Nietolerancja glutenu – zrób badanie i pozbądź się objawów
Czujesz się źle po zjedzeniu większości produktów w tym przede wszystkim pieczywa? Boli Cię brzuch, masz ciągłe uczucie pełności, zdarzają Ci się biegunki lub zaparcia? To może świadczyć o nietolerancji glutenu. Jeśli podejrzewasz ją u siebie zrób badanie i wyklucz celiakię – genetyczną nietolerancję glutenu, która może doprowadzić nawet do raka.
Spis treści:
- Celiakia – na czym polega ta choroba?
- Kto może zachorować na celiakię?
- Kto powinien wykonać badanie na celiakię?
- Dlaczego nie wystarczy, że przejdziesz na dietę bezglutenową jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję glutenu?
- Zamów pewne badanie na celiakię
Celiakia – na czym polega ta choroba?
Celiakia jest trwałą nietolerancją glutenu – białka, które występuje w najpopularniejszych zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Jest ona poważną i niebezpieczną nietolerancją pokarmową, gdyż jako jedyna prowadzi do reakcji autoimmunologicznej – wyniszczającej organizm, a dokładniej kosmki jelitowe. Przy tej chorobie spożywany gluten jest traktowany przez organizm jako trucizna, w związku z tym zaczyna on się bronić. Jak to się dzieje? Organizm wytwarza przeciwciała, które wyniszczają kosmki jelitowe.
Często jest tak, że celiakia nie objawia się wyłącznie problemami jelitowymi, ale w inny sposób np. depresją, zmniejszoną koncentracją, łuszczycą, egzemą, wysypką, łysieniem plackowatym, brakiem witamin, niedożywieniem, osteoporozą czy u dziecka niską wagą i wzrostem. To wszystko sprawia, że choroba jest trudna do zdiagnozowania.
Dlaczego ta choroba jest taka groźna? Kosmki jelitowe, czyli wypustki w jelicie cienkim, odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, leków czy suplementów diety. To powoduje, że nie spełniają one swojej funkcji. Prowadzi to do różnorodnych objawów klinicznych. Im później wykonasz badanie, tym dłużej Twój organizm narażony jest na skrajne wyniszczenie. Szybka diagnoza pozwoli Ci powrócić do zdrowia oraz zapobiec konsekwencjom nieleczonej celiakii.
Kto może zachorować na celiakię?
Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Można na nią zachorować tylko wtedy, kiedy masz do niej predyspozycje. Za chorobę odpowiadają geny: HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Pierwszy z genów występuje u 90–95% chorych, a drugi – u 5–10%. Ich brak oznacza, że nie ma możliwości zachorowania na celiakię (teraz i w przyszłości), a choroba zostaje wykluczona.
Kto powinien wykonać badanie na celiakię?
Osoby, u których w rodzinie wystąpiła celiakia Osoby, które podejrzewają u siebie nietolerancję glutenu Dzieci, które słabo rosną i źle przybierają na wadze Kobiety z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto Osoby chorujące na łysienie plackowate, łuszczycę, egzemę, Osoby z niedoborami witamin, osłabione, ze słabą odpornością.
Dlaczego nie wystarczy, że przejdziesz na dietę bezglutenową jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję glutenu?
Nietolerancja glutenu może być spowodowana alergią, nadwrażliwością albo celiakią. Spośród tych trzech jednostek chorobowych najgroźniejsza dla Twojego zdrowia jest celiakia. Prowadzi ona do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za wchłanianie substancji z pożywienia. Dlatego też osoby chore na celiakię z czasem pomimo normalnego odżywiania zaczynają „głodzić swój organizm. To odbija się na całym zdrowiu. Począwszy od stanu skóry czy paznokci a skończywszy na kondycji poszczególnych narządów. Dlatego też celiakia wywołuje aż tak dużo różnych powikłań.
Odróżnienie celiakii od innych form nietolerancji glutenu jest bardzo ważne ponieważ tylko w przypadku tej choroby dieta bezglutenowa jest bezwzględnie zalecana. Mając alergię czy nadwrażliwość na gluten możemy sobie od czasu do czasu pozwolić na „glutenową chwilę zapomnienia”. W przypadku celiakii nawet minimalna ilość glutenu (wielkość główki od szpilki) powoduje ogromne problemy zdrowotne i nawrót objawów chorobowych.
Tego nie wiedziałeś o celiakii
Prowadzi do wyniszczenia organizmu Nieleczona zwiększa ryzyko raka nawet o 50% Celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego – może wystąpić w każdym wieku!
Do wystąpienia celiakii konieczne jest posiadanie odpowiednich genów – DQ2 i DQ8 oraz jakiś czynnik, który aktywuje chorobę np. infekcja, ciąża, niedoczynność tarczycy, stres itp.cja, ciąża, niedoczynność tarczycy, stres itp.
Zamów pewne badanie na celiakię
Wykonując badanie u nas oprócz samego wyniku otrzymasz od nas również indywidualne zalecenia lekarskie i zalecenia dietetyczne a także przykładowy jadłospis.
Badanie genetyczne na celiakię zawiera:
- Najszerszy zakres badania (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
- Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
- Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
- Możliwość wykonania badania w domu – bez potrzeby wyjścia do placówki na pobranie próbek
- Badanie jest w 100% pewne i wiarygodne
+ Darmowy odbiór próbek kurierem!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń!
Zamów badanie celiakii
Napisz lub zadzwoń do nas teraz. Uzgodnimy szczegóły i dogodny termin badania
- Tel kom: 534 942 008
- Numer bezpłatny (dla połączeń kom. i stacjonarnych): 800 007 770
Możesz też dostarczyć próbki osobiście do jednej z naszych placówek. Zadzwoń do nas i wybierz najwygodniejszą opcję.
Zamów kuriera pod numerem: tel: 534942008
Wynik przekażemy Ci telefonicznie, mailowo lub listownie. Wybierz dogodne dla siebie rozwiązanie.