Nietolerancja glutenu? Zrób badanie i sprawdź czy masz celiakię
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Nietolerancja glutenu – zrób badanie i pozbądź się objawów

Czujesz się źle po zjedzeniu większości produktów w tym przede wszystkim pieczywa? Boli Cię brzuch, masz ciągłe uczucie pełności, zdarzają Ci się biegunki lub zaparcia? To może świadczyć o nietolerancji glutenu. Jeśli podejrzewasz ją u siebie zrób badanie i wyklucz celiakię – genetyczną nietolerancję glutenu, która może doprowadzić nawet do raka.

Celiakia – na czym polega ta choroba?

Celiakia jest trwałą nietolerancją glutenu – białka, które występuje w najpopularniejszych zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu. Jest ona poważną i niebezpieczną nietolerancją pokarmową, gdyż jako jedyna prowadzi do reakcji autoimmunologicznej – wyniszczającej organizm, a dokładniej kosmki jelitowe. Przy tej chorobie spożywany gluten jest traktowany przez organizm jako trucizna, w związku z tym zaczyna on się bronić. Jak to się dzieje? Organizm wytwarza przeciwciała, które wyniszczają kosmki jelitowe. Warto wspomnieć, że celiakia nie jest chorobą wieku dziecięcego – może wystąpić w każdym wieku!

Często jest tak, że celiakia nie objawia się wyłącznie problemami jelitowymi, ale w inny sposób np. depresją, zmniejszoną koncentracją, łuszczycą, egzemą, wysypką, łysieniem plackowatym, brakiem witamin, niedożywieniem, osteoporozą czy u dziecka niską wagą i wzrostem. To wszystko sprawia, że choroba jest trudna do zdiagnozowania.

Dlaczego ta choroba jest taka groźna? Kosmki jelitowe, czyli wypustki w jelicie cienkim, odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, leków czy suplementów diety. To powoduje, że nie spełniają one swojej funkcji. Prowadzi to do różnorodnych objawów klinicznych. Im później wykonasz badanie, tym dłużej Twój organizm narażony jest na skrajne wyniszczenie. Szybka diagnoza pozwoli Ci powrócić do zdrowia oraz zapobiec konsekwencjom nieleczonej celiakii.

Objawy celiakii – czy masz u siebie podobne dolegliwości?

Sporym problemem w zakresie diagnostyki celiakii jest fakt, że objawy tej choroby nie są ściśle charakterystyczne. Objawy celiakii mogą błędnie wskazywać na wiele innych chorób. Dlatego właśnie czas jaki mija do momentu postawienia właściwej diagnozy liczony jest w długich latach. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na nietolerancję glutenu?

celiakia_objawy_mob
celiakia_objawy

Wśród innych objawów nietolerancji glutenu wymienić można także:

 • afty
 • anemię
 • bóle mięśni i stawów
 • łuszczycę
 • niedobory witamin
 • niedokrwistość
 • niepłodność
 • osteoporoza
 • padaczkę
 • problemy neurologiczne
 • przewlekłe stany zapalne
 • utrata apetytu
 • zaburzenia równowagi 
 • zmęczenie

Kto może zachorować na celiakię?

Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym. Można na nią zachorować tylko wtedy, kiedy masz do niej predyspozycje. Za chorobę odpowiadają geny: HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Pierwszy z genów występuje u 90–95% chorych, a drugi – u 5–10%. Ich brak oznacza, że nie ma możliwości zachorowania na celiakię (teraz i w przyszłości), a choroba zostaje wykluczona. 

Badanie celiakii, celiakia badanie, celiakia

Zamów pewne badanie na celiakię

Wykonując badanie u nas oprócz samego wyniku otrzymasz od nas również indywidualne zalecenia lekarskie i zalecenia dietetyczne a także przykładowy jadłospis.

celiakia_zamów_mob
celiakia_zamów

Badanie genetyczne na celiakię zawiera:

 • Najszerszy zakres badania (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
 • Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi).
 • Do wyniku badania otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
 • Możliwość wykonania badania w domu – bez potrzeby wyjścia do placówki na pobranie próbek
 • Badanie jest w 100% pewne i wiarygodne

Kto powinien wykonać badanie na celiakię?

Osoby, u których w rodzinie wystąpiła celiakia – celiakia to choroba dziedziczna

Osoby, które podejrzewają u siebie nietolerancję glutenu

Dzieci, które słabo rosną i źle przybierają na wadze

Kobiety z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto

Osoby chorujące na łysienie plackowate, łuszczycę, egzemę,

Osoby z niedoborami witamin, osłabione, ze słabą odpornością.

Dieta bezglutenowa a brak diagnozy

Nietolerancja glutenu może być spowodowana alergią, nadwrażliwością albo celiakią. Spośród tych trzech jednostek chorobowych najgroźniejsza dla Twojego zdrowia jest celiakia. Prowadzi ona do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiedzialne są za wchłanianie substancji z pożywienia. Dlatego też osoby chore na celiakię z czasem pomimo normalnego odżywiania zaczynają „głodzić swój organizm. To odbija się na całym zdrowiu. Począwszy od stanu skóry czy paznokci a skończywszy na kondycji poszczególnych narządów. Dlatego też celiakia wywołuje aż tak dużo różnych powikłań.

Odróżnienie celiakii od innych form nietolerancji glutenu jest bardzo ważne ponieważ tylko w przypadku tej choroby dieta bezglutenowa jest bezwzględnie zalecana. Mając alergię czy nadwrażliwość na gluten możemy sobie od czasu do czasu pozwolić na „glutenową chwilę zapomnienia”. W przypadku celiakii nawet minimalna ilość glutenu (wielkość główki od szpilki) powoduje ogromne problemy zdrowotne i nawrót objawów chorobowych.

Do wystąpienia celiakii konieczne jest posiadanie odpowiednich genów – DQ2 i DQ8 oraz jakiś czynnik, który aktywuje chorobę np. infekcja, ciąża, niedoczynność tarczycy, stres itp.cja, ciąża, niedoczynność tarczycy, stres itp.

Zobacz jak wygląda praca w laboratorium CentrumDNA

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.