Test na ojcostwo to często moment przełomowy w życiu człowieka, od którego zależą dalsze jego losy. Zazwyczaj przeprowadzany jest w atmosferze niepokoju, stresu i kłótni. Dlatego bardzo ważne jest, aby jego wynik był miarodajny i odzwierciedlał rzeczywistość. Pomyłka mogłaby sporo kosztować, więc jak najtańszy koszt testu na ojcostwo nie jest dobrym kryterium w poszukiwaniu odpowiedniej firmy, której zlecimy przeprowadzenie testu.

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?
Kto pokrywa koszt testu na ojcostwo?
Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?
Czy w testach na ojcostwo są ukryte koszty?

Jaki jest koszt testu na ojcostwo?

Koszt badania na ojcostwo zależy od wielu czynników. Podstawową sprawą jest to, do jakich celów ma być przeprowadzone oraz technika pobierania materiału genetycznego dziecka do badań. Wyróżniamy testy DNA na ojcostwo dla celów prywatnych oraz testy na ojcostwo dla celów sądowych. W przypadku tych pierwszych koszt w dużej mierze zależy od samej kliniki (jej reputacji, doświadczenia pracowników, certyfikacji i czasu oczekiwania) i waha się w granicach od 600 do nawet 2500 zł. Koszt wykonania takiego testu do celów sądowych oscyluje w granicach około 1500 zł, ponieważ niezbędne jest zachowanie odpowiednich procedur i wykonania ekspertyzy otrzymanych wyników przez biegłego sądowego. Na koszt takiego badania ma również wpływ okres, w którym chcemy takiego badania dokonać. Znacznie droższe jest wykonanie testu na ojcostwo w trakcie ciąży. Materiał genetyczny można wyizolować z krwi matki już od 8 tygodnia ciąży, lecz jest to najdroższy sposób – kosztuje do 6000 zł. O ponad połowę tańsze są badania z próbek pobranych podczas badań prenatalnych (od 15 tygodnia ciąży).

Kto pokrywa koszt testu na ojcostwo?

Pełną kwotę testu na ojcostwo ponosi niestety zleceniodawca badania (kobieta lub mężczyzna). Nie ma w tym przypadku żadnych dopłat lub refundacji np. z NFZ. Jest to skomplikowane badanie specjalistyczne, lecz w przypadku sądowego testu na ojcostwo to sędzia decyduje, kto ma ponieść koszty badania DNA(zazwyczaj strona przegrana). Niekiedy zdarza się, że sąd zwalnia strony z tej opłaty, lecz zdarza się to bardzo rzadko. Jedynym plusem w przypadku płatności za wykonanie testu na ojcostwo jest możliwość rozłożenia tej kwoty na raty. Rozwiązanie to oferuje znaczna ilość placówek.

Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?

Największy wpływ na cenę testu na ojcostwo ma standard, renoma i doświadczenie wybranego laboratorium. Najdroższe firmy mogą poszczycić się odpowiednimi certyfikatami, akredytacjami, a sama procedura przeprowadzania testu jest na najwyższym poziomie. Stosowanie odczynników wysokiej jakości, badanie i porównywanie kilku próbek, analiza 24 markerów DNA zamiast 16 cechuje laboratoria najwyższej klasy. Niestety takie firmy żądają kwot za przeprowadzenie badań DNA na ojcostwo z górnych widełek przytoczonych powyżej, a czas oczekiwania na wyniki na pewno nie wynosi 24h…

Czy w testach na ojcostwo są ukryte koszty?

Bardzo niska cena testów DNA na ustalenie ojcostwa może być podejrzana. Niektóre firmy kuszą niskimi cenami rzędu 500 zł i krótkimi terminami, lecz zazwyczaj są to firmy nie posiadające odpowiednich standardów i certyfikatów. Niska cena zazwyczaj wiąże się wtedy z ukrytymi kosztami, które mogą znacznie podrożyć koszt całego badania. Za niektóre operacje należy wtedy dopłacić dodatkowe kwoty, np. za wysłanie próbek do laboratorium, przekazanie kolejnych próbek, rozszerzenie ilości markerów DNA czy opisanie wyników. Z tego powodu należy zawsze wybierać sprawdzone firmy, które zajmują się przeprowadzaniem badań na ojcostwo, ponieważ wynik takiego testu może zaważyć na całym życiu klienta.