Ile zapłacimy za test DNA?

Różnica cen testów DNA jest dostrzegalna już na pierwszy rzut oka. Aby nie pogubić się, szukając właściwej oferty, warto dowiedzieć się, jaki jest średni koszt testu na ojcostwo i co na niego wpływa. Taka wiedza pozwoli nam na wybranie odpowiedniej placówki i zabezpieczenie się przed ukrytymi kosztami.

Ile zapłacimy za test DNA

Jaki jest koszt testów dna?
Co wpływa na koszt testów dna?
Kto ponosi koszty za testy dna?
Jaki jest koszt testu dna na ojcostwo?

Jaki jest koszt testów DNA?

Obecnie laboratoria oferują wykonanie testu DNA na ojcostwo w różnym przedziale cenowym. Jeżeli decydujemy się na badanie na ojcostwo po narodzinach dziecka, cena badania ojcostwa waha się od 500 zł do nawet 1000zł. W przypadku testu DNA, który ma być przeprowadzony jeszcze w łonie matki, przed narodzinami, cena badania DNA wzrasta. Zakres kosztów takiego badania jest ustalony od 2000zł do 6000zł.

Co wpływa na koszt testów DNA?

Na koszt testów DNA wpływa nie tylko czas, w którym je wykonujemy. Istotny jest również poziom laboratorium. Im lepsza placówka z dużą ilością certyfikatów i odpowiednich akredytacji, tym wyższa cena testu na ojcostwo. Ponadto na koszt wpływa sama jakość badania. Trzeba wiedzieć, że jeżeli chcemy uzyskać wynik, którego prawdopodobieństwo wynosi 99,99%, laboratorium musi wykorzystać pełną pulę markerów DNA, czyli 24 markery DNA, a nie tylko 16 z nich, jak to jeszcze czasem ma miejsce.

Kto ponosi koszty za testy DNA?

Testy na ojcostwo to badanie prywatne, za które koszt badania DNA ponosi sam zlecający. Nie ma tutaj możliwości refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego że badanie nie ma na celu poprawy jakości życia i zdrowia pacjenta. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy badanie DNA na ojcostwo  zlecone jest przez organy wyższe, takie jak sąd. W tym przypadku, jeżeli wykażemy naszą niezdolność finansową, możemy liczyć na refundację ze strony Państwa.

Jaki jest koszt testu DNA na ojcostwo?

Koszt testu DNA na ojcostwo wynosi najczęściej 600-800 zł, jeżeli badanie jest wykonywane po narodzinach dziecka. Test ojcostwa w łonie matki kosztuje od 2000 zł do 6000 zł. Warto dobrać placówkę, która podaje cenę bez ukrytych dodatkowych opłat i cieszy się zaufaniem wśród klientów. Coraz więcej laboratoriów pozwala ponadto na rozłożenie płatności za test DNA na ojcostwo na korzystne dla nas raty.