Badanie DNA cena – czy warto wybrać najtańsze badanie ojcostwa?

czy warto wybrać najtańsze badanie ojcostwaBadanie DNA na ojcostwo możesz zrobić nawet za 500 złotych. Czy tak niska cena pozwala jednak zrobić pewny i jednoznaczny test? Badanie DNA cena – od czego zależy koszt badania, na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium i jak wybrać najpewniejszy test? Sprawdź.

Badanie DNA cena – niski koszt = wysoka jakość? Niekoniecznie…

Gdy decydujesz się na badanie na ojcostwo –  cena jest istotna. Dobrze jednak mieć świadomość, że najtańsze badania wcale nie muszą być dobrej jakości. W końcu laboratoria muszą obciąć jakoś koszty… Czy chcesz zatem oszczędzać na teście, którego rezultat jest dla Ciebie tak ważny?

Badanie DNA cena – jak swoje koszty mogą obcinać tanie laboratoria?

Żeby rezultat testu na ojcostwo był pewny i jednoznaczny, laboratorium poddaje się kontrolom wewnętrznym i zewnętrznym, bierze udział w badaniach biegłości i sprawdza jakość swoich badań, a także szkoli pracowników. Ze względu na wysokie koszty nie wszystkie placówki decydują się na takie kontrole, a wtedy badania ojcostwa są tańsze. Ale niekoniecznie pewne…

Badanie DNA cena – niski koszt bywa kosztem początkowym

Bardzo często zdarza się, że 500 złotych to cena testu na ojcostwo, ale początkowa, do której trzeba dopłacić. I to za takie opcje, które w odrobinę droższych badaniach są zawarte w cenie. Są to przykładowo rezultat po polsku czy profile DNA na wyniku. Często konieczne jest też dopłacenie za przekazanie kolejnej próbki (gdyby materiał genetyczny nie nadawał się do badania, np. ze względu na degradację DNA). Warto zatem sprawdzić, czy podana cena jest kosztem ostatecznym, żeby nie dopłacać.

Rate this post