chorobą dziedziczną.

Czym jest celiakia i jak się objawia?

Celiakia to trwała (trwająca przez całe życie) nietolerancja glutenu, która zapisana jest w naszych genach. Gluten znajduje się w białkach najpopularniejszych zbóż, takich jak: pszenica, żyto i jęczmień. Nieleczona celiakia prowadzi do zaburzeń wchłaniania substancji odżywczych w jelicie cienkim. Działający toksycznie na chorego gluten powoduje bowiem wytwarzanie przeciwciał w organizmie, które niszczą kosmki jelitowe (odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia wypustki w jelicie cienkim).

celiakia-zanik-kosmkow

 

Objawy celiakii mogą być bardzo różne, dlatego tylko 5% chorych wie o swojej chorobie. Za najpopularniejsze symptomy tego schorzenia uważa się: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki oraz niską masę ciała. Występują one jednak tylko u 10% chorych. Celiakia u 90% chorych daje zupełnie inne objawy, które rzadko kojarzy się właśnie z tą chorobą. Mogą to być m.in. depresja, łysienie plackowate, niepłodność czy nawet poronienia.

Częste objawy celiakii

celiakia_objawy_mob
celiakia_objawy

Najskuteczniejszą metodą diagnozowania celiakii jest badanie genetyczne. Jest to bowiem choroba dziedziczna i tylko osoby posiadające określony układ genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8) mogą na nią zachorować.

Co wyróżnia badanie DNA na celiakię?

Badania DNA na celiakię cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są prostsze i wygodniejsze od tradycyjnych testów z krwi. Dlaczego się tak dzieje? Sprawdź 10 korzyści przemawiających za badaniami genetycznymi!

 1. Możliwość wykluczenia celiakii niemalże w 100% już po pierwszym badaniu.
 2. Cenna informacja dla najbliższych, ponieważ celiakia to choroba dziedziczna.
 3. Pewny wynik – brak ryzyka otrzymania wyniku fałszywie ujemnych
 4. Do wyniku dołączamy bezpłatne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne
 5. Badanie może wspomóc leczenie farmakologiczne innych chorób, np. cukrzycy typu 1.
 6. Badanie można przeprowadzić, będąc na diecie bezglutenowej.
 7. Badanie jest proste i bezbolesne – rekomendowane nawet dla małych dzieci.
 8. Wynik badania ważny na całe życie, ponieważ geny się nie zmieniają dlatego badania nie trzeba powtarzać w przyszłości.
 9. Dzięki badaniu można zapobiec poważnym konsekwencjom nieleczonej celiakii, np. niepłodności czy nowotworom.
 10. Badanie może stanowić podstawę do przejścia na dietę bezglutenową.

Nietolerancja glutenu może być spowodowana alergią, nadwrażliwością albo celiakią. Spośród tych trzech jednostek chorobowych najgroźniejsza dla Twojego zdrowia jest celiakia. Jako jedyna prowadzi ona do reakcji autoimmunologicznej, jaką jest niszczenie kosmków jelitowych. Pełnią one bardzo ważną rolę w organizmie – odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia czy substancji leczniczych z suplementów diety i leków.

Odróżnienie celiakii od innych form nietolerancji glutenu jest bardzo ważne, ponieważ tylko w przypadku tej choroby dieta bezglutenowa jest bezwzględnie zalecana. Mając alergię czy nadwrażliwość na gluten, możesz sobie od czasu do czasu pozwolić na „glutenową chwilę zapomnienia”. W przypadku celiakii nawet minimalna ilość glutenu powoduje reakcję autoimmunologiczną (wyniszczającą organizm).

Choroby najczęściej współwystępujące z celiakią

Według danych Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) istnieje grupa osób ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na celiakię. W tej grupie wykonanie badań w kierunku celiakii jest szczególnie zalecane.

Są to osoby, u których występują m.in.:

 • młodzieńcze zapalenie stawów,
 • zespół Downa,
 • zespół Turnera,
 • nefropatia IgA,
 • selektywny niedobór IgA,
 • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
 • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
 • cukrzyca typu 1,
 • objawy kliniczne charakterystyczne dla celiakii (w obrębie przewodu pokarmowego lub poza nim),
 • których krewni pierwszego stopnia mają celiakię.

Jak wykonać badanie na celiakię?

Wystarczy, że zamówisz zestaw do badania. Znajdują się w nim wymazówki, za których pomocą możesz samodzielnie pobrać wymaz. Następnie skontaktuj się z nami, a my wyślemy do Ciebie kuriera, który bezpłatnie odbierze pobrany materiał.

celiakia_zamów_mob
celiakia_zamów

Badanie genetyczne na celiakię zawiera:
-zestaw do pobrania próbek
-analizę genów HLA-DQ2,2, HLA-DQ2,5, HLA-DQ8
-pisemne zalecenia dietetyczne do wyniku
-pisemne zalecenia lekarskie do wyniku
-przykładowy jadłospis

Wynik badania dostępny jest w ciągu 7 dni roboczych od momentu dostarczenia próbki do laboratorium.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.