Testy na ojcostwo – co warto wiedzieć

Testy na ojcostwo są obecnie najpewniejszą metodą pozwalającą ustalić ojcostwo. W Polsce istnieje wiele placówek medycznych, które posiadają w swojej ofercie usługę przeprowadzania testów DNA. W poniższym artykule rozwiewamy niektóre wątpliwości dotyczące badań genetycznych, między innymi, w jakim stopniu pewne są to testy i na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania sprawdzonego laboratorium.

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne, Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo, Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo, Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?
Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?
Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?
Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Czy do testu na ojcostwo potrzebne są profile genetyczne?

Aby móc przeprowadzić testy w kierunku ustalenia biologicznego ojcostwa, należy najpierw ustalić profil genetyczny danych osób. Przeważnie będzie to ojciec, dziecko oraz ewentualnie matka. Określenie profilu odbywa się przy pomocy wyizolowania DNA z materiału genetycznego, najczęściej ze śliny.

Ile procent powinien mieć pewny test na ojcostwo?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminalistyki wynik, który potwierdzi ojcostwo z bardzo wysokim prawdopodobieństwem, powinien wynosić powyżej 99,9999%. Natomiast w przypadku wykluczenia ojcostwa, wynik z wykluczeniem ojcostwa wynosi 100% – ma się zatem 100% pewności, że nie jest sie ojcem.

Jakie laboratorium wybrać do testu na ojcostwo?

Wybór odpowiedniego laboratorium do przeprowadzenia testu DNA na ojcostwo nie jest łatwy. Warto w pierwszej kolejności zapoznać się z oficjalną stroną danej placówki medycznej. Ważne informacje, jakie powinniśmy z niej wyciągnąć, to ile lat funkcjonuje dane laboratorium, jakie posiada certyfikaty oraz jakie dostępne metody badania DNA stosuje. Dla niektórych ważnym wyznacznikiem jakości laboratorium jest również profesjonalne podejście obsługi klienta.

Czy w każdej przychodni można zrobić test na ojcostwo?

Niestety, wykonanie badania na ojcostwo nie jest możliwe w każdej przychodni. Nie wszystkie placówki medyczne mają bowiem odpowiedni sprzęt, czy wyszkolony personel, który mógłby takie testy DNA przeprowadzić. Aby wykonać badanie DNA na potwierdzenie ojcostwa, należy skierować się do specjalistycznego laboratorium, które posiada w swojej ofercie dane usługi.