Jakie nakłady finansowe wiążą się z testami na ojcostwo?

Testy na ojcostwo można przeprowadzić w dowolnym momencie życia dziecka. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok warto wiedzieć jak wiarygodne są ich wyniki i z jakimi kosztami się to wiążę.

Ile kosztuje test na ojcostwo, Czy test na ojcostwo jest pewny, Kiedy można zrobić test na ojcostwo, Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd

Ile kosztuje test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo jest pewny?
Kiedy można zrobić test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Koszta związane z wykonaniem testów na ojcostwo potrafią być bardzo zróżnicowane. Ile kosztuje test na ojcostwo? Co do zasady koszty kształtują się jednak następująco:

  • test na ojcostwo wykonywany w celach prywatnych obejmujący 2 osoby, którego celem jest uzyskanie wyników na podstawie których można w 100% wykluczyć ojcostwo lub też potwierdzić je w 99,9% to nakład finansowy rzędu 600 złotych
  • test na ojcostwo, którego wyniki będą wykorzystane do celów sądowych obejmujący minimum 3 osoby (matkę, dziecko i prawdopodobnego ojca) z pobraniem próbek materiału genetycznego w asyście biegłego sądowego to koszt około 1500 złotych. Badaniu kolejnych osób towarzyszą koszta dodatkowe w wysokości 350 złotych za osobę
  • test na ojcostwo w trakcie ciąży można przeprowadzić od 10 tygodnia jej trwania, a nakłady finansowe z nim związane to około 6000 złotych .

Czy test na ojcostwo jest pewny?

Badania genetyczne w postaci badań na ojcostwo są bardzo wiarygodne. Pozwalają one na 100% wykluczenie ojcostwa badanego mężczyzny. Za pomocą testu na ojcostwo ustala się również, że dany mężczyzna jest ojcem z 99,999% prawdopodobieństwem.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo można przeprowadzić w każdym momencie życia dziecka. Laboratoria specjalizujące się w badaniach genetycznych posiadają szeroką ofertę analiz skierowaną również do kobiet będących jeszcze w ciąży.

Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Warto wiedzieć, że test na ojcostwo, którego wyniki są przeznaczone do użytku sądowego obejmuje minimum 3 osoby czyli matkę, dziecko i domniemanego ojca. Pobranie próbki materiału genetycznego odbywa się pod nadzorem biegłego sądowego, co również determinuje cenę badania. Koszt związany z badaniem to około 1500 złotych. Przebadanie każdej kolejnej osoby to dodatkowy koszt wynoszący w przybliżeniu 350 złotych za badaną osobę.