Test na ojcostwo bez udziału matki?

Mężczyźni rozważający poddanie się testowi DNA na ojcostwo często zadają sobie pytanie: czy można zrobić test na ojcostwo bez udziału matki? Do wydania jednoznacznego wyniku w ogromnej większości wystarczą próbki od ojca i dziecka ✅ Dzięki analizie 24 markerów DNA (złoty standard) wynik będzie zgodny z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Udział matki jest niezbędny jedynie w przypadku badania z pełną procedurą sądową.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy matka musi wziąć udział w teście na ojcostwo?

Testy na ojcostwo bez udziału matki pozwalają na jednoznaczne zaprzeczenie lub potwierdzenie biologicznego pokrewieństwa. Badanie na ojcostwo jest w stanie zaprzeczyć ojcostwo na 100% lub je potwierdzić na ponad 99,9999% – dzięki analizie 24 markerów DNA. Przez wielu Pacjentów wyniki tego rodzaju badań są wykorzystywane w sądzie.

A jak to możliwe? Odpowiedź tkwi w genetyce. Każdy człowiek posiada swój własny, unikatowy zestaw DNA, który pełni funkcję nośnika informacji genetycznej. Natura w tym akurat przypadku okazała się wyjątkowo sprawiedliwa, gdyż połowę tego zestawu dziedziczymy po matce, a połowę po ojcu.

W kodzie genetycznym znajdują się miejsca charakterystyczne tylko dla nas samych, a nazywa się je układami niekodującymi lub markerami. Każdy marker oznacza się za pomocą dwóch liczb – po jednej od każdego z biologicznych rodziców. Badanie DNA w kierunku ustalenia spornego ojcostwa polega na zbadaniu tych właśnie markerów, a konkretnie na sprawdzeniu zgodności połowy liczb należących do dziecka z odpowiednią połową tych wartości u ojca. Na tej właśnie podstawie określa się wątpliwe pokrewieństwo między dwiema osobami.

Kiedy udział matki w teście na ojcostwo jest konieczny?

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której włączenie materiału genetycznego matki okazuje się konieczne. Jakie to przypadki?

⏩ Chęć wykonania testu DNA o charakterze sądowym. Badanie tego rodzaju wymaga obecności co najmniej trzech osób, a więc ojca, dziecka oraz matki. Jest to warunek niezbędny, aby sądowy test na ojcostwo mógł dojść do skutku. Co więcej test wykonywany na potrzeby sądu wymaga potwierdzenia tożsamości wszystkich badanych osób. W tym celu jego uczestnicy muszą okazać właściwe dokumenty.

⏩ Ryzyko, że ojcem może być jeden z dwóch blisko spokrewnionych mężczyzn (np. ojciec i syn, dwóch braci). Materiał genetyczny tych osób jest zwykle bardzo podobny, co może znacznie utrudnić jednoznaczne wskazanie faktycznego ojca. W niektórych sytuacjach zamiast materiału od matki wystarczy włączenie próbek obu mężczyzn.

Czy matka może nie zgodzić się na testy DNA?

Prywatne badanie na ojcostwo może zlecić dowolna osoba. Zależnie od danej sytuacji test będzie anonimowy (bez danych uczestników) lub z danymi osobowymi. Nie ma potrzeby, aby do badania przedstawiać pisemną zgodę obojga rodziców.

Jak zrobić test na ojcostwo?

🎯 Zamów zestaw telefonicznie lub online albo umów się na wizytę w wybranej placówce. Wystarczą dowolne próbki od ojca i dziecka, np. wymazy, maszynka do golenia, smoczek, szczoteczka do zębów.

test na ojcostwo bez udziału matki
test na ojcostwo bez udziału matki

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

porozmawiaj o badaniu z konsultantem