Badania na ojcostwo to metoda na ustalenie lub wykluczenie ojcostwa. Może stanowić odpowiedź na wiele pytań i rozwiać wątpliwości osób niepewnych co do tego, kto jest ojcem dziecka. Badania na ojcostwo mogą być również dowodem w sprawie dotyczącym ustalenia opieki nad dzieckiem czy tego, kto ma płacić alimenty.

Jakie badania na ojcostwo są rekomendowane, Czy każdy może zrobić badania na ojcostwo, Od kiedy najwcześniej można wykonać badania na ojcostwo, Jak wygląda procedura badania na ojcostwo

Jakie badania na ojcostwo są rekomendowane?
Czy każdy może zrobić badania na ojcostwo?
Od kiedy najwcześniej można wykonać badania na ojcostwo?
Jak wygląda procedura badania na ojcostwo?

Jakie badania na ojcostwo są rekomendowane?

Oferta badań DNA na ojcostwo jest bardzo szeroka, warto jednak wybierać wyłącznie te, które nie zawierają ukrytych kosztów i oferują dokładną analizę. Należy zwracać uwagę na to, jaka ilość markerów genetycznych jest poddawanych badaniu ojcostwa. W celu uzyskania wiarygodnego wyniku, powinny być to 24 markery genetyczne. Również otrzymany przez klienta wynik testu na ojcostwo powinien być wcześniej opisany przez specjalistę. Rekomendowane są badania, które są ponawiane w razie otrzymania nieprawidłowego wyniku bez dodatkowych opłat ze strony pacjenta.

Czy każdy może zrobić badania na ojcostwo?

Laboratoria nie nakładają na swoich klientów ograniczeń odnośnie możliwości wykonywania analizy genetycznej. Test na ojcostwo może wykonać zarówno matka lub domniemany ojciec dziecka, jak i dalsi krewni. Zleceniodawcą takiego badania DNA może być nawet osoba trzecia, o ile tylko dostarczy odpowiednie próbki.

Od kiedy najwcześniej można wykonać badania na ojcostwo?

Standardowo testy DNA na ojcostwo wykonuje się po urodzeniu się dziecka. W razie konieczności możliwe jest również wykonanie testów na ojcostwo w ciąży na podstawie krwi kobiety ciężarnej i próbek płynu owodniowego. Taka analiza jest możliwa już od 8 tygodnia trwania ciąży, jednak testy ojcostwa wykonywane na podstawie tego typu próbek są bardzo drogie.

Jak wygląda procedura badania na ojcostwo?

Badania genetyczne na ojcostwo wymagają pobrania próbki od domniemanego ojca i dziecka lub ewentualnie kobiety ciężarnej. Na podstawie dostępnych próbek wykonuje się porównanie DNA, najlepiej analizując 24 markery. Próbki można dostarczyć samodzielnie lub uzyskać je w punkcie pobrań. Niektóre laboratoria udostępniają wyniki nawet po 24 godzinach od chwili otrzymania materiału do badania.