Jak pobrać i przechowywać próbki mikrośladowe?

Jak pobrać i przechowywać próbki mikrośladowe

Pobranie i zabezpieczenie próbek mikrośladowych jest bardzo proste i na pewno sobie z tym poradzisz. Zalecamy, aby pobierać je używając jednorazowych rękawiczek. Jeżeli jednak nie możesz założyć rękawiczek pamiętaj o tym, aby nie dotykać rękami miejsc w których może znajdować się DNA badanej osoby.

 

“Mokre” próbki np. wydzielina z nosa

Jeżeli do badania na ojcostwo chcesz dostarczyć takie próbki jak szczoteczka do zębów, chusteczka z wydzieliną, guma do żucia itd. to materiał należy pozostawić do jego wyschnięcia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko pojawienia się pleśni.

Mikroślady najlepiej umieścić w czystej, papierowej kopercie bądź sterylnym pojemniku (takim jak na mocz, do kupienia w aptece). Pobrane próbki wraz  z wypełnionym formularzem możesz następnie:

  • Odesłać pocztą w kopercie bąbelkowej (zamawiając nasz zestaw taka koperta będzie dostępna w zestawie),
  • Zadzwonić do nas i zamówić kuriera po odbiór próbek na nasz koszt:  534 942 008
  • Dostarczyć osobiście do laboratorium

“Szklane” próbki np. szklanka

szklankaJeżeli w badaniu ojcostwa chcesz wykorzystać takie próbki jak szklanka, kubek czy butelka pamiętaj o tym, aby taki materiał zabezpieczyć w inny sposób niż pozostałe próbki. Włożenie ich do koperty spowoduje, że zostaną one potłuczone podczas transportu. Dlatego też zalecamy, aby taki rodzaj próbki umieścić w twardym pudełku, i owinąć folią bąbelkową. Dodatkowo do pudełka włóż jakikolwiek wypełniacz, tak aby szklanka nie przemieszczała się po pudełku. W ten sposób zabezpieczony materiał wkładamy do koperty bąbelkowej i na samym wierzchu piszemy “UWAGA SZKŁO”..

Ważne! Próbki mikrośladowe nie powinny być narażone na promieniowanie UV powodujące degradację DNA. Warto także wiedzieć, że długotrwałe przechowywanie lub transport bardzo wilgotnych próbek w wysokiej temperaturze, panującej np. podczas letnich upałów, może doprowadzić do namnażania się drobnoustrojów uniemożliwiających dokonanie analizy..

.

Masz dodatkowe pytania? Zadzwoń do naszych konsultantów:

  • Tel stacjonarny:  (61) 669 05 41
  • Tel kom: 534 942 008