Koszt badań DNA na ojcostwo – co ma na niego wpływ i jak wybrać pewne badanie?
Oferty testów na ojcostwo różnią się ceną, a badania zrobisz za 500-2500 złotych. Od czego zależy koszt badań DNA na ojcostwo? Czy tanie testy zapewnią Ci tak samo pewny wynik jak badania droższe? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnej oferty? Przeczytaj i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie te pytania!
Koszt badania DNA na ojcostwo – czy warto wybrać ten najniższy?
Przeglądasz oferty różnych laboratoriów i Twoją uwagę zwraca przede wszystkim mały koszt badania DNA na ojcostwo? Nic dziwnego, w końcu nikt nie chce obciążać niepotrzebnie swojego portfela. Ale w przypadku testów DNA na ojcostwo niska cena najczęściej nie idzie w parze z wysoką jakością… Warto zatem sprawdzić, co zawiera konkretna oferta, by nie kupić kota w worku i mieć całkowitą pewność wyniku! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i od czego tak naprawdę zależy koszt badań DNA.
Niski koszt badań DNA na ojcostwo – na czym mogą oszczędzać niektóre laboratoria?
Aby wynik badania na ojcostwo był pewny i jednoznaczny, laboratorium musi poddawać się ciągłym kontrolom (wewnętrznym i zewnętrznym) i brać udział w międzylaboratoryjnych programach biegłości. Uczestnictwo w nich jest jednak kosztowne, ponieważ wymaga m.in. odpowiedniego sprzętu i dostosowania do konkretnych procedur. Nie wszystkie laboratoria decydują się na poniesienie tych kosztów…
Mały koszt badań DNA na ojcostwo nierzadko bywa tym początkowym. To oznacza, że klient może być obciążony dodatkowymi opłatami – nawet za te opcje, które przy trochę droższych testach są w standardzie. Mogą to być np. opłaty za przekazanie kolejnej próbki czy umieszczenie na wyniku profili genetycznych.
Koszt badania DNA na ojcostwo – CentrumDNA nie ma ukrytych opłat
Od początku wiesz, ile zapłacisz i jaka jest ostateczna cena. Dla kosztu badania DNA na ojcostwo w CentrumDNA nie ma nawet znaczenia, jakie próbki zdecydujesz się przekazać. Mogą to być zarówno wymazy, jak i szczoteczka do zębów, włosy z cebulkami czy nawet nakładka na zęby albo inhalator. Co ważne – każdą próbkę obejmujemy gwarancją. Gdy zdarzy się (np. z powodu degradacji DNA), że próbka będzie niezdatna do testu, możesz bezpłatnie przekazać kolejną. Działamy do skutku w tej samej cenie.
Koszt badań DNA na ojcostwo – co ma na niego wpływ?
Zanim zlecisz badanie, sprawdź, co zawiera oferta. Poniżej znajdziesz 7 elementów, które mają wpływ na cenę testu i na pewność wyniku.
- Wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem 99,9999% – czyli zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Tylko taki wynik jest całkowicie pewny i jednoznaczny.
- Analiza 24 markerów DNA – to największa dostępna pula na rynku. Badanie tak dużej liczby markerów pozwala wydać jednoznaczny rezultat nawet w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko dziecko i domniemany ojciec. Wówczas analiza 16 markerów DNA może nie wystarczyć.
- Działanie zgodnie z normą ISO 17025 i uzyskane certyfikaty – jeśli laboratorium pracuje zgodnie z międzynarodowymi normami i regularnie poddaje się kontrolom zewnętrznym, możesz mieć pewność co do jakości realizowanych badań. Wdrożone procedury gwarantują Ci, że każda czynność wykonywana jest przez personel w taki sposób, że nie ma mowy o popełnionym błędzie.
- Wysokiej jakości odczynniki – w CentrumDNA stosujemy odczynniki marki PROMEGA, czyli najlepsze dostępne na rynku. Jeśli laboratorium zasłania się tajemnicą handlową, bądź ostrożny, ponieważ jakość odczynników może mieć wpływ na przeprowadzoną analizę.
- Profile genetyczne na wyniku – to właśnie te profile (nazywane „genetycznymi odciskami palca”) ustala się w teście na ojcostwo i ze sobą porównuje. Wynik badania DNA bez profili genetycznych jest bezwartościowy, ponieważ tylko dzięki nim masz dowód z przeprowadzonego testu.
- Podwójna kontrola wyniku wykluczającego ojcostwo – aby mieć pewność, że nie doszło do pomyłki, każde badanie, którego wynik wyklucza ojcostwo, powinno zostać przeprowadzone dwa razy, z dwóch różnych próbek i przez dwa niezależne zespoły.
- Gwarancja na próbki – czyli badanie do skutku bez dodatkowych opłat i możliwość dostarczenia następnej próbki. W niektórych laboratoriach za każdą dodatkową próbkę trzeba płacić, a przecież może się zdarzyć, że materiał nie będzie nadawał się do analizy (np. z powodu zanieczyszczenia innym DNA).

Praca w laboratorium