Podwójna kontrola wyniku – co to znaczy?

podwójna kontrola wyniku badania DNACzęsto na stronach laboratoriów wykonujących testy na ojcostwo pojawia się hasło „podwójna kontrola próbki”. Kiedy to prawda, a kiedy tylko pusty slogan? Co tak naprawdę zyskujesz jeśli Twoje badanie jest wykonywane dwa razy?

Podwójna kontrola wyniku to dla Ciebie pewność, że całe badanie na ojcostwo zostało właściwie przeprowadzone. Stosujemy w laboratorium dwie formy takiej podwójnej kontroli wyniku:

  1. Wykonanie całego badania jeszcze raz od początku

    Każdy wynik wykluczający ojcostwo jest przez nas sprawdzany raz jeszcze poprzez dokonanie analizy z drugiej dostępnej próbki. Pacjenci czasem dziwią się dlaczego muszą pobierać dwa razy wymazy z policzka. Dla nas ta druga próbka stanowi zabezpieczenie. Możemy wykonać na jej podstawie jeszcze raz taką samą analizę z udziałem innego zespołu badawczego, aby mieć pewność, że na żadnym etapie nie doszło do błędu. Nie każde laboratorium stosuje takie zabezpieczenie ponieważ wykonanie badania DNA na ojcostwo dwa razy to tak naprawdę podwójne koszty. Dla nas jednak ważniejsza jest w tym wypadku 100% pewność, że wydajemy Ci solidny rezultat.

  2. Każdy wydany wynik jest sprawdzany przez innego członka zespołu

    Przygląda się on profilom genetycznym i przegląda dokumentację z badania ojcostwa szukając ewentualnego błędu. Nigdy nie wydajemy wyniku, który nie został zatwierdzony przez innego diagnostę laboratoryjnego!

Taka podwójna kontrola jest również jednym z wymogów wdrożonego przez nas systemu ISO 17025.

podwójna kontrola wyniku badania DNA

podwójna kontrola wyniku badania DNAPewny wynik

Na każdym wydanym przez nas wyniku testu DNA na ojcostwo znajdziesz informację, kto Twoje badanie wykonał (imię, nazwisko oraz numer uprawnień tej osoby) a także kto je zatwierdził (również imię, nazwisko oraz numer uprawnień). Osoby, którym nadaje się uprawnienia do wydawania wyniku to wysoko wykwalifikowani diagności laboratoryjni. Pamiętaj, że w przypadku ewentualnych błędów mogą oni utracić prawo do wykonywania zawodu. Dlatego też bardzo skrupulatnie podchodzą do swojej pracy, co gwarantuje Ci właśnie pewny wynik.

podwójna kontrola wyniku badania DNA