Badanie DNA na ojcostwo cena – od czego zależy i na co zwrócić uwagę przy wyborze testu?
Na rynku istnieje wiele ofert badań na ojcostwo w naprawdę różnych cenach. Test zrobisz już za 500 złotych. Czy jednak bardzo tanie badania gwarantują równie pewny wynik jak te droższe? Badanie DNA na ojcostwo cena – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty i laboratorium, żeby cieszyć się pewnością!
Badania DNA na ojcostwo cena – bardzo niska to nie zawsze świetna okazja…
Niska cena – to właśnie ona zwraca największą uwagę w czasie przeglądania ofert? Nie ma w tym nic dziwnego, większość z nas nie chce niepotrzebnie obciążać portfela. Tym bardziej, że w przypadku badania na ojcostwo mało kto wie, co ma wpływ na jego koszt…
Badania DNA na ojcostwo cena – niski koszt i wysoka jakość niekoniecznie idą w parze… A test na ojcostwo to jedno z badań, które robisz tylko raz w życiu! Rezultat musi być zatem jednoznaczny i całkowicie pewny.
Skąd bierze się niska cena testu? Sprawdź, na czym oszczędzają niektóre laboratoria
Żeby cena badania na ojcostwo była niższa, niektóre laboratoria rezygnują z uczestnictwa w szkoleniach czy programach biegłości. Nie tylko wymagają one dostosowania pracy placówki do konkretnych wymogów, ale też są kosztowne. A przecież praca zgodną z normą ISO 17025 i certyfikaty świadczą o wiarygodności laboratorium, a dodatkowo po prostu zapewniają pewny wynik!
Warto także wspomnieć o drugiej kwestii – niska cena bywa kosztem początkowym. Później laboratorium pobiera kolejne opłaty, nawet za takie opcje, które przy trochę droższych ofertach są w standardzie. Chodzi np. o rezultat w języku polskim, przebadanie następnej próbki czy profile genetyczne na wyniku. Ostateczny koszt w takiej sytuacji będzie więc dużo wyższy.
Badanie DNA na ojcostwo cena – w CentrumDNA wiesz, ile zapłacisz
Zawsze masz stałą cenę, dzięki czemu masz pewność, ile zapłacisz – bez ukrytych kosztów. Nie ma znaczenia, jakie próbki wykorzystasz (np. wymazy, maszynkę do golenia czy nawet inhalator), a co więcej – każda próbka jest objęta gwarancją. Jeśli z jakiegoś powodu (np. z powodu mieszaniny DNA), przebadamy za darmo następną, aż do skutku.
Gdy robisz badanie DNA na ojcostwo cena jest ważna. Dlatego przed zleceniem testu na ojcostwo warto sprawdzić, co jest w standardzie i co zawiera cena. To pozwoli Ci zyskać nie tylko pewny wynik, ale też pewność, jaki będzie ostateczny koszt badania.
Badania DNA na ojcostwo cena – co wpływa na koszt testu na ojcostwo?
Badania DNA na ojcostwo cena – 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę:
- Wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem 99,9999% – czyli zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Tylko taki wynik jest całkowicie pewny i jednoznaczny.
- Analiza 24 markerów DNA – to największa dostępna pula na rynku. Badanie tak dużej liczby markerów pozwala wydać jednoznaczny rezultat nawet w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko dziecko i domniemany ojciec. Wówczas analiza 16 markerów DNA może nie wystarczyć.
- Działanie zgodnie z normą ISO 17025 i uzyskane certyfikaty – jeśli laboratorium pracuje zgodnie z międzynarodowymi normami i regularnie poddaje się kontrolom zewnętrznym, możesz mieć pewność co do jakości realizowanych badań. Wdrożone procedury gwarantują Ci, że każda czynność wykonywana jest przez personel w taki sposób, że nie ma mowy o popełnionym błędzie.
- Wysokiej jakości odczynniki – w CentrumDNA stosujemy odczynniki marki PROMEGA, czyli najlepsze dostępne na rynku. Jeśli laboratorium zasłania się tajemnicą handlową, bądź ostrożny, ponieważ jakość odczynników może mieć wpływ na przeprowadzoną analizę.
- Profile genetyczne na wyniku – to właśnie te profile (nazywane „genetycznymi odciskami palca”) ustala się w teście na ojcostwo i ze sobą porównuje. Wynik badania DNA bez profili genetycznych jest bezwartościowy, ponieważ tylko dzięki nim masz dowód z przeprowadzonego testu.
- Podwójna kontrola wyniku wykluczającego ojcostwo – aby mieć pewność, że nie doszło do pomyłki, każde badanie, którego wynik wyklucza ojcostwo, powinno zostać przeprowadzone dwa razy, z dwóch różnych próbek i przez dwa niezależne zespoły.
- Gwarancja na próbki – czyli badanie do skutku bez dodatkowych opłat i możliwość dostarczenia następnej próbki. W niektórych laboratoriach za każdą dodatkową próbkę trzeba płacić, a przecież może się zdarzyć, że materiał nie będzie nadawał się do analizy (np. z powodu zanieczyszczenia innym DNA).

Jak wygląda praca laboratorium?