Cena testu na ojcostwo

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze badania DNA

Ceny testów na ojcostwo bardzo się różnią – obecnie na rynku dostępne są badania za 500-2500 złotych. Skąd te różnice w cenie? Czy bardzo tanie testy na ojcostwo są tak samo pewne jak badania, za które płaci się więcej? Zanim zdecydujesz się na badanie – sprawdź, co wpływa na cenę testu na ojcostwo i na co zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium i konkretnej oferty.

Tanie testy na ojcostwo? To nie zawsze świetna okazja…

Przeglądasz oferty i Twoją uwagę zwraca przede wszystkim niska cena? To naturalne – zwykle chcemy zapłacić jak najmniej, żeby przesadnie nie obciążać swojego portfela. Tym bardziej, że mało kto zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę wpływa na cenę takiego badania…

Niska cena i wysoka jakość nie zawsze idą w parze – a przecież badanie na ojcostwo wykonujesz raz w życiu, więc jego wynik musi być pewny i jednoznaczny.

Aby obniżyć cenę testu, laboratoria często po prostu rezygnują z udziału w programach biegłości czy szkoleń. Zwykle jest to bowiem kosztowne i wymaga dostosowania pracy do rygorystycznych wymogów, na co nie wszystkie placówki są gotowe. Tymczasem działanie zgodnie z normą ISO 17025 i uzyskane certyfikaty nie tylko gwarantują pewny wynik, ale świadczą też o bezstronności i wiarygodności laboratorium.

Niska cena testu na ojcostwo nierzadko jest również po prostu ceną początkową – później laboratorium pobiera dalsze opłaty za opcje, które powinny znajdować się w standardzie. Jakie? Czasami dodatkową opłatę trzeba uiścić, by uzyskać wynik po polsku, przebadać kolejną próbkę czy otrzymać na swoim rezultacie profile genetyczne…

Stała cena – w CentrumDNA masz pewność, ile zapłacisz

W CentrumDNA masz zawsze stałą cenę i od początku wiesz, ile zapłacisz – bez dodatkowych, ukrytych kosztów. Bez względu na to, jakie próbki przekażesz (np. wymazy z policzka, szczoteczkę czy maszynkę do golenia) cena będzie taka sama. Każda próbka objęta jest ponadto gwarancją. Co to oznacza? Jeśli okaże się, że przekazany materiał nie nadaje się do badania (np. zawiera mieszaninę DNA) – bezpłatnie przebadamy kolejną próbkę. I tak do skutku!

Zanim zdecydujesz się na zlecenie testu na ojcostwo, dobrze zatem sprawdzić, co jest oferowane w cenie i standardzie. Dzięki temu zyskasz pewność nie tylko co do jakości rezultatu, ale też – ostatecznej ceny badania.

Co wpływa na cenę testu na ojcostwo? Zwróć uwagę na te 7 elementów

  • Wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem 99,9999% – czyli zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii. Tylko taki wynik jest całkowicie pewny i jednoznaczny.
  • Analiza 24 markerów DNA – to największa dostępna pula na rynku. Badanie tak dużej liczby markerów pozwala wydać jednoznaczny rezultat nawet w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko dziecko i domniemany ojciec. Wówczas analiza 16 markerów DNA może nie wystarczyć.
  • Działanie zgodnie z normą ISO 17025 i uzyskane certyfikaty – jeśli laboratorium pracuje zgodnie z międzynarodowymi normami i regularnie poddaje się kontrolom zewnętrznym, możesz mieć pewność co do jakości realizowanych badań. Wdrożone procedury gwarantują Ci, że każda czynność wykonywana jest przez personel w taki sposób, że nie ma mowy o popełnionym błędzie.
  • Wysokiej jakości odczynniki – w CentrumDNA stosujemy odczynniki marki PROMEGA, czyli najlepsze dostępne na rynku. Jeśli laboratorium zasłania się tajemnicą handlową, bądź ostrożny, ponieważ jakość odczynników może mieć wpływ na przeprowadzoną analizę.
  • Profile genetyczne na wyniku – to właśnie te profile (nazywane „genetycznymi odciskami palca”) ustala się w teście na ojcostwo i ze sobą porównuje. Wynik badania DNA bez profili genetycznych jest bezwartościowy, ponieważ tylko dzięki nim masz dowód z przeprowadzonego testu.
  • Podwójna kontrola wyniku wykluczającego ojcostwo – aby mieć pewność, że nie doszło do pomyłki, każde badanie, którego wynik wyklucza ojcostwo, powinno zostać przeprowadzone dwa razy, z dwóch różnych próbek i przez dwa niezależne zespoły.
  • Gwarancja na próbki – czyli badanie do skutku bez dodatkowych opłat i możliwość dostarczenia następnej próbki. W niektórych laboratoriach za każdą dodatkową próbkę trzeba płacić, a przecież może się zdarzyć, że materiał nie będzie nadawał się do analizy (np. z powodu zanieczyszczenia innym DNA).

Praca laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka