Badanie DNA koszt – od czego zależy cena badania?

badanie dna koszt, badania dna koszt, kozt badań dna, koszt badania dnaNa rynku istnieje wiele badań DNA, dlatego bardzo trudno wybrać te elementy, które są najważniejsze dla jego pewności i jakości. Nie zawsze niska cena badania DNA idzie w parze z wiarygodnym wynikiem. Badanie DNA koszt – co jest najważniejsze i na co zwrócić uwagę?

Badanie DNA koszt – jakość odczynników

Aby lekarz mógł postawić diagnozę, badanie powinno być realizowane na odczynnikach z certyfikatem IVD, który otrzymują tylko czołowi producenci. Niektóre laboratoria produkują własne odczynniki, które nie są poddawane kontrolom.

Badanie DNA koszt – zakres badania

Brak świadomości pacjentów powoduje, że zwykle zwracają oni uwagę tylko na nazwę badania. Wybierają więc badanie np. w kierunku trombofilii wrodzonej czy celiakii – które jednak nie bada wszystkich genów czy wariantów genu, które mogą wywoływać schorzenie.

Badanie DNA koszt – gwarancja na próbki

Badania genetyczne najczęściej wykonuje się na podstawie wymazu z policzka i to bardzo trwała i dobra próbka. Rzadko zdarza się jednak, że wymagane może być ponowne pobranie. W takiej sytuacji w niektórych laboratoriach trzeba dopłacić, dlatego lepiej wybrać placówkę z gwarancją na próbki.

Badanie DNA koszt – udział w kontrolach jakości

Gdy wybierasz badanie DNA – koszt jest ważny, ale dla pewności testu istotny jest też udział laboratorium w programach biegłości i kontrolach jakości. Jest on zwykle płatny i polega na ocenie przeanalizowanych próbek przez niezależną komisję. Warto wiec sprawdzić, czy laboratorium może pochwalić się certyfikatami.

Oceń