Test na ojcostwo bez udziału matki? Czy jest w ogóle możliwy?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Test na ojcostwo bez udziału matki?

Mężczyźni rozważający poddanie się testowi DNA na ojcostwo często zadają sobie pytanie: czy można zrobić test na ojcostwo bez udziału matki? Do wydania jednoznacznego wyniku w ogromnej większości wystarczą próbki od ojca i dziecka. Dzięki analizie 24 markerów DNA wynik będzie zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Udział matki jest niezbędny jedynie w przypadku badania z pełną procedurą sądową.

Czy matka musi wziąć udział w teście na ojcostwo?

Testy na ojcostwo bez udziału matki pozwalają na jednoznaczne zaprzeczenie lub potwierdzenie biologicznego pokrewieństwa. Badanie na ojcostwo jest w stanie zaprzeczyć ojcostwo na 100% lub je potwierdzić na ponad 99,9999% – dzięki analizie 24 markerów DNA. Przez wielu Pacjentów wyniki tego rodzaju badań są wykorzystywane w sądzie.

A jak to możliwe? Odpowiedź tkwi w genetyce. Każdy człowiek posiada swój własny, unikatowy zestaw DNA, który pełni funkcję nośnika informacji genetycznej. Natura w tym akurat przypadku okazała się wyjątkowo sprawiedliwa, gdyż połowę tego zestawu dziedziczymy po matce, a połowę po ojcu.

W kodzie genetycznym znajdują się miejsca charakterystyczne tylko dla nas samych, a nazywa się je układami niekodującymi lub markerami. Każdy marker oznacza się za pomocą dwóch liczb – po jednej od każdego z biologicznych rodziców. Badanie DNA w kierunku ustalenia spornego ojcostwa polega na zbadaniu tych właśnie markerów, a konkretnie na sprawdzeniu zgodności połowy liczb należących do dziecka z odpowiednią połową tych wartości u ojca. Na tej właśnie podstawie określa się wątpliwe pokrewieństwo między dwiema osobami.

Kiedy udział matki w teście na ojcostwo jest konieczny?

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której włączenie materiału genetycznego matki okazuje się konieczne. Jakie to przypadki?

Chęć wykonania testu DNA o charakterze sądowym. Badanie tego rodzaju wymaga obecności co najmniej trzech osób, a więc ojca, dziecka oraz matki. Jest to warunek niezbędny, aby sądowy test na ojcostwo mógł dojść do skutku. Co więcej test wykonywany na potrzeby sądu wymaga potwierdzenia tożsamości wszystkich badanych osób. W tym celu jego uczestnicy muszą okazać właściwe dokumenty.

Ryzyko, że ojcem może być jeden z dwóch blisko spokrewnionych mężczyzn (np. ojciec i syn, dwóch braci). Materiał genetyczny tych osób jest zwykle bardzo podobny, co może znacznie utrudnić jednoznaczne wskazanie faktycznego ojca. W niektórych sytuacjach zamiast materiału od matki wystarczy włączenie próbek obu mężczyzn.

Czy matka może nie zgodzić się na testy DNA?

Prywatne badanie na ojcostwo może zlecić dowolna osoba. Zależnie od danej sytuacji test będzie anonimowy (bez danych uczestników) lub z danymi osobowymi. Nie ma potrzeby, aby do badania przedstawiać pisemną zgodę obojga rodziców.

Jak zrobić test na ojcostwo?

Zamów zestaw telefonicznie lub online albo umów się na wizytę w wybranej placówce. Wystarczą dowolne próbki od ojca i dziecka, np. wymazy, maszynka do golenia, smoczek, szczoteczka do zębów.


Opinie Pacjentów – sprawdź co o nas mówią

Oceń
Oceń
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Oceń