Cena badania DNA, czyli koszty testów na ojcostwo

Czy cena badania DNA jest stała, Czy cenę badania DNA można rozłożyć na raty, Od czego zależy cena badania DNA, Czy badania DNA można zrobić za darmo Badanie mające na celu potwierdzenie ojcostwa lub jego wykluczenie, jest niezwykle ważną rzeczą w życiu zarówno niepewnego mężczyzny, jak i dziecka. Niesie są sobą wiele konsekwencji, dlatego jego wynik powinien być stuprocentowy. Najpewniejszym badaniem, potwierdzającym ojcostwo w 99,999% oraz wykluczającym je w 100% jest test DNA. Jest to badanie bezinwazyjne, które może dać pewność całej rodzinie.

Czy cena badania DNA jest stała?
Czy cenę badania DNA można rozłożyć na raty?
Od czego zależy cena badania DNA?
Czy badania DNA można zrobić za darmo?

Czy cena badania DNA jest stała?

Cena badania DNA nie jest jednostajna. Za najtańsze zapłacić można jedynie 500 zł, a za najdroższe nawet 2500 zł. Cena badania ojcostwa do celów sądowych, może wzrosnąć jeszcze nawet o tysiąc złotych. Wybierając placówkę, w której będzie wykonany test na ojcostwo nie warto sugerować się ceną najniższą, gdyż mogą kryć się za nią ukryte koszty. Przed dokonaniem wyboru należy przeanalizować ofertę laboratorium i sprawdzić, co konkretnie ma wpływ na cenę badania DNA na ojcostwo.

Czy cenę badania DNA można rozłożyć na raty?

Cena badania DNA podlega rozłożeniu na raty. Najczęściej jest to od 5 do nawet 60 rat. Raty są bezpieczne, decyzja przyznawana jest szybko, a co istotne, nie jest wymagane posiadanie umowy o pracę. Jest to szansa szczególnie dla osób, którym zależy na prawdzie, ale chwilowo znajdują się w gorszej sytuacji życiowej.

Czytaj więcej: Test na ojcostwo na raty

Od czego zależy cena badania DNA?

Na cenę testu na ojcostwo wpływ ma wiele czynników. Są to między innymi: doświadczenie pracowników laboratorium, liczba wykonywanych badań, rodzaj próbek materiału genetycznego, które poddane będą badaniu, analiza 24 markerów, miejsce w którym wykonywane jest badanie, profile genetyczne uwzględnione w wyniku, czy gwarancja na próbki. W cenę zaliczana jest także dyskrecja, czyli gwarancja, że nikt nie dowie się o teście ojcostwa, który jest wykonywany.

Czy badania DNA można zrobić za darmo?

Badanie na ojcostwo nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Cena testu DNA może zostać jednak umorzona, w dwóch konkretnych przypadkach, które dotyczą badań na ojcostwo do celów sądowych. Pierwszy przypadek ma miejsce wtedy, gdy sytuacja finansowa nie daje możliwości zapłacenia za test, a drugi, jeżeli dziecko którego badania dotyczą, jest tym czasowo umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jednak to, czy badania DNA na ojcostwo będą mogły być wykonane za darmo, zależy jedynie od sądu.