Badanie DNA koszt – od czego zależy cena badania?

badanie dna kosztNa rynku istnieje wiele badań DNA, dlatego bardzo trudno wybrać te elementy, które są najważniejsze dla jego pewności i jakości. Nie zawsze niska cena badania idzie w parze z wiarygodnym wynikiem. Badanie DNA koszt – co jest najważniejsze i na co zwrócić uwagę?

Badanie DNA koszt – jakość odczynników

Aby lekarz mógł postawić diagnozę, badanie powinno być realizowane na odczynnikach z certyfikatem IVD, który otrzymują tylko czołowi producenci. Niektóre laboratoria produkują własne odczynniki, które nie są poddawane kontrolom.

Badanie DNA koszt – zakres badania

Brak świadomości pacjentów powoduje, że zwykle zwracają oni uwagę tylko na nazwę badania. Wybierają więc badanie np. w kierunku trombofilii wrodzonej czy celiakii – które jednak nie bada wszystkich genów czy wariantów genu, które mogą wywoływać schorzenie.

Badanie DNA koszt – gwarancja na próbki

Badania genetyczne najczęściej wykonuje się na podstawie wymazu z policzka i to bardzo trwała i dobra próbka. Rzadko zdarza się jednak, że wymagane może być ponowne pobranie. W takiej sytuacji w niektórych laboratoriach trzeba dopłacić, dlatego lepiej wybrać placówkę z gwarancją na próbki.

Badanie DNA koszt – udział w kontrolach jakości

Gdy wybierasz badanie DNA koszt jest ważny, ale dla pewności testu istotny jest też udział laboratorium w programach biegłości i kontrolach jakości. Jest on zwykle płatny i polega na ocenie przeanalizowanych próbek przez niezależną komisję. Warto wiec sprawdzić, czy laboratorium może pochwalić się certyfikatami.