Czy test na ojcostwo można zrobić samodzielnie?

Chcesz wykonać test na ojcostwo samodzielnie? Jeśli zależy Ci na dyskrecji lub nie masz możliwości zrobienia badania w przychodni, to jest to najlepsze rozwiązanie. Procedura pobrania materiału do badań jest bezpieczna i bardzo prosta, dzięki czemu wykonasz wszystkie kroki bez wychodzenia z domu!

Tego dowiesz się z artykułu:

Samodzielny test na ojcostwo – czym są testy na ojcostwo?

Test na ojcostwo samodzielnie wykonany – od czego zacząć?

Wynik samodzielnego testu na ojcostwo

Samodzielny test na ojcostwo – czym są testy na ojcostwo?

Testy na ojcostwo należą do badań DNA, których celem jest porównanie materiału genetycznego pochodzącego od badanych osób – w tym przypadku najczęściej dziecka i jego domniemanego ojca.

Nie ma znaczenia czy badanie na ojcostwo zlecane jest w placówce medycznej czy test wykonywany jest w domu przez Pacjenta – przebieg i metoda badania są dokładnie takie same. Metoda badania polega na ustaleniu profili genetycznych osób badanych – są one dziedziczone po rodzicach, w połowie po matce i ojcu. Porównanie profili genetycznych pozwala uzyskać informację, czy mężczyzna objęty badaniem jest ojcem danego dziecka.

Zazwyczaj ustala się profile genetyczne w oparciu o badanie na 24 markerach DNA – tę metodę uznano za złoty standard na rynku. Test wykonany na 24 markerach pozwala zbadać kwestię ojcostwa bez udziału matki dziecka.

Test na ojcostwo samodzielnie wykonany – od czego zacząć?

Czy test na ojcostwo można wykonać samodzielnie? Jak najbardziej, jest to bardzo popularna metoda wykonywania testów – cały proces jest bezpieczny i bardzo prosty.

Na początek – zamawiamy zestaw do pobrania próbek – przez telefon, stronę www lub mailowo.
W zestawie znajdują się wszystkie przedmioty, za pomocą których można pobrać potrzebny materiał genetyczny

Następnie – pobieramy próbki. Jednym z elementów zestawu jest instrukcja – znajdują się w niej informacje, jak prawidłowo pobrać materiał do badań. Jako próbki mogą posłużyć wymazy z policzka lub próbki dyskretne.

Wymaz z policzka – aby pobrać wymaz z policzka wystarczy 10-15 razy potrzeć jego wewnętrzną stronę patyczkiem z bawełnianą końcówką. Następnie powtarzamy tę czynność drugim patyczkiem w przypadku drugiego policzka

Próbki dyskretne – są to tzw. mikroślady, czyli przedmioty, na których znajduje się materiał genetyczny danej osoby. Mogą to być np. maszynka do golenia, sztućce, włosy z cebulkami, smoczek, paznokcie, szczoteczka do zębów, słomka po soku, chusteczką z wydzieliną z nosa itp. Badanie DNA, które opiera się na analizie próbek dyskretnych jest równie pewne, co test oparty na materiale pobranym z wymazu z policzka.

Na koniec – zabezpieczamy wszystkie próbki – wkładamy je do opakowań, które wchodziły w skład zamówionych zestawów. Następnie wypełniamy formularz zlecenia i nadajemy przesyłkę. Ostatnim krokiem jest opłacenie badania w wybranej przez siebie formie i oczekiwanie na wynik testu.

Wynik samodzielnego testu na ojcostwo

Samodzielny test na ojcostwo daje tak samo pewny wynik, jak w przypadku badania realizowanego w placówce medycznej. Rezultat jednoznacznie potwierdza lub wyklucza pokrewieństwo między domniemanym ojcem, a dzieckiem.

Czas oczekiwania na wynik badania różni się w zależności od próbek, które zostały oddane do badań. Jeżeli badane były wymazy z policzka, czas oczekiwania na wynik wynosi od 3 do 5 dni roboczych od chwili przekazani próbek do laboratorium. W przypadku próbek dyskretnych czyli mikrośladów – całe badanie trwa od 5 do 10 dni roboczych. Wynik badania można uzyskać w wybrany, dogodny dla siebie sposób: bezpośrednio w laboratorium, online lub listem poleconym (przesyłkę możemy nadać dyskretnie – bez logo firmy, pieczątek i danych laboratorium).

Wynik samodzielnego testu na ojcostwo może być również przedstawiony w sądzie np. w przypadku spraw o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Jest to doskonały dowód również sprawach o alimenty lub sprawach rozwodowych. Przeprowadzenie testu na ojcostwo bardzo często skraca czas procesów w powyższych sprawach. Gwarantuje to oszczędność czasu, pieniędzy i wielu negatywnych emocji.

Praca laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

porozmawiaj o badaniu z konsultantem