Negatywny wynik testu na ojcostwo – co dalej?

Mężczyźni zlecający badania ojcostwa bardzo często obawiają się sytuacji, gdy uzyskają negatywny wynik testu na ojcostwo. Wątpliwości bywają na tyle mocne, że decyzja o wykonaniu testu odwlekana jest latami. Negatywny wynik testu ojcostwa wcale jednak nie oznacza wyroku.

Tego dowiesz się z artykułu:

Negatywny wynik testu na ojcostwo – czy na pewno?

Negatywny wynik testu ojcostwa – co dalej?

Negatywny wynik testu na ojcostwo – czy na pewno?

Testy na ojcostwo polegają na ustaleniu profili genetycznych osób uczestniczących w badaniu, a następnie ich porównaniu. Profile genetyczne ustalane są na podstawie różnej liczby markerów. Placówki medyczne zajmujące się badaniami na ojcostwo oferują badania na 16, 18, 21, a nawet na 24 markerach DNA. Generalnie, im więcej markerów obejmuje badanie tym lepiej.

Analiza na 24 markerach genetycznych uznawana jest za złoty standard na rynku – pozwala ona ustalić ojcostwo, gdy w badaniu uczestniczą jedynie domniemany ojciec oraz dziecko.

Nie zaleca się badań na mniejszej liczbie markerów, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynik nie będzie pewny. Warto pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii za wiarygodny wynik potwierdzający ojcostwo uznaje się wynik z prawdopodobieństwem powyżej 99,9999%. Natomiast wykluczenie ojcostwa zawsze jest stuprocentowe.

Negatywny wynik testu ojcostwa – co dalej?

Negatywny wynik testu DNA na ojcostwo oznacza, że ojcostwo zostało wykluczone. Dla mężczyzn, którzy chcieli potwierdzić, że wychowują własne dziecko jest to niejednokrotnie poważny cios.

Jednak dzięki wieloletniemu doświadczeniu często widzimy, że sam wynik testu nie jest w stanie zniszczyć uczucia, które zostało już wytworzone. Ojcowie często deklarują, że wynik badania nie jest w stanie zmienić ich relacji z dzieckiem.

Z kolei dla mężczyzn, którym zależało na negatywnym wyniku testu na ojcostwo, bo np. podejrzewali, że płacą alimenty nie na swoje dziecko i czuli się oszukani, negatywny wynik stanowi dowód, który może zostać wykorzystany m.in. na rozprawie sądowej.

Należy pamiętać, że nie warto uzależniać decyzji o wykonaniu testu na ojcostwo od obaw, czy w ramach analiz wydany zostanie negatywny wynik testu na ojcostwo. Po uzyskaniu wyniku testu zyskujemy bezcenny komfort psychiczny i ważne informacje, dzięki którym możemy ułożyć swoje życie na nowo.

Zobacz, jak wyglądają analizy w laboratorium

CentrumDNA to doświadczone i certyfikowane laboratorium (10 lat na rynku), w którym działamy zgodnie z normą ISO 17025 – zrobisz u nas zarówno testy na ojcostwo do celów prywatnych, jak i sądowych (z pełną procedurą sądową).

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Więcej informacji:

porozmawiaj o badaniu z konsultantem