Ile kosztuje wykonanie testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo są ogólnodostępne i właściwie każdy ma możliwość ich wykonania. Nie są to jednak badania refundowane przez NFZ, dlatego zawsze należy liczyć się z koniecznością opłacenia ich z własnej kieszeni. Co ważne, w zależności od typu, cena testu na ojcostwo może się znacznie różnić.

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo wykonywane na własną rękę nie jest wydatkiem, którego nie da się pokryć. Najtańsze jest wykonanie badania DNA już po urodzeniu się dziecka. Bez względu na to, w którym momencie zostanie wykonane badanie, koszty testu na ojcostwo będą zaczynały się od 400- 600 złotych. Na ostateczną cenę badania na ojcostwo ma wpływ ilość analizowanych markerów, rodzaj pobranej próbki czy same metody badania ojcostwa stosowane przez laboratorium.

Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo w różnych wypadkach mogą zostać zlecone przez sąd. Należy się wtedy liczyć ze znacznie wyższymi kosztami, wynoszącym od 1400 do 1800 złotych. Mimo że badanie DNA na ojcostwo jest wykonywane w ten sam sposób co badanie DNA zlecane bezpośrednio przez klienta, sąd wymaga zachowania pewnych procedur czy ekspertyzy wyniku – to ostatecznie wpływa na wyższą cenę badania ojcostwa.

Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?

Cena testu DNA na ojcostwo wynosi znacznie więcej, jeśli analiza DNA wykonywana jest jeszcze podczas trwania ciąży. Należy liczyć się z tym, że koszt badania na ojcostwo możliwy do wykonania już od 8 tygodnia ciąży może wynieść od 2 do 6 tysięcy złotych. Jest to najdroższa forma testu ojcostwa, jednak wcale nie brakuje chętnych, by taką analizę zlecić.

Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Ostateczna cena testu DNA na ojcostwo zależy od wielu czynników. Istotny wpływ na cenę ma rodzaj wykonywanego badania ojcostwa, sposób pobrania i analizowania próbek czy ilość markerów, które poddaje się badaniu. Na cennik ma wpływ również samo laboratorium, które określa poniesione koszty. Zazwyczaj dokładny wynik badania wraz z analizą kosztuje więcej, szczególnie jeśli podana cena dotyczy braku tzw. ukrytych kosztów.