Badanie na ojcostwo – jak to wygląda z punktu widzenia pacjenta?

Wiele jest powodów dlaczego podejmujemy się takiego badania na ojcostwo. Najczęściej mężczyźni chcą po prostu się przekonać czy są ojcem biologicznym swojego dziecka, czasem upewniają się kobiety a czasem dziadkowie zlecają test DNA aby sprawdzić czy na pewno posiadają wnuki. Taki test jednoznacznie określa czy mężczyzna jest ojcem dziecka.
Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo, Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta, Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić, Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo

Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo?
Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić?
Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo?

Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo?

Pośród zleceniodawców takich badań ojcostwa zdecydowaną większością stanowią mężczyźni lecz korzystają z niego również kobiety lub rodzice potencjalnego ojca. Najbardziej popularnym powodem we wszystkich przypadkach jest sprawdzenie czy dziecko, które dopiero się urodzi lub urodziło jest ich biologicznym potomkiem.

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?

Badanie DNA na ojcostwo przebiega w sposób bardzo prosty i szybki, najczęściej na dwa sposoby: korespondencyjnie lub w placówce medycznej. Metoda korespondencyjna jest dla klientów oczekujących dyskrecji i komfortu. Samo badanie DNA jest bardzo proste – wystarczy wykonać wymaz z wewnętrznej części policzka co można przeprowadzić samemu i trwa to kilka sekund.

Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić?

Najważniejsze co powinniśmy zrobić to upewnić się że laboratorium, z którego zamierzamy skorzystać ma akredytację, gwarantuje wynik ze 100% pewnością oraz nie namawia nas do innych usług. Koszt badań na ojcostwo wynosi obecnie w Polsce od 600 do 2000 zł zależnie od dodatków do badania. Cena testu na ojcostwo nie powinna być jedyną sugestią przy wyborze laboratorium, które często czeka na dodanie nam innych płatnych usług, więc powinniśmy upewnić się czy instytucja oferuje nam wyniki ze 100% skutecznością za cenę badania DNA znaną z góry.

Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo?

Laboratoria naliczają często większe opłaty na koszty dodatkowych ubezpieczeń badań, ponownej analizy, wysyłki wyników testu na ojcostwo, koszty poniesione przez obsługę do przeprowadzenia testu DNA na ojcostwo i wiele innych rzeczy. Aby uniknąć większych kosztów badania DNA należy dokładnie sprawdzić opinie na temat danej placówki oraz przejrzeć co gwarantuje badanie w określonej cenie, aby upewnić się że unikniemy ukrytych kosztów.