PORADY: Baza wiedzy o testach na ojcostwo –  informacje, artykuły, faq

Przygotowaliśmy dla Państwa listę zagadnień, które najczęściej nurtują naszych klientów. Dowiedzą się Państwo m.in. czym różni się test prywatny od sądowego, kiedy matka musi wziąć udział w badaniu, jak prawidłowo pobrać materiał do testu, jak zamówić badanie, jak wygląda rozłożenie płatności za badanie ojcostwa na raty i wiele więcej.

 

Najważniejsze informacje:

Czy wykonując test na ojcostwo możemy liczyć na dyskrecję?

Testy na ojcostwo przestają być tematem wstydliwym, a coraz więcej mężczyzn szczerze przyznaje się do ich realizacji. Są jednak i tacy klienci, którzy informację o wykonanym badaniu woleliby zachować tylko dla siebie…

 Dowiedz się więcej

Kiedy mówi się o wykluczeniu ojcostwa?

Badanie ojcostwa może dać jeden z dwóch możliwych wyników – potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem powyżej 99,99 lub też wykluczyć pokrewieństwo między badanymi osobami na 100 %. Dotyczy to zarówno testów prywatnych, jak i sądowych…

 Dowiedz się więcej

Test na ojcostwo w ciąży - czy warto?

Testy DNA w kierunku ustalenia ojcostwa wykonuje się przeważnie dopiero po narodzinach dziecka. Warto mieć jednak świadomość, że w razie potrzeby istnieje możliwość przeprowadzenia takiego badania jeszcze na etapie prenatalnym…

Dowiedz się więcej

Badanie ojcostwa a grupa krwi

Jedyną skuteczną metodą badania ojcostwa jest obecnie test DNA wykonywany przez laboratoria genetyczne. Warto wiedzieć, że nie zawsze jednak tak było. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ustalenie ojcostwa przeprowadzane było na podstawie analizy grup krwi…

Dowiedz się więcej

Badania DNA na pokrewieństwo - kiedy się je wykonuje?

Badania genetyczne nie służą wyłącznie do ustalania wątpliwego ojcostwa. Dzięki nim można również zweryfikować istnienie więzi pomiędzy innymi członkami rodziny, a więc np. między babcią a wnukiem, czy wujkiem a bratankiem…

Dowiedz się więcej

Kiedy mamy do czynienia z potwierdzeniem ojcostwa?

Klient zlecający badanie w kierunku ustalenia ojcostwa może otrzymać jeden z dwóch możliwych rezultatów – potwierdzający ojcostwo na ponad 99,999% lub wykluczający ojcostwo z prawdopodobieństwem wynoszącym 100%…

Dowiedz się więcej

Czy test na ojcostwo może dać błędny wynik?

Badania DNA na ojcostwo wykonuje się w celu potwierdzenia bądź też wykluczenia biologicznego pokrewieństwa między danym mężczyzną a dzieckiem. Wynik takiego testu stanowi informację zawsze pewną i jednoznaczną…

Dowiedz się więcej

Test na ojcostwo w oparciu o 24 markery genetyczne

Specjalizujące się w testach na ojcostwo laboratoria genetyczne zaczęły ostatnio zwiększać pulę badanych markerów z 16 do 24. Celem tego działania ma być możliwość otrzymania wyniku o jeszcze większym wskaźniku prawdopodobieństwa…

Dowiedz się więcej

Krew czy wymaz z policzka - czyli jakie próbki do testu na ojcostwo wybrać

DNA znajduje się w każdej komórce ludzkiego ciała. Z tego też względu źródeł materiału genetycznego do testu na ojcostwo może być bardzo wiele. Laboratoria analizują zarówno wymazy policzkowe, jak i próbki krwi…

Dowiedz się więcej

Czy matka jest zawsze pewna?

Mogłoby się wydawać, że macierzyństwo jest zawsze pewne. Niestety to stwierdzenie nie jest do końca prawdziwe. Zdarzają się bowiem sporadyczne przypadki, kiedy test DNA na macierzyństwo okazuje się konieczny…

Dowiedz się więcej

Ile czeka się na wynik badania ojcostwa?

Dla wielu mężczyzn ustalenie ojcostwa jest sprawą najwyższej wagi. Nic więc dziwnego, że niepewni ojcostwie chcieliby otrzymać wynik badania DNA najszybciej jak to tylko możliwe – najlepiej od razu…

Dowiedz się więcej

Kiedy test DNA na ojcostwo może okazać się konieczny?

O testach na ojcostwo mówi się coraz częściej. Są one nie tylko łatwiej dostępne, ale i znacznie tańsze niż kiedyś. Co więcej pozwalają na ustalenie ojcostwa z dużym prawdopodobieństwem. Można by wymienić wiele sytuacji, w których okazują się bardzo przydatne…

Dowiedz się więcej

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

Większość z nas myśli, że testy DNA na ojcostwo wykonuje się w szpitalach. Tymczasem badania tego typu prowadzone są wyłącznie przez profesjonalne laboratoria genetyczne lub Zakłady Medycyny Sądowej. Placówki te wykorzystują identyczną metodę analizy…

Dowiedz się więcej

Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

Standardową próbkę do testu na ojcostwo stanowi wymaz z policzka. Czasem uzyskanie takiego materiału bezpośrednio od badanej osoby jest jednak niemożliwe. Wtedy wykorzystuje się próbki niestandardowe, zwane „mikrośladami”…

Dowiedz się więcej

Po co wykonuje się analizę statystyczną przy testach na ojcostwo?

Profesjonalne laboratoria genetyczne do wyniku testu na ojcostwo dołączają również pełne profile genetyczne oraz rezultat zaawansowanej analizy statystycznej. Dzięki temu wynik badania jest jeszcze bardziej wiarygodny…

Dowiedz się więcej

Ustalenie a uznanie ojcostwa - na czym polega różnica?

Bardzo wiele osób mówiąc o testach na ojcostwo używa zamiennie wyrażeń”ustalenie ojcostwa” oraz „uznanie ojcostwa”. Jest to spory bład, gdyż  między jednym a drugim pojęciem istnieje zasadnicza różnica…

Dowiedz się więcej

Kto poddaje się testom na ojcostwo?

Choć testy na ojcostwo zlecają przeważnie ludzie młodzi, to nie można wskazać jednej najliczniejszej grupy klientów. Nie można też podać jednego konkretnego powodu, dla którego decydują się oni na takie badanie…

Dowiedz się więcej

Jak przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

Pobranie próbek do prywatnego testu na ojcostwo jest tak proste, że wielu klientów decyduje się zrobić to samodzielnie. Część z nich zastanawia się jednak jak przechowywać przygotowane materiały przed wysłaniem ich do laboratorium…

Dowiedz się więcej

Czy alkohol i marihuana może wpłynąć na rezultat badania ojcostwa?

O szkodliwości używek i ich negatywnym wpływie na zdrowie człowieka wiadomo nie od dziś. Klienci laboratoriów genetycznych często obawiają się, że wypity przez nich alkohol czy wypalony papieros mógłby zafałszować wynik badania ojcostwa…

Dowiedz się więcej

Badanie ojcostwa w zagranicznym laboratorium - czy warto?

Klienci często zastanawiają się czy zlecić badanie ojcostwa polskiej firmie czy może zdecydować się placówkę zagraniczną. Zaletą tej drugiej opcji jest na pewno niższa cena badania. Wiąże się ona jednak z pewnymi ograniczeniami…

Dowiedz się więcej

Test na ojcostwo bez udziału matki?

Do przeprowadzenia prywatnego testu na ojcostwo wystarczą zazwyczaj próbki pochodzące od domniemanego ojca i dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy uczestnictwo matki również jest konieczne…

Dowiedz się więcej

Czy test na ojcostwo można wykonać anonimowo?

Testy na ojcostwo w dalszym ciągu są tematem dość wstydliwym. Ze względu na obawy przed negatywną opinią otoczenia niewielu klientów otwarcie przyznaje się do ich realizacji. Na szczęście laboratoria genetyczne zapewniają o całkowitej anonimowości…

Dowiedz się więcej

Czy ojcostwo można stwierdzić na podstawie cech zewnętrznych?

Brak fizycznego podobieństwa z dzieckiem budzi niepokój wielu ojców. Mężczyźni wykonujący test w kierunku ojcostwa najczęściej powołują się na ten właśnie argument. Czy rzeczywiście na podstawie cech zewnętrznych można ustalić pokrewieństwo…

Dowiedz się więcej

 Warto przeczytać również:

.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ:

Zapraszamy do zapoznania się najczęstszymi pytania, zadają nasi klienci. Jeżeli nie znajdą Państwo odpowiedzi na swoje pytania prosimy o kontakt z naszym laboratorium! Zobacz najczęstsze pytania…