Czy test na ojcostwo jest refundowany?

testy na ustalenie ojcostwa, test na ustalenie ojcostwaTesty na ustalenie ojcostwa, zwłaszcza te przeprowadzane na potrzeby prywatne, są w 100% opłacane z własnych środków finansowych. NFZ refunduje wyłącznie takie  badania, które posiadają zastosowania medyczne. Testy na ustalenie ojcostwa, pomimo że wykorzystują nierzadko identyczną metodę analizy co badania z zakresu diagnostyki medycznej, nie są traktowane jak badania mające na celu poprawę zdrowia pacjenta. Stąd też koszty ich realizacji musi w całości pokryć sam klient.

Sąd może opłacić badanie na koszt Skarbu Państwa

testy na ustalenie ojcostwa, test na ustalenie ojcostwaNieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku testów na ojcostwo wykonywanych na potrzeby sądowe i zlecanych bezpośrednio przez sąd. Nie ma oczywiście przepisu, który jednoznacznie regulowałby „refundację” kosztów takiego badania ojcostwa. Jednakże w nielicznych sytuacjach mogą one zostać przeprowadzone na koszt Skarbu Państwa. Są to między innymi takie przypadki, w których dziecko trafia do ośrodka opiekuńczego, lub też strony znajdują w ciężkiej sytuacji materialnej i nie są w stanie opłacić badania.

W pozostałych przypadkach obowiązkiem pokrycia kosztów badania DNA obciążony jest już wyłącznie klient, a właściwie osoba  która wniosła pozew do sądu o ustalenie/zaprzeczenie ojcostwa lub też strona przegrana. Ostateczna decyzja zawsze należy do sądu. Bywają również sytuacje, w których koszty badania zostają podzielone pomiędzy stronami.

W porównaniu z rokiem 2003 koszty testów na ojcostwo spadły w niektórych placówkach nawet do 50%. Nasze laboratorium wprowadziło również korzystne formy płatności ratalnej, co sprawia, że koszt badania na ojcostwo nie stanowi już tak dużego obciążenia.

.

Więcej informacji:

 

.

powrót