Badania na ojcostwo – jak zrobić badanie DNA?

Jak zrobić badania na ojcostwo, Czy badania na ojcostwo można zrobić na NFZ, Kto płaci za badania na ojcostwo, Czy można odmówić badania na ojcostwo

Badania na ojcostwo są najpewniejszym sposobem na wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa. Nic dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Tym bardziej, że do takiego testu DNA wystarczą dowolne próbki, np. szczoteczka do zębów, kubek, smoczek, włosy z cebulkami czy nawet nadgryzione ciastko. Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Jak zrobić badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można zrobić na NFZ?
Kto płaci za badania na ojcostwo?
Czy można odmówić badania na ojcostwo?

Jak zrobić badania na ojcostwo?

Test na ojcostwo można zrobić z każdego miejsca świata. Jak to możliwe i jak zrobić pewny test na ojcostwo? Do takiego testu wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek, pobrać je samodzielnie w domu i odesłać do laboratorium, które wyda pewny wynik. Istnieje oczywiście możliwość skorzystania z pomocy personelu medycznego w placówce. Wystarczą dowolne próbki z materiałem genetycznym badanych osób, by cieszyć się pewnym wynikiem.

Czy badania na ojcostwo można zrobić na NFZ?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy badania DNA na ojcostwo można zrobić na NFZ. Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę, jakie badania refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to badania o charakterze medycznym, których celem jest leczenie czy wykrycie chorób. Czy test DNA na ojcostwo jest takim badaniem? Nie, dlatego testy ojcostwa nie są refundowane.

Kto płaci za badania na ojcostwo?

A kto płaci za badania na ojcostwo? Najczęściej to osoba, która jest zleceniodawcą badania DNA. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uczestnicy testu na ojcostwo podzielili się kosztami inaczej. Badanie na ojcostwo można zrobić ponadto na korzystne raty. W przypadku sądowych badań ojcostwa koszt ponosi najczęściej strona przegrana, chyba że sąd ustali inaczej (np. opłaty po połowie lub rzadko przeniesienie ich na Skarb Państwa).

Czy można odmówić badania na ojcostwo?

A czy można odmówić badania na ojcostwo? Jeśli laboratorium analizuje 24 markery genetyczne, wynik będzie pewny nawet bez udziału matki (badanie tylko dziecka i domniemanego ojca). Można wykorzystać ponadto próbki dyskretne, takie jak maszynka do golenia, niedopałek papierosa, guma do żucia czy chusteczka z katarem.