Jaki materiał najlepiej wykorzystać do badania DNA?

BabyPobranieWiele osób uważa, że wykonanie badania DNA na podstawie krwi jest najpewniejszą metodą ustalania ojcostwa. Nic bardziej mylnego. Od krwi jako materiału pobieranego bezpośrednio z żyły odeszło się już kilka lat temu. Nie z powodu niskiej wiarygodności testu, ale ze względu na sam sposób pobrania (inwazyjny) jak i konieczność szybkiego dostarczenia takiej próbki do laboratorium. Dlatego z tych powodów obecnie do badań DNA pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka – również do badań wykonywanych na zlecenie sądu.

Badanie DNA – wymaz z policzka tak samo pewny jak krew

Wymaz z wewnętrznej strony policzka zawiera takie samo DNA co krew. Tak więc nie ma najmniejszej różnicy w czułości testu wykonanego na podstawie krwi czy wymazu. To samo dotyczy innych próbek potencjalnie zawierających DNA takich jak:

  • Włosy z cebulkami
  • Plamy krwi
  • Chusteczek do nosa z wydzieliną z nosa
  • Szczoteczek do zębów lub maszynki do golenia
  • Inne próbki

Dla wielu z Państwa rodzaj materiału użyty w badaniach DNA ma istotne znaczenie. Nie każdy z Państwa ma możliwość pobrać do badana wymaz z policzka lub krew, dlatego też wykorzystanie materiałów mikrośladowych (tak nazywane są powyższe próbki), w wielu przypadkach rozwiązuje problem.

ShaverBadania DNA niezależnie od tego na jakim materiale są wykonywane dają tak samo pewny i wiarygodny wynik. To jaki materiał Państwo użyją zleży wyłącznie od Państwa sytuacji. Jeśli mogą Państwo pobrać do badania DNA od wszystkich osób wymaz z policzka to zalecamy pobierać właśnie taki rodzaj próbki, ponieważ koszt samego badania jest wtedy najniższy.

Badanie DNA wykonywane na podstawie mikrośladów jest nieco droższe w porównaniu z testami standardowymi gdyż ich przeprowadzenie wiąże się ze znacznie większym nakładem odczynników niż w przypadku wymazu z policzka lub krwi.

Ponadto, zlecając badanie DNA z mikrośladów trzeba wziąć pod uwagę, że takie próbki są niesterylne i mogą zawierać DNA zanieczyszczone lub zdegradowane co z kolei może utrudniać wystawienie końcowego wyniku. Jednakże jeśli tylko uda się wyizolować z danej próbki niezanieczyszczone DNA wówczas czułość testu jest taka sama jak w przypadku badań wykonywanych na podstawie wymazu z policzka.

.

Więcej informacji:

 

 

powrót