Jak wygląda przebieg testu na ojcostwo?

Jaki test ojcostwa najlepiej wybrać, Jak pobrać materiał do testu ojcostwa, żeby nadawał się do badania, Czyj materiał jest niezbędny do testu ojcostwa, Jaki jest koszt testu ojcostwaTest ojcostwa można wykonać na kilka sposobów. Warto dowiedzieć się czym one różnią się, a także w jaki sposób pobrać potrzebny materiał genetyczny. Dzięki testom DNA można raz na zawsze rozwiać wszelkie swoje wątpliwości.
Jaki test ojcostwa najlepiej wybrać?
Jak pobrać materiał do testu ojcostwa żeby nadawał się do badania?
Czyj materiał jest niezbędny do testu ojcostwa?
Jaki jest koszt testu ojcostwa?

Jaki test ojcostwa najlepiej wybrać?

Test ojcostwa prywatny jest przeznaczony szczególnie dla tych, którzy otrzymany wynik chcą potraktować prywatnie bądź jako wstępny dowód, dzięki któremu będzie można rozpocząć postępowanie związane z zaprzeczeniem ojcostwa. Taki wynik może stanowić wartość dowodową dla sądu, jeśli sąd uzna go, mimo że ma ono nieformalną procedurę pobrania materiału. Ważne, iż w takim teście nie musi uczestniczyć matka.

Kolejnym typem jest sądowy test ojcostwa. Jest on dedykowany tym, którzy chcą wykorzystać dany wynik jako formę dowodu w sądowej sprawie. Może on być zlecony nie tylko przez sąd, ale również przez osobę prywatną. W takim badaniu musi uczestniczyć matka, dziecko i domniemany ojciec.

Test ojcostwa za pomocą mikrośladów jest przeznaczony zwłaszcza dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą pobrać standardowego materiału do wykonania badania. Takimi próbkami mogą być np. włosy wyrwane z cebulkami. Taki test nie jest pełnowartościowym dowodem dla sprawy sądowej.

Jak pobrać materiał do testu ojcostwa żeby nadawał się do badania?

Materiał do testu DNA na ojcostwo można pobrać samodzielnie. To rozwiązanie jest nie tylko bezbolesne, ale także szybkie. Próbka jest niezwykle trwała, więc można ją przechowywać nawet przez dłuższy czas. Wszelkie wymagane elementy jak np. rękawiczki znajdują się w zestawie pobraniowym. Po pobraniu należy podpisać wymazy do kogo należą, natomiast jeśli badanie jest anonimowe to wystarczy wpisać „domniemany ojciec” itd.

Mikroślady również stanowią przedmiot materiału genetycznego. Może nimi być np. szczoteczka do zębów, smoczek bądź niedopałek papierosa. Wystarczy je tylko zapakować w jednorazowych rękawiczkach do koperty/kartonu.

Czyj materiał jest niezbędny do testu ojcostwa?

Test na ojcostwo wymaga pobrania materiału genetycznego od dziecka oraz potencjalnego ojca. W przypadku testu do sądu, matka także musi brać w nim udział. Test potwierdza ojcostwo aż w 99,99%, a wyklucza je w 100%.

Jaki jest koszt testu ojcostwa?

Ceny testu ojcostwa jest zależna od laboratorium i od formy badania – czy jest ono wykonywane prywatnie lub przez sąd. Cena badania DNA wykonywanego przez sąd zwykle wynosi 1500-2000zł, a prywatny test 500-1700zł.