Kto może wykonywać badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo można wykonać dyskretnie, w korzystnej cenie i co ważne, nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Badania DNA cieszą się popularnością – pozwalają zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć ojcostwo. Wyniki mogą być wykorzystywane do celów prywatnych oraz jako dowód w sprawach sądowych.

Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo, Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą, Czy badania na ojcostwo mogą się mylić, Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo

Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?
Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?
Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?

Jakie próbki są najlepsze do badania na ojcostwo?

Najlepsze są te próbki, które zawierają materiał genetyczny w odpowiedniej ilości, który da się łatwo wyizolować. Najczęściej próbka pobierana jest na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Nie oznacza to jednak, że próbki pozyskiwane z tzw. mikrośladów są gorsze – można je pozyskać z przedmiotów codziennego użytku, włosów, śliny.

Czy badania na ojcostwo można wykonać przebywając za granicą?

Laboratoria oferują wygodną formę badań, które można wykonywać nawet podczas przebywania za granicą. Zestaw pobraniowy klient zamawia pod wskazany adres, a następnie przy pomocy kuriera odsyła pobrane próbki bezpośrednio do analizy. Dla laboratorium nie ma żadnego znaczenia, skąd próbki zostaną dostarczone. Wynik testu na ojcostwo jest odsyłany pod wskazany adres lub udostępnia się go klientowi drogą elektroniczną.

Czy badania na ojcostwo mogą się mylić?

Badania na ojcostwo się nie mylą i z tego powodu są wykorzystywane przez sądy jako dowody w wielu sprawach. Ważne jest, by wykonywać badania DNA na ojcostwo analizujące 24 markery genetyczne. Wówczas wiarygodność wyniku w przypadku potwierdzania ojcostwa to 99,9%, natomiast w przypadku wykluczenia ojcostwa – 100%. Takie wyniki można uznać za całkowicie wiarygodne.

Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie badań na ojcostwo?

Laboratoria zajmujące się analizą DNA nie określają, kto ma być zleceniodawcą badania. Może być to zarówno rodzic, jak i dziadkowie czy osoba postronna. Niejednokrotnie zdarza się, że testy DNA na ojcostwo wykonują dziadkowie dziecka i to często bez wiedzy rodziców. Teoretycznie rodzice powinni wyrazić zgodę na badanie ojcostwa, w praktyce jednak laboratoria nie wymagają żadnego pisemnego czy ustnego poświadczenia.