Ile kosztuje badanie DNA?

Badanie DNA nie należy do najtańszych. Koszt badania DNA zależy od różnego rodzaju czynników. Cena rozpoczyna się w granicach 200-400 złotych, a może kończyć się na kilku tysiącach. Dlaczego cena badana DNA jest tak zróżnicowana i co wpływa na jej koszt?

Jaki jest koszt badania dna, Co wpływa na koszt badania dna, Kto ponosi koszty za badania dna, Jaki jest koszt badania dna na ojcostwo

Jaki jest koszt badania dna?
Co wpływa na koszt badania dna?
Kto ponosi koszty za badania dna?
Jaki jest koszt badania dna na ojcostwo?

Jaki jest koszt badania DNA?

Badając jeden lub dwa geny możemy liczyć na koszty w wysokości kilkuset złotych. Cena takiego badania np. badania na celiakię waha się w okolicach 200-400 złotych, natomiast jeśli liczba badanych genów będzie o wiele większa cena może zaczynać się już od tysiąca złotych. Sekwencjonowanie genomu to bez wątpienia najdroższy test, czyli test na ojcostwo w ciąży – koszt takiego badania na ojcostwo może sięgać nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Co wpływa na koszt badania DNA?

Przede wszystkim np. koszt badania DNA na ojcostwo zależy od kilku istotnych czynników takich jak: ilość badanych genów, rodzaj pobieranej próbki, miejsce pobieranej próbki, liczba badanych osób oraz wykorzystywana metoda analizy. Na dodatkowe koszty badania na ojcostwo składa się również czas realizacji.

Kto ponosi koszty za badania DNA?

Koszty badania DNA na ojcostwo pokrywa zleceniodawca, czyli osoba, która zleciła wykonanie badania do laboratorium. Jeśli badanie DNA zostało zlecone do celów sądowych, np. w sprawie ustalenia ojcostwa, to sąd decyduje kto ponosi koszty, zazwyczaj pokrywa je strona przegrana. Zdarzają się przypadki, w których opłaty zostaną pokryte przez Skarb Państwa, ale tylko wtedy, gdy dziecko jest umieszczone w ośrodku opiekuńczym i sytuacja musi być jak najszybciej rozwiązana.

Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo?

Testy DNA są jedną z najlepszych metod na ustalenie ojcostwa. Zlecenie testu na ojcostwo może być wykonane prywatnie lub na prośbę sądu. Również w tym przypadku cena testu na ojcostwo zależy od różnych czynników. Jeśli wykonujemy test DNA na ojcostwo po narodzinach dziecka, koszt badania waha się w przedziale od 600 do 2500 złotych. Jeśli zdecydujemy się ustalić ojcostwo na podstawie próbki DNA w czasie ciąży, koszt wynosi około 7000 złotych. Test można wykonać już od ósmego tygodnia ciąży. Jeśli zdecydujemy się wykonać badanie po 15 tygodniu ciąży koszt testu na ojcostwo maleje do 2000-3000 złotych.