Z jakich próbek można wykonać badania ojcostwa?

z jakich próbek można wykonać badania ojcostwaBadania ojcostwa wykonać można z każdej próbki – wymazów z policzka albo na podstawie tzw. mikrośladów. Niezależnie od sposobu pobierania próbek, wynik zawsze jest pewny i pozwala na jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Ważne jest bowiem tylko to, by na próbce znajdował się materiał genetyczny osoby badanej.

Badania ojcostwa – wymazy z policzka

Aby pobrać wymaz z policzka do badania na ojcostwo, należy skorzystać z tzw. wymazówki – patyczka z bawełnianą końcówką. Pobranie próbki w ten sposób jest szybkie i komfortowe, nie wymaga specjalnych przygotowań i może być przeprowadzone w domu. Wymazówki znajdują się w zestawie do pobierania próbek, który zamówić można do domu lub pod dowolny adres albo kupić w aptece. Wymaz z policzka pobrać można również w placówce najbliższej miejscu zamieszkania.

Badania ojcostwa – mikroślady

Mikroślady to takie elementy, na których znajduje się DNA osoby badanej. Mogą to być ślady krwi, śliny czy nasienia, a także fragmenty skóry czy włosy z cebulkami. Jako próbkę do badania DNA na ojcostwo przekazać można np. używaną szczoteczkę do zębów, używany smoczek, używaną maszynkę do golenia, zużytą chusteczkę higieniczną czy niedopałek papierosa. Pobranie materiału w ten sposób jest więc niezwykle wygodne. Skorzystanie z próbki tego typu zawsze gwarantuje pewny wynik badania ojcostwa.