Cały proces związany z badaniem DNA stawia przed nami wiele pytań. Jednym z głównych jest pytanie dotyczące tego, kto pokrywa koszty testu na ojcostwo. Otóż sporo osób zastanawia się, czy to osoba zlecająca płaci za badanie czy też może sąd? A może tego typu testy są wykonywane bezpłatnie lub w kilku ratach? Już teraz dowiedz się najważniejszych informacji związanych z kosztami testów na ojcostwo.

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?

Pierwszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć w takiej sytuacji, dotyczy tego, z jakiego powołania wykonuje się test DNA na ojcostwo. Jeżeli zlecenie owego testu nie pochodzi z sądu, to w takim przypadku wszelkie koszta pokrywa zleceniodawca (osoba zlecająca).

Oczywiście w ramach takiego testu wszelkie osoby zainteresowane mogą bezpośrednio między sobą podzielić koszty. Tutaj warto jedynie pamiętać o tym, aby test opłacić w całości, ponieważ w innym przypadku wynik może nie zostać wydany.

To może Cię zainteresować: Badanie DNA cena – czy warto wybrać najtańsze badanie ojcostwa?

Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo do sądu?

Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy test na ojcostwo potrzebny będzie do sądu, jednak nie odbędzie się on z jego skierowania. W tej sytuacji to również osoba zlecająca pokrywa wszelkie koszta. 

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda natomiast, gdy to właśnie sąd wnioskuje o badanie na ojcostwo. Wtedy to właśnie sam organ wymiaru sprawiedliwości decyduje o opłatach. Z reguły decyzją sądu to strona przegrana ponosi wszelkie koszta, jednak możliwe jest również podzielenie ich po połowie między stronami lub w inny sposób.

Czy test na ojcostwo można zrobić bezpłatnie?

W sytuacji gdy testy na ojcostwo są wymagane przez sąd i kieruje on uczestników na badania, sporo osób liczy na pokrycie wszelkich kosztów właśnie przez sąd.

W rzeczywistości sytuacja jednak nie jest częsta. Najczęściej tego typu przypadki można odnotować, gdy poważnie zagrożone jest dziecko i jego sytuacja, np. podczas pobytu w domu dziecka bądź innym zakładzie opiekuńczym.

Warto również wspomnieć, że sam test na ojcostwo nie dotyczy spraw związanych ze zdrowiem czy leczeniem, a więc nie może on być refundowany poprzez NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia).

Ostatecznie należy stwierdzić, że wszelkiego rodzaju badania DNA na ojcostwo są możliwe do wykonania bezpłatnie, ale dzieje się to bardzo rzadko. W przypadku jakichkolwiek problemów czy też wątpliwości takie badanie najlepiej wykonać i opłacić na własną kieszeń. Warto zaznaczyć, że w przypadku jakichkolwiek problemów z natychmiastowym sfinansowaniem takiego badania, można skorzystać z rozłożenia kosztów na raty. Jest to oczywiście możliwe po wcześniejszych rozmowach z danym laboratorium.

Poczytaj więcej: Czy test na ojcostwo jest refundowany?